Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lágry, zbrojení a kryty. Unikátní mapy ukážou válečnou podobu Liberce

  8:22aktualizováno  8:22
Jedinečné sousto pro milovníky starého Liberce chystá Ivan Rous z místního Severočeského muzea. Postupem času vydá celkem dvanáct map v měřítku 1:2000, které přiblíží, jak vypadal Liberec v roce 1945. Mapy se posléze objeví v knižní podobě a na internetu.

Detailní podoba centra Liberce na konci druhé světové války. | foto: Ivan Rous

„Původně to měly být jen mapy,“ potvrdil Rous. „Pak jsme se ale s panem nakladatelem Karpašem rozhodli, že z toho uděláme knihu.

Poté, co vyjdou mapy knižně, budou k vidění na mapovém serveru města Liberce. Už teď je tam mapa Hrádku nad Nisou, která přibližuje místní válečnou výrobu, zajatecké tábory, hornictví a další zajímavosti.

Ale zpět k Liberci. Již tento rok by se na pultech knihkupectví měla objevit první kniha. Bude obsahovat dvě mapy - oblast Růžodolu a navazující centrum města.

„Člověk si udělá představu o tom, kolik toho ukousl novodobý průtah Liberce, kde stály jaké fabriky nebo jak obrovské a vybavené bylo letiště v Růžodole. Mapa třeba ukáže i to, kolik tu bylo zemědělských statků, a to i nedaleko centra. Konkrétně o této věci se málo ví a mě samotného objevování velmi překvapilo,“ zmiňuje autor.

Původně měly být mapy na trhu již letos, Rousova pečlivost však způsobila mírné zpoždění.

„Po počátečním vypichování jednotlivých objektů jsem přešel k tomu, že jsem zmapoval všechny složky domů, které na mapách jsou. Což činí asi dva tisíce domů. Tím se extrémně zvýšila přesnost map, ovšem za cenu toho, že se v návaznosti na to posunulo datum vydání,“ vysvětlil Rous.

Na stavebním archivu kvůli tomu strávil obrovské množství času. „Naštěstí je tam hodná paní,“ usmál se.

Knižních vydání map vznikne postupně celkem šest, každé bude obsahovat dvě mapy. Vycházet budou pod jednotným názvem Liberec za druhé světové války.

„Už teď se připravují další mapy, které pokryjí oblasti Lidových sadů a Ruprechtic. Pak, stejně jako v případě Růžodolu a centra, vyjdou v knižní podobě. Na konci bude šest topografických knih. Když někoho bude zajímat, jak to za války vypadalo v nějaké ulici, tak si ji najde, vyhledá si konkrétní dům a dozví se, co potřebuje,“ objasnil Rous.

První, téměř hotový list ukazuje liberecké letiště v době největší slávy. Mezi...

První, téměř hotový list ukazuje liberecké letiště v době největší slávy. Mezi mapovými značkami lze nalézt jednotlivé typy letadel, ale i protileteckých děl, tzv. flaků.

Každá kniha bude obsahovat i několik specificky zaměřených kapitol, týkajících se válečné historie Liberce. „Nyní připravuji pojednání o pracovních a zajateckých táborech na území Liberce a o arizovaném majetku,“ naznačil Rous.

Podobné mapy Liberce, ale ani jiného města, ještě nikdo nezpracoval a z tohoto pohledu jde o unikátní počin.

„V naší mapě bude například poprvé přehledně podaný rozsah opevňovacích prací v Liberci. Na to, že z Liberce měla být téměř pevnost, se dnes zapomnělo. Stejně tak budou v mapě vyznačeny úřadovny říšských organizací a zbrojních podniků Třetí říše. Tomuto období se zatím všichni vyhýbali. Možná proto, že je k tomu jen velmi málo podkladů,“ přibližuje Ivan Rous.

Bohužel nejde podle něj o nic výdělečného. „Ale chtěl jsem přiblížit stále ještě málo prozkoumanou část dějin Liberce z válečné doby. Mapy by mohly sloužit nejen badatelům, zájemcům o historii, ale i úřadům nebo školám,“ říká Rous.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Záchranář dostal podmínku za smrt lyžaře, který narazil do jeho čtyřkolky

Ilustrační snímek

Okresní soud v Liberci vyměřil podmíněný trest členovi horské služby, s jehož čtyřkolkou se loni na Ještědu srazil...

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Náměstek Korytář posílá na liberecký magistrát kontrolu, kvůli šikaně

Liberecký magistrát.

Inspektorát práce se po prázdninách chystá na kontrolu libereckého magistrátu. Kontrola může skončit pokutou. Podnět k...

Najdete na iDNES.cz