Náhrada starší chaty na břehu jezera v borovicovém lese respektuje unikátní...

Náhrada starší chaty na břehu jezera v borovicovém lese respektuje unikátní přírodní charakter místa a kopíruje zastavěnou stopu původního objektu. Cílem stavby bylo vytvořit prostor k celoroční rekreaci, a to vše v minimální typologii a v maximálním propojení s jezerem. | foto: Tomáš Balej

Cimrmanův maják a chata u jezera soutěží o nejlepší evropskou stavbu

  • 0
Cimrmanův maják v Příchovicích a Chata u Máchova jezera jsou na seznamu deseti staveb, které budou reprezentovat Česko na prestižní architektonické soutěži Mies van der Rohe Award 2015. Do klání, které se koná jednou za dva roky, poslala stavby Česká komora architektů a vybraní experti.

Nejlepší evropská stavba a cena pro nadějný mladý ateliér budou vyhlášeny v dubnu v Barceloně. Ze stovek nominací vybírá v těchto dnech mezinárodní odborná porota finalisty. Tedy zhruba třicítku nejlepších evropských staveb z posledních dvou let.

„Už jen dostat se do nejužšího finále je obrovská pocta. V minulosti se tam několik českých staveb umístilo. Je to velmi prestižní ocenění a má velkou váhu i v tom, že to je taková srovnávací soutěž v rámci Evropy,“ řekla Zuzana Hošková, tisková mluvčí České komory architektů.

Muzeum a Maják Járy Cimrmana doplňují areál U Čápa na jižním svahu pod Příchovicemi v Jizerských horách. Rozhledna i muzeum by měly zvýšit návštěvnost penzionu v letních měsících.

Obě stavby z Libereckého kraje vybrala teoretička architektury a šéfredaktorka vydavatelství Zlatý řez Jana Tichá.

Nejvýše položený maják na světě

Ta o Majáku a muzeu Járy da Cimrmana v Příchovicích od Martina Rajniše a Davida Kubíka napsala: „Jsou navržené a postavené z lokálního materiálu, užitého originálním způsobem: architektura jako pocta lidské představivosti, tvořivosti a hravosti.“

V duchu typického Cimrmanovského humoru investor stavby upozorňuje na to, že se téměř jistě jedná o nejvýše položený maják světa. „Tedy další z Mistrových geniálních vizí se po sto letech naplnila,“ píše na svém webu provozovatel restaurace U Čápa a investor Majáku.

Přes pětadvacet metrů vysoká rozhledna konstrukcí připomínající maják vznikla loni a je ukázkou přírodní architektury. Na konstrukci bylo použito borové dřevo, celkem 105 schodů je zase z dubu. Ve spodní části mohou návštěvníci obdivovat „pozůstalost“ Járy Cimrmana, jež byla dříve v depozitářích divadla Járy Cimrmana.

„Z nominace máme velkou radost, je dobré vědět, že to, o co se člověk snaží, má ohlas. Navíc v Evropě za dva roky vznikla obrovská spousta staveb a tu naši chce někdo ocenit,“ řekl k nominaci architekt Martin Rajniš.

Nominaci vnímá jako ocenění pro něj i kolegu Davida Kubika. A také pro investora Aleše Voverku, který stavbu financoval bez použití dotace. Pro architekta Rajniše jde již o čtvrtou nominaci na tuto prestižní Evropskou cenu.

Maximální využití minimálního půdorysu

Na dřevěné Chatě u Máchova jezera zase teoretička architektury Jana Tichá oceňuje to, že na minimálním půdorysu využívá maximálně možnosti „odstupňovaného propojení interiéru a exteriéru v atraktivní poloze ve vzrostlém lese na břehu jezera“.

Chata, do níž se vstupuje po vnějším schodišti posuvným oknem, vyrostla na půdorysu původní chaty v borovicovém lese. Respektuje unikátní charakter místa a je maximálně propojena s jezerem.

„Nominace na cenu Mies van der Rohe nás velmi mile překvapila a potěšila. Domnívám se, že odborníky, co nás nominovali, mohla stavba zaujmout svým velmi zjednodušeným stavebním programem a paletou použitých materiálů nebo způsobem řešení jednotlivých detailů,“ myslí si architekt Jan Horký z ateliéru FAM Architekti.