Malá kina v kraji málem nepřežila, teď chystají návrat ve velkém stylu

  6:15aktualizováno  6:15
Kina v menších městech a obcích Libereckého kraje dostala milost téměř před popravištěm. Jejich katem měla být digitalizace. Pokud by kinosály nezainvestovaly do nové technologie, nemohly by promítat filmové novinky. Starostové se však nakonec rozhodli biografy zachránit.

V Lomnici nad Popelkou chvíli dokonce uvažovali, že kino zavřou. Nakonec se však rozhodli pro poměrně velkolepou rekonstrukci za přibližně 35 milionů korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kino aktuálně zachraňují v Kruhu u Jilemnice, kde finišuje jeho rekonstrukce. A také v Lomnici nad Popelkou. Tady se chtějí na podzim pochlubit jednou z nejmodernějších promítacích technik v Česku.

Ačkoliv v Kruhu žije jen necelá pětistovka obyvatel, kina se tady vzdát nechtěli. A to i přesto, že bylo několik let ve ztrátě kvůli tomu, že nestihlo první vlnu digitalizace.

Kino prodělávalo sto tisíc korun ročně

„Dostávali jsme se do minusu. Dělalo to třeba i sto tisíc korun za rok. Jeden čas se tady skoro nepromítalo, jen občas něco pro děti. Ale když se začala rekonstruovat sokolovna, rozhodli jsme se i pro obnovu kina a do digitalizace zainvestovali. Zavřít se dá vždycky všechno, ale obvykle to už pak nikdy neotevřete,“ popisuje starosta Kruhu Jiří Sedláček.

Říká, že asi milionová investice do nové techniky se rozhodně vyplatila. Část z toho zaplatil Státní fond kinematografie.

„Každý film se nepovede, ale jsou snímky, které nám to napraví. Jsem rád, že tu kino zůstalo. Lidé nemusí za filmovou zábavou jezdit do Jilemnice či ještě vzdálenějších Semil,“ dodává starosta s tím, že nyní už zbývá v budově dokončit jen budku pro pokladní a kino bude celé nové.

Kinokavárna vzdá hold Rudišovi

V Lomnici nad Popelkou chvíli dokonce uvažovali, že kino, které nestihli digitalizovat, zavřou. Nakonec se však rozhodli pro poměrně velkolepou rekonstrukci za přibližně 35 milionů korun. Kino má opět otevřít letos v září.

„Probíhá celková rekonstrukce objektu, ať už se to týká statiky, střechy a tak dále. Rozbíhají se pomalu i práce na digitalizaci. Vím, že digitalizujeme relativně pozdě, ale nechtěli jsme dávat novou technologii do staré budovy,“ vysvětluje místostarosta Lomnice nad Popelkou Zdeněk Rajm.

Nyní chce kino nabídnout jednu z nejmodernějších technologií v republice. „Chceme mít něco víc než kina v okolí. Budeme proto vlastnit třeba laserový projektor, jenž byl představen teprve v březnu a který možná v tuto chvíli není v žádném jednosálovém kině v Česku. Budeme mít i zvukový systém, který má u nás snad jen sedm kin,“ chlubí se místostarosta.

Láká také na kinokavárnu, prostor pro divadlo malých forem nebo místo pro různé prezentace či konference. „Můžeme se také pochlubit, že v interiéru bude pocta lomnickému rodákovi, spisovateli Jaroslavu Rudišovi, který mimo jiné napsal literární předlohu pro film Alois Nebel. Objeví se tady například jedna velkoplošná grafika přes celou stěnu od výtvarníka filmu a knihy Jaromíra Švejdíka. Ten na ní momentálně pracuje,“ podotýká Rajm.

V Lomnici promítali z DVD

Podle něj před rekonstrukcí kina existovaly jen dvě varianty jeho budoucnosti - nechat ho zavřít, nebo digitalizovat.

„Promítali jsme nějaký čas jen z DVD nebo Blu-ray. Jenže to jsme mohli jen dva tři měsíce po premiéře filmů, a to do kina chodili jen opravdoví fanoušci. Takže kino bylo ve ztrátě, už to byla jen agónie,“ vzpomíná Rajm.

„Myslím si, že kino patří i do města naší velikosti. Je to další druh kulturního vyžití a je to především příležitost pro mladší generaci,“ podotkl Rajm.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Dělníky Škody Auto budou do práce vozit luxusní autobusy s klimatizací

Po Evropě nejezdí moc lepších autobusů, než jaké koupila krajská společnost...

Jako turisté k moři nebo manažeři na teambuilding. Tak teď budou cestovat do práce dělníci z Liberce do...

Další z rubriky

Kvůli pádu zdi školy bude v Jablonci uzavřena Podhorská ulice

Ilustrační snímek

Během rekonstrukce jedné z budov Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou se zhroutila část cihlové zdi v...

Ekologové chtějí omezit noční výjezdy rolby, její hluk ohrožuje tetřívka

Tetřívek obecný je jako krkonošský Cimrman. Nikdo ho neviděl a přece toká.

V Jizerských horách dramaticky ubývá kriticky ohroženého tetřívka obecného. Ekologové chtějí proto omezit zejména noční...

Hřbitovní kříž chátrá. Hrádek chce, aby byl kulturní památkou

Hřbitovní kříž v Doníně

Přes čtyři metry vysoký pískovcový kříž na hřbitově v Doníně by se mohl stát novou kulturní památkou na území Hrádku...

Najdete na iDNES.cz