Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud řeší, že bývalý politik sociální demokracie nevrátil počítač

  10:15aktualizováno  10:15
Bývalý liberecký zastupitel ČSSD Martin Sepp si nechal služební notebook, který používal při práci pro město. Teď kvůli tomu čelí soudnímu sporu s magistrátem. Počítače zastupitelům zapůjčuje Liberecká IS, stoprocentní akciová společnost města. Seppa zažalovala pro vrácení věci.

Bývalý krajský náměstek pro dopravu Martin Sepp. | foto: MAFRA

Notebooky společnosti zastupitelé používají během svého mandátu. Po jeho skončení je ale musejí vrátit, nebo je odkoupit za zůstatkovou hodnotu.

Sepp byl v zastupitelstvu dvě volební období od roku 2006. Až do roku 2012 byl také náměstkem hejtmana pro dopravu.

Bývalý zastupitel se hájí tím, že mu po skončení mandátu v Liberci nikdo neposlal výzvu k vrácení. Došla mu až předvolánka k soudu.

„Notebook bych samozřejmě vrátil nebo zaplatil, pokud by mi vystavili fakturu na tři tisíce korun. Tak to bylo i v předchozím volebním období. Notebook měl navíc poškozenou baterii. Nic mi ale neposlali,“ hájí se Martin Sepp.

Především poukazuje na to, že má trvalé bydliště v Liberci. Jenže všechny předchozí písemnosti týkající se nevráceného počítače, mimo jiné i předžalobní výzva, mu chodily na adresu v Černousích. Převzal tam až dopis od soudu.

„Město se mnou vždy komunikovalo přes internet, až do roku 2014 mi chodily e-maily. Od LIS ani od města mi ale kvůli notebooku nepřišla žádná zpráva. Předvolánku jsem v Černousích převzal jen náhodou. Pošta mi tam nechodí, je to má víkendová adresa,“ zmínil Sepp.

Město chce uhradit i právní náklady

Město teď po něm chce nejen zaplatit notebook, ale i uhradit právní náklady. To Sepp odmítá. Také soud má pochybnosti o tom, jestli mu předžalobní výzva byla v lednu doručena řádně.

„Doručení předžalobní výzvy v lednu bylo ostatně mimo chalupářskou sezónu,“ uvedla soudkyně Pavlína Havelková.

Město se k probíhajícímu sporu nechce vyjadřovat. Podobný problém s nevrácením notebooku ale měli ještě další tři zastupitelé. S LIS se však dohodli mimosoudně.

„V minulosti jsme ještě nevedli soudní spor o nevrácení notebooku,“ podotkla mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová. Většina zastupitelů si podle ní notebooky odkupuje.

Spor o trvalé bydliště

Nejasnosti kolem Seppova trvalého bydliště se objevily už v minulosti. V roce 2012 se kvůli jeho trvalému bydlišti strhla aféra.

Aby se totiž mohl stát libereckým zastupitelem, nemohl mít trvalé bydliště v Černousích. Přihlásil se proto k trvalému pobytu V Horkách 76/18, Janův Důl, Liberec.

„V Liberci měl Sepp v době komunálních voleb sice trvalé bydliště v ulici V Horkách, ale v průmyslovém objektu, kde žádné byty nejsou. Myslím si proto, že do městského zastupitelstva kandidoval neoprávněně,“ upozornila tehdy Alena Dvořáčková, předsedkyně občanského sdružení Staré Město. Sepp byl v zastupitelstvu předsedou klubu ČSSD.

Čelil kritice i za to, že jako krajský radní využíval k přespávání byt kraje, ač měl trvalou adresu v Liberci. V bytě v letech 2009 až 2011 přenocoval devadesátkrát.

„V ulici V Horkách už nejsem,“ vysvětloval v květnu 2012 Martin Sepp. „V Liberci mi patří jiný byt, ale rekonstruujeme ho, a tak žiju na chalupě v Černousích,“ uvedl tehdy

„Prostě jsem se odtamtud ještě nepřehlásil, fyzicky tam ale už nejsem,“ vysvětloval, proč uváděl jako trvalé bydliště adresu V Horkách. Nyní je podle Martina Seppa jeho adresou trvalého bydliště Studničná ulice v Liberci.

„K Martinu Seppovi jsem nikdy nechoval úctu ani sympatie a nevím, jak to bylo s jeho notebookem, ale osobně jsem takový bordelář, že bych na vrácení notebooku mohl klidně také zapomenout,“ řekl bývalý zastupitel ČSSD Roman Šotola.

V zastupitelstvu seděl se Seppem v letech 2010-2014. „Pokud si dobře vzpomínám, nabízeli nám ho k odkupu za dva nebo tři tisíce. Já jsem ho vrátil,“ řekl Šotola.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Najdete na iDNES.cz