Ředitel liberecké galerie Jan Randáček (vpředu) mezi Führichovými díly.

Ředitel liberecké galerie Jan Randáček (vpředu) mezi Führichovými díly. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecká výstava představuje muže, který dobyl Vídeň. Doma jej neznají

  • 0
Oblastní galerie v Liberci představuje tvorbu chrastavského rodáka, výtvarníka Josef Führicha. Kdyby ostatně kartami osudu českého pohraničí zle nezamíchal Adolf Hitler a krátce po něm komunisti, byl by dnes Führich v Česku nejspíš uznávaná malířská legenda.

Jenže uctívat významné místní německé umělce se dlouhá desetiletí moc nenosilo, a tak o tomto malíři, který se narodil v roce 1800 v Chrastavě, nevědí obyčejní lidé - ke své škodě - skoro nic.

Oblastní galerie v Liberci se proto rozhodla velký dluh tomuto umělci, kterého velebili mnohem víc v cizině než na rodné hroudě, splatit.

„V Čechách zůstal polozapomenutým malířem obrazů s náboženskou tematikou. Zato v Rakousku, které se stalo jeho druhým domovem, požíval slávy a dostalo se mu řady poct. Stal se profesorem vídeňské Akademie výtvarných umění a byl dokonce povýšen do šlechtického stavu,“ upozornila autorka liberecké výstavy Pavla Machalíková.

Führich sice pocházel regionálně z Čech, ale jako německy mluvící byl zařazen mezi Němce.

Jedno z Führichových děl.

Vzhledem k dalším okolnostem devatenáctého století, zejména národnímu obrození, se v důsledku své jazykové příslušnosti stal nežádoucím malířem.

Po roce 1948 zase vadila náboženská tematika jeho obrazů, kreseb a grafik.

Liberecká výstava neukazuje Führicha jen jako tvůrce pro něj typických nábožensko-monumentálních maleb, ale i coby autora kreseb a maleb inspirovaných mýty a romantickými literárními předlohami.

Potrvá do 14. září a nabídne i komentované prohlídky.