Ačkoliv všude sníh taje a vlekaři si naříkají, na svahu pod rozhlednou Štěpánka...

Ačkoliv všude sníh taje a vlekaři si naříkají, na svahu pod rozhlednou Štěpánka v Kořenově - Příchovicích je přírodního sněhu stále dost. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zázrak v teplé zimě. U Štěpánky lyžují na přírodním sněhu celý měsíc

  • 1
V Libereckém kraji a v celém Česku se rozkládá pravděpodobně jediná sjezdovka s výhradně přírodním sněhem, kde se během letošní teplé zimy nonstop lyžuje. Ojedinělý úkaz najdete na svahu pod rozhlednou Štěpánka v Kořenově-Příchovicích.

Stráň, jež se v Jizerských horách a Krkonoších řadí mezi bílé oázy, je navíc jižní. Papírově by tam mělo tát nejrychleji. Ale opak je pravdou.

Útočiště tu nacházejí rekreanti z Prahy, Libereckého a Královéhradeckého kraje i ze středních a západních Čech.

Jezdíme sem už deset let a sníh tady byl, i když o kousek dál kvetly blatouchy," tvrdí ředitelka malotřídní školy z Vraného u Slaného Lída Svobodová.

Do chaty Slunečnice přivezla dvacet dva dětí. "Brali jsme si z domova raději plavky a někteří rodiče nechtěli dětem ani dávat lyže. Stráň pod Štěpánkou nás však nezklamala ani letos."

A jakým zázrakem se na sjezdovce pod 958 metrů vysokou horou Hvězda drží sníh?

Přírodní, nikoliv technický jako v sousedním Harrachově nebo v Černé Říčce, kde se dalo v Libereckém kraji ještě jakž takž lyžovat.

"Sjezdovka Pod Štěpánkou leží u lesa. Když fouká vítr od Jizerky a padá, sníh se před lesem ukládá v závějích," vysvětluje kořenovský místostarosta Stanislav Pelc. "Pokud je slušná zima, nahromadí se pod vlekem tolik sněhu, že se musí odhazovat."

Kdo to tady nezná, tak se diví, říká vlekař

Na kotvy pomáhá dětem nasedat sedmdesátiletý Verner Vodseďálek, jeden ze sedmi majitelů vleku. "Kdo to tady nezná, tak se samozřejmě diví, jak se tady může lyžovat na přírodním sněhu," podotýká Vodseďálek. "Začali jsme týden před Vánocemi."

Sjezdovka měří dvě stě padesát metrů a hodí se hlavně pro děti, co se chtějí naučit lyžovat. Pokud v okolních skiareálech není o sníh nouze jako nyní, pak Pod Štěpánkou brázdí mírnou stráň obvykle jen jedna školní třída.

"Někdy jsme pouštěli vlek taky jen pro čtyři lidi," tvrdí Vodseďálek. "Protože ale na okolních sjezdovkách zmizel při oblevě i technický sníh, máme tady na našem přírodním někdy najednou až sto dětí a dospělých. Říkají - zaplaťpánbůh že se dá aspoň někde jezdit."

V průměru kolem 20 centimetrů přírodního sněhu

Sjezdovku pokrývá v průměru kolem 20 centimetrů přírodního sněhu.

Dole se táhne do šířky asi padesát metrů, u horní stanice vleku do šířky asi patnácti metrů.

"Na vršek stráně svítí slunce, dolů se přes stromy skoro nedostane," konstatuje Vodseďálek.

Nahoru museli vlekaři v lednu třikrát sníh navážet z lesa a odspoda. Tahali ho na plachtách a také na saních.

A jaké jsou v bílé oáze ceny? Jedna jízda - pět korun. Tři a půl hodiny lyžování stojí 130 korun a za celodenní permanentku dvakrát tolik.