Na lyže i sáně parní lokomotivou. Trasy v Žitavských horách jsou poezií

  • 3
Do Žitavských hor v Německu se jezdí především za klidem a za nenáročnými tratěmi. Nacházejí se jen dvacet minut od Liberce. Až na výjimky nevedou lyžařské cesty výš než do šesti set metrů.

Obrovské mračno páry se zařízne do mrazivého vzduchu. Nad zasněženým železničním nádražím v saském Ojbíně vyšperkuje zimní krajinu, na které by si smlsnul každý malíř.

Starodávná lokomotiva na slavné úzkokolejce Žitavskými horami zastaví a z vagónu se vyhrne kupa dětí se sáňkami, boby a ježdíky.

Děti po sobě mrskají sníh a vyrážejí vzhůru cestou pod impozantní pískovcovou skálou, na jejímž vrcholu se tyčí zřícenina strážního hradu Ojbín, založeného Karlem IV.

Od Ojbína stoupají vzorně uklizené silnice k Hainu, Jonsdorfu nebo Lückendorfu, kde můžete vklouznout do desítek kilometrů běžeckých stop. Turistická mapa nabízí rovněž spoustu míst k sáňkování.

Po rolbách ani památka

Jsme už ve výšce kolem pěti set metrů nad mořem, kde začínají běžecké stopy. Jsou často projeté pouze běžkaři, po rolbách ani památka a jen sem tam utlačí trasy skútr.

Až na výjimky nevedou lyžařské cesty výš než do šesti set metrů a většina běžkařů krouží na dohled široko daleko nejvyšší hory. Hvozd sahá do výšky 750 metrů nad mořem.

Stojí na něm rozhledna, kde se ukrývá otočná webkamera. Poskytuje dokonalé sněhové zpravodajství z celých Žitavských hor.

Na parkovištích se nevybírají poplatky

Parkoviště se rozkládají se u lesních cest nebo u luk a na rozdíl od Bedřichova tam nikdo nevybírá žádné peníze. Na každé se jich vejde nejméně pár desítek.

Největší z parkovišť se nalézají v Lückendorfu u Forsthausu a u hasičské zbrojnice. U ní objevíte rovněž půjčovnu lyží.

V lázních Lückendorf krouží běžkaři na pastvinách po okruhu dlouhém bezmála čtyři kilometry. Na rozdíl od stop v lesích tam občas nepříjemně zafouká. Zdejší trasu si přesto oblíbil rodák z pohraniční Chotyně, sólista opery Národního divadla Luděk Vele.

„V Žitavských horách lyžuju nejraději právě na loukách u Lückendorfu,“ prozrazuje na parkovišti u Forsthausu. „Okruh objedu dvakrát a je mi fajn,“ dodává.

Hovězí vývar za 110 korun

Od Forsthausu se dá vyrazit rovněž lesem a pískovcovými skalami. Sklouznout se můžete hodně nízko, až k Čertovu mlýnu u Ojbína.

Ale pozor – u něj už pokrývá běžkařskou trasu jen tenký škraloup sněhu a skluznice občas zadře o kamínek.

Lyžaře mohou odrazovat ceny v saských hostincích. Za jídlo zaplatíte více než dvakrát tolik než v Bedřichově. Například čtvrtka selské kachny s přílohou vyjde v Lückendorfu zhruba na 330 korun. Hovězí vývar na 110 korun,

Ale nač zoufat. Běžecká magistrála Žitavskými horami se kroutí vesměs po státní hranici. Před Jonsdorfem stačí odbočit do Krompachu vzdáleného asi kilometr. Restaurace Na Vyhlídce nabízí guláš za 74 korun a pivo za 25.

„Stavují se u nás také němečtí běžkaři,“ tvrdí majitel Vyhlídky Josef Vincík.

Když se vám nechce saské běžecké trasy opouštět, vydržte a na zpáteční cestě od Forsthausu do Liberce zkuste Motorest Lvová. Po zdejší česnečce s brambory, uzeným, špekem, sýrem a opečeným chlebem za 30 korun byste mohli zasněžené pískovcové skály v Žitavských horách lámat holýma rukama.