Menší nemocnice neudržely některá oddělení. Je to i příklad turnovské nemocnice, ze které je snímek.

Menší nemocnice neudržely některá oddělení. Je to i příklad turnovské nemocnice, ze které je snímek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Malé nemocnice v kraji přišly o desítky lůžek. Skončila i celá oddělení

  • 2
Otřes zažily malé nemocnice v Libereckém kraji. Osm zdravotnických zařízení totiž dohromady přišlo o 167 lůžek. Někde skončila i celá oddělení. Péči za ně musely převzít větší špitály. Chirurgii v Jilemnici se podařilo na poslední chvíli zachránit.

Nemocnice v kraji už mají jasno, jak budou fungovat v příštích letech. Katastrofický scénář se odehrávat nebude a většina oddělení zůstane zachována.

Alespoň v případě jilemnické nemocnice. Zde se měla zrušit lůžková část neurologie a péče se přesunout na oddělení interny. "Naštěstí struktura oddělení zůstává tak, jako byla doposud. Nemocnice sice přijde o dvacet čtyři lůžek, ale ty jsme seškrtali po různých odděleních," vysvětluje ředitel jilemnické nemocnice Jiří Kalenský.

Podle Kalenského bylo nutné zachovat neurologii samostatně. Tu totiž využívali pacienti nejen z Libereckého kraje, ale také z Královéhradeckého. Od roku 2013 tak zůstane v jilemnické nemocnici 180 lůžek. "Toto omezení se žádným způsobem pacientů nedotkne," poznamenal ředitel.

Nebyl třetí lékař

Pojišťovny již na konci roku upozorňovaly, že nemocnice přijdou celkem o 167 lůžek. Největší rány obdrželi v Turnově, Frýdlantě a v Tanvaldu.

V Turnově a ve Frýdlantě přišli o oddělení gynekologie v místních nemocnicích. Nahradili je jednodenní gynekologickou péčí na lůžku. Kvůli větším zákrokům budou muset pacientky již do nemocnice v Liberci. Podle frýdlantského starosty Dana Ramzera je jednodenní gynekologická péče jakýmsi kompromisem.

"Buď to bude takto, nebo nám nezbude vůbec nic," poznamenal starosta.
Kvůli úsporným opatřením už v minulosti přišla frýdlantská nemocnice o dvacet lůžek, z toho deset na porodnici. Ta v roce 2008 skončila úplně s tím, že její funkci přebere v krizi oddělení gynekologie.

"Služby mají jít za lidmi. Porodnice fungovala dobře, bohužel nebyl třetí lékař," dodal Ramzer s tím, že trendem do budoucích let budou veliké krajské nemocnice a malé špitály, pokud nebudou zajišťovat speciální péči, zaniknou.

V Jablonci museli provést organizační změny

Zatímco jilemnická nemocnice oddělení zachránila, v Tanvaldě se to nepovedlo. Zde ubylo jednadvacet lůžek na chirurgii a o tři méně jich je na jednotce intenzivní péče. Pacienty převzala nemocnice v Jablonci.

Petra Hybnerová, mluvčí jablonecké nemocnice, potvrdila, že kvůli uzavření chirurgického oddělení v Tanvaldě mají více pacientů. Proto jablonecká nemocnice udělala drobné organizační změny. "V podstatě si vypomáhají jednotlivá oddělení. Když je na chirurgii plno, tak jsou pacienti hospitalizováni například na urologickém oddělení," vysvětlila Hybnerová.

V jablonecké nemocnici nedošlo k žádnému snížení počtu lůžek. Zachovali jich všech 377. Všeobecná zdravotní pojišťovna podepsala s nemocnicemi dohodu, že současná situace se nebude v budoucnu měnit.

"Nemocnice tak vědí, že v příštích letech je nikdo nebude likvidovat. Stav, který je teď, zůstane a oni budou vykonávat péči v tom samém rozsahu nebo se mohou rozvíjet," ujišťuje specialista marketingu Všeobecné zdravotní pojišťovny Stanislav Šetina.