Vypouštění bude trvat asi měsíc v závislosti na počasí. Je třeba, aby hladina klesla o 1,7 metru, prozatím se snížila o 70 centimetrů. Znovu napouštět se jezero začne hned zkraje roku 2017. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Máchovo jezero opět vypouští. Voda pak bude průzračnější

  • 27
Každou vteřinu mizí z Máchova jezera 2,2 kubíku vody. Už dva týdny ji z největšího rybníku na severu Čech odpouští město Doksy. Cílem je snížit hladinu tak, aby se mohla odbahnit Dokeská zátoka a opravit hráz v Břehyňské zátoce.

Město zároveň s tím zkultivuje celé pobřeží ve Starých splavech. Postaví se tu i nové molo, namísto dosluhujícího a ohyzdného betonového.

„Vypouštění bude trvat asi měsíc v závislosti na počasí. Potřebujeme, aby hladina klesla o 1,7 metru, prozatím se snížila o 70 centimetrů,“ informovala Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která práce na zátokách provádí.

Na jezeře zatím dobíhá rybářská sezona, která definitivně skončí 31. října, nové povolenky se ale již nevydávají. Momentálně probíhá výběrové řízení na dodavatele, práce za 22 milionů korun by měly proběhnout během zimních měsíců a od začátku příštího roku se Máchovo jezero zase začne napouštět ze svých přítoků, kterými jsou Robečský a Břehyňský potok.

„Musíme stihnout letní sezonu, takže s pomalým napouštěním bychom rádi začali už 1. ledna 2017. Nechceme, aby se opakoval dva roky starý scénář, kdy se jezero po vypuštění už nestihlo včas napustit a plavební sezona tak byla extrémně krátká,“ doplnil Jiří Holub, ředitel obecně prospěšné společnosti Máchovo jezero, která se o rybník stará.

Vypouští se kvůli sinicím

Důvodem k částečnému vypuštění jezera jsou hlavně sinice, s nimiž se jezero už léta potýká. Odbahnění zátoky a oprava hráze je jedním ze souboru opatření, která zlepší kvalitu vody v jezeře - dojde totiž ke snížení vnosu živin do jezera.

Odbahněním Dokeské zátoky vznikne rezerva pro zachycování splavenin z povodí Robečského potoka. Hlavní příčina rozvoje sinic - fosfor - je totiž vázán v sedimentech a právě odbahnění umožní jeho další zachycování ještě předtím, než pronikne do celého jezera.

Odbahnění celého Máchova jezera podle ekologů nemá žádný smysl. „Nebylo by řešením problému výskytu sinic, neboť jezero bude stále dotováno novými zdroji živin. V případě odbahňování zátopy by se zvířil sediment a tím se masivně uvolnil fosfor do vodního sloupce. Byl by tak narušen současný stav, kdy je fosfor bezpečně vázán v již usazeném sedimentu,“ vysvětlila Karolína Šůlová.

Ve Starých Splavech nové molo

Přínosem částečného vypuštění Mácháče je ovšem nejen zdravější voda, ale i hezčí okolí. Město Doksy využije nižšího stavu hladiny, aby vyměnilo zastaralé a rozpadající se molo ve Starých Splavech.

„Nové molo bude stát na pilotech, vybavíme ho osvětlením a lavičkami a také obložíme dřevem. Díky své délce 24 metrů se stane jakousi promenádou pro lidi,“ informuje starostka Doks Eva Burešová. Molo bude na konci vybavené třemi druhy sklopení, aby u něj mohly kotvit všechny tři typy lodí, které přes léto brázdí vody Máchova jezera.

Křišťálová Lupa 2016

Zároveň s tím město upraví celé pobřeží Starých Splavů, včetně příjezdové silnice, cesty kolem vody a opěrné zdi. Na místo přibude i nový mobiliář. Za rekultivaci pobřeží a instalaci nového mola zaplatí město 13 milionů korun. Hotovo chce mít radnice na jaře příštího roku, kdy se hladina jezera začne opět zvedat.

V roce 2015 proběhla rekonstrukce výpusti jezera:

9. února 2015