Bývalý krajský náměstek pro dopravu Martin Sepp.

Bývalý krajský náměstek pro dopravu Martin Sepp. | foto: MAFRA

Soud řeší, že bývalý politik sociální demokracie nevrátil počítač

  • 5
Bývalý liberecký zastupitel ČSSD Martin Sepp si nechal služební notebook, který používal při práci pro město. Teď kvůli tomu čelí soudnímu sporu s magistrátem. Počítače zastupitelům zapůjčuje Liberecká IS, stoprocentní akciová společnost města. Seppa zažalovala pro vrácení věci.

Notebooky společnosti zastupitelé používají během svého mandátu. Po jeho skončení je ale musejí vrátit, nebo je odkoupit za zůstatkovou hodnotu.

Sepp byl v zastupitelstvu dvě volební období od roku 2006. Až do roku 2012 byl také náměstkem hejtmana pro dopravu.

Bývalý zastupitel se hájí tím, že mu po skončení mandátu v Liberci nikdo neposlal výzvu k vrácení. Došla mu až předvolánka k soudu.

„Notebook bych samozřejmě vrátil nebo zaplatil, pokud by mi vystavili fakturu na tři tisíce korun. Tak to bylo i v předchozím volebním období. Notebook měl navíc poškozenou baterii. Nic mi ale neposlali,“ hájí se Martin Sepp.

Především poukazuje na to, že má trvalé bydliště v Liberci. Jenže všechny předchozí písemnosti týkající se nevráceného počítače, mimo jiné i předžalobní výzva, mu chodily na adresu v Černousích. Převzal tam až dopis od soudu.

„Město se mnou vždy komunikovalo přes internet, až do roku 2014 mi chodily e-maily. Od LIS ani od města mi ale kvůli notebooku nepřišla žádná zpráva. Předvolánku jsem v Černousích převzal jen náhodou. Pošta mi tam nechodí, je to má víkendová adresa,“ zmínil Sepp.

Město chce uhradit i právní náklady

Město teď po něm chce nejen zaplatit notebook, ale i uhradit právní náklady. To Sepp odmítá. Také soud má pochybnosti o tom, jestli mu předžalobní výzva byla v lednu doručena řádně.

„Doručení předžalobní výzvy v lednu bylo ostatně mimo chalupářskou sezónu,“ uvedla soudkyně Pavlína Havelková.

Město se k probíhajícímu sporu nechce vyjadřovat. Podobný problém s nevrácením notebooku ale měli ještě další tři zastupitelé. S LIS se však dohodli mimosoudně.

„V minulosti jsme ještě nevedli soudní spor o nevrácení notebooku,“ podotkla mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová. Většina zastupitelů si podle ní notebooky odkupuje.

Spor o trvalé bydliště

Nejasnosti kolem Seppova trvalého bydliště se objevily už v minulosti. V roce 2012 se kvůli jeho trvalému bydlišti strhla aféra.

Aby se totiž mohl stát libereckým zastupitelem, nemohl mít trvalé bydliště v Černousích. Přihlásil se proto k trvalému pobytu V Horkách 76/18, Janův Důl, Liberec.

„V Liberci měl Sepp v době komunálních voleb sice trvalé bydliště v ulici V Horkách, ale v průmyslovém objektu, kde žádné byty nejsou. Myslím si proto, že do městského zastupitelstva kandidoval neoprávněně,“ upozornila tehdy Alena Dvořáčková, předsedkyně občanského sdružení Staré Město. Sepp byl v zastupitelstvu předsedou klubu ČSSD.

Čelil kritice i za to, že jako krajský radní využíval k přespávání byt kraje, ač měl trvalou adresu v Liberci. V bytě v letech 2009 až 2011 přenocoval devadesátkrát.

„V ulici V Horkách už nejsem,“ vysvětloval v květnu 2012 Martin Sepp. „V Liberci mi patří jiný byt, ale rekonstruujeme ho, a tak žiju na chalupě v Černousích,“ uvedl tehdy

„Prostě jsem se odtamtud ještě nepřehlásil, fyzicky tam ale už nejsem,“ vysvětloval, proč uváděl jako trvalé bydliště adresu V Horkách. Nyní je podle Martina Seppa jeho adresou trvalého bydliště Studničná ulice v Liberci.

„K Martinu Seppovi jsem nikdy nechoval úctu ani sympatie a nevím, jak to bylo s jeho notebookem, ale osobně jsem takový bordelář, že bych na vrácení notebooku mohl klidně také zapomenout,“ řekl bývalý zastupitel ČSSD Roman Šotola.

V zastupitelstvu seděl se Seppem v letech 2010-2014. „Pokud si dobře vzpomínám, nabízeli nám ho k odkupu za dva nebo tři tisíce. Já jsem ho vrátil,“ řekl Šotola.