Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malá kina v kraji málem nepřežila, teď chystají návrat ve velkém stylu

  6:15aktualizováno  6:15
Kina v menších městech a obcích Libereckého kraje dostala milost téměř před popravištěm. Jejich katem měla být digitalizace. Pokud by kinosály nezainvestovaly do nové technologie, nemohly by promítat filmové novinky. Starostové se však nakonec rozhodli biografy zachránit.

V Lomnici nad Popelkou chvíli dokonce uvažovali, že kino zavřou. Nakonec se však rozhodli pro poměrně velkolepou rekonstrukci za přibližně 35 milionů korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kino aktuálně zachraňují v Kruhu u Jilemnice, kde finišuje jeho rekonstrukce. A také v Lomnici nad Popelkou. Tady se chtějí na podzim pochlubit jednou z nejmodernějších promítacích technik v Česku.

Ačkoliv v Kruhu žije jen necelá pětistovka obyvatel, kina se tady vzdát nechtěli. A to i přesto, že bylo několik let ve ztrátě kvůli tomu, že nestihlo první vlnu digitalizace.

Kino prodělávalo sto tisíc korun ročně

„Dostávali jsme se do minusu. Dělalo to třeba i sto tisíc korun za rok. Jeden čas se tady skoro nepromítalo, jen občas něco pro děti. Ale když se začala rekonstruovat sokolovna, rozhodli jsme se i pro obnovu kina a do digitalizace zainvestovali. Zavřít se dá vždycky všechno, ale obvykle to už pak nikdy neotevřete,“ popisuje starosta Kruhu Jiří Sedláček.

Říká, že asi milionová investice do nové techniky se rozhodně vyplatila. Část z toho zaplatil Státní fond kinematografie.

„Každý film se nepovede, ale jsou snímky, které nám to napraví. Jsem rád, že tu kino zůstalo. Lidé nemusí za filmovou zábavou jezdit do Jilemnice či ještě vzdálenějších Semil,“ dodává starosta s tím, že nyní už zbývá v budově dokončit jen budku pro pokladní a kino bude celé nové.

Kinokavárna vzdá hold Rudišovi

V Lomnici nad Popelkou chvíli dokonce uvažovali, že kino, které nestihli digitalizovat, zavřou. Nakonec se však rozhodli pro poměrně velkolepou rekonstrukci za přibližně 35 milionů korun. Kino má opět otevřít letos v září.

„Probíhá celková rekonstrukce objektu, ať už se to týká statiky, střechy a tak dále. Rozbíhají se pomalu i práce na digitalizaci. Vím, že digitalizujeme relativně pozdě, ale nechtěli jsme dávat novou technologii do staré budovy,“ vysvětluje místostarosta Lomnice nad Popelkou Zdeněk Rajm.

Nyní chce kino nabídnout jednu z nejmodernějších technologií v republice. „Chceme mít něco víc než kina v okolí. Budeme proto vlastnit třeba laserový projektor, jenž byl představen teprve v březnu a který možná v tuto chvíli není v žádném jednosálovém kině v Česku. Budeme mít i zvukový systém, který má u nás snad jen sedm kin,“ chlubí se místostarosta.

Láká také na kinokavárnu, prostor pro divadlo malých forem nebo místo pro různé prezentace či konference. „Můžeme se také pochlubit, že v interiéru bude pocta lomnickému rodákovi, spisovateli Jaroslavu Rudišovi, který mimo jiné napsal literární předlohu pro film Alois Nebel. Objeví se tady například jedna velkoplošná grafika přes celou stěnu od výtvarníka filmu a knihy Jaromíra Švejdíka. Ten na ní momentálně pracuje,“ podotýká Rajm.

V Lomnici promítali z DVD

Podle něj před rekonstrukcí kina existovaly jen dvě varianty jeho budoucnosti - nechat ho zavřít, nebo digitalizovat.

„Promítali jsme nějaký čas jen z DVD nebo Blu-ray. Jenže to jsme mohli jen dva tři měsíce po premiéře filmů, a to do kina chodili jen opravdoví fanoušci. Takže kino bylo ve ztrátě, už to byla jen agónie,“ vzpomíná Rajm.

„Myslím si, že kino patří i do města naší velikosti. Je to další druh kulturního vyžití a je to především příležitost pro mladší generaci,“ podotkl Rajm.

Autor:


Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Vandal nastříkal kosočtverec na chevrolet, škoda je 150 tisíc korun

Vandal nasprejoval na kapotu auta kosočtverec s čárou uprostřed a začernil...

Černý kosočtverec nasprejoval neznámý vandal na kanárkově žlutý Chevrolet Camaro, který stál před domem na Turnovsku....

Další z rubriky

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Liberci hrozí žaloby za chyby v územním plánu, varuje náměstkyně

Liberecká radnice.

Veřejné projednávání by se mělo udělat celé znovu, teď si město hodně koleduje. Tak vnímá práci na novém územním plánu...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Najdete na iDNES.cz