Budoucí podoba přístavby.

Budoucí podoba přístavby. | foto: Hlaváček - architekti

Manhattan i Titanic. Krystal připomene vývoz vánočních ozdob do zámoří

  • 2
Jablonecké Muzeum skla a bižuterie se rozroste o novou přístavbu ve tvaru obřího skleněného krystalu, v níž se budou nalézat vitríny s unikátní expozicí vánočních ozdob. Současně bude upraven parčík před muzeem, v němž se nalézá upomínka nacisty vypálené synagogy.

„Spolu s přístavbou se zabýváme i novým řešením podoby parku,“ potvrdila ředitelka Muzea skla a bižuterie Milada Valečková.

V rámci úprav se o kus posune žulový trojhranný blok, který je památníkem zbořeného templu. Jeho autor, jímž je jablonecký sochař Ondřej Plíva, jej při té příležitosti zrestauruje. „Vyčistí ho a obnoví písmo,“ doplnila Valečková.
Dostavba se plánovala už dlouho, právě nyní je již definitivně jisté, že k ní dojde. „Ministerstvo kultury rozhodlo, že nám poskytne dotaci,“ ohlásila ředitelka.

Stavět začnou od září

Rozpočet stavby činí šedesát milionů, už pro letošní rok má muzeum k dispozici milionů pětadvacet. Projektová dokumentace je již hotová, proto prvním krokem bude vyhlášení veřejné zakázky na stavební část.

„S vlastní stavbou počítáme zhruba od září, dokončení včetně expozice bychom si chtěli nadělit ke stému patnáctému výročí muzea, tedy za dva roky,“ řekla Valečková.

Podoba nového objektu vzešla z architektonické soutěže, která se uskutečnila v závěru roku 2013. Na vítězi se členové odborné komise, kterou tvořili zástupci investora, ministerstva kultury, památkáři i nezávislí architekti, jednoznačně shodli. Futuristická dostavba bude mít vzhled obřího broušeného bižuterního kamene, řečeného taktéž krystal, popřípadě šaton.

„Podoba skleněného broušeného kamene od společnosti Hlaváček architekti nejlépe splňovala zadání spojit moderní architekturu se stávajícím památkově chráněným objektem a jako bonus navíc dokonale symbolizuje svůj vnitřní obsah,“ podotkla Valečková.

V prvním nadzemním podlaží krystalu budou kromě garáží sklady a technické zázemí. „Odtud se budou v zimě vytápět a v létě chladit další dvě patra s tím, že všechny rozvody budou přiznané. Odborníci se shodují, že bude složitější krystal uchladit než vytopit,“ sdělila ředitelka muzea.

Vitríny připomínají Manhattan nebo Titanic

Stálá expozice vánočních ozdob se bude nalézat ve druhém nadzemním podlaží. Jejím autorem je český designér Jakub Berdych mladší. „Pojetí vychází ze skutečnosti, že vánoční ozdoby z Čech putovaly hlavně do zámoří. Proto se v expozici nalézají vitríny připomínající Manhattan nebo zaoceánský parník – říkáme mu Titanic,“ vysvětlil sám autor.

„Muzeum má ve sbírkách šestnáct tisíc ozdob a zadání pro tvůrce expozice bylo, abychom jich mohli vystavit nejméně tři tisíce,“ doplnila Valečková.

Třetí podlaží nové přístavby pak volně naváže na stávající vestibul muzea a poslouží coby víceúčelový prostor pro krátkodobé výstavy, přednášky a koncerty. V létě by zde měla sloužit návštěvníkům kavárna.

„Odsud bude dokonalý výhled na muzejní park. V budoucnu bychom jej chtěli postupně ještě zaplnit uměleckými díly v rámci uvažovaného projektu Zahrada evropského skla,“ dodala Valečková.

Ředitelka si od nové stálé expozice vánočních ozdob slibuje zvýšení návštěvnosti jediného muzea v Česku zaměřeného na sklo a bižuterii.
„Naše sbírka vánočních ozdob je opravdu unikátní. Získali jsme například celou vzorkovnu bývalého Jablonexu. Myslíme si, že stálá expozice má velký návštěvnický potenciál,“ uzavřela Valečková.