Magistrát se dozví o rozbitých silnicích na internetu (ilustrační foto).

Magistrát se dozví o rozbitých silnicích na internetu (ilustrační foto). | foto: Karel Pešek, MAFRA

Díky aplikaci Marushka můžete na webu Liberce nahlásit rozbité silnice

  • 5
Liberečané mohou díky internetové aplikaci hlásit výmoly na ulicích nebo i třeba porouchané lampy. Marushka, jak se aplikace jmenuje, je k nalezení na webových stránkách krajského města.

"Prostřednictvím Marushky mohou lidé oznámit magistrátu jakoukoli poruchu, nepořádek či závadu na majetku města," upřesnila Zuzana Minstrová z libereckého magistrátu.

Jak systém funguje? Pomocí mapy si lidé v aplikaci vyhledají ulici, kde objevili závadu. Označí konkrétní místo a do jednoduchého zadávacího formuláře vloží svou poznámku, případně i fotografii.

Vedle sebe se tak nyní v Marushce "potkávají" třeba díra v silnici na Štefánikově náměstí, uvolněná dlažba chodníku na náměstí Benešově, nesvítící lampa v Jiráskově ulici i hlášení nepořádku po bezdomovcích v Ruprechticích.

Po nahlášení magistrát začne konat a pokud to je možné, pokusí se zjednat nápravu.

 "O tom, jak bude město nahlášený podnět řešit a případně kdy, se lidé dozvědí e-mailem. Řešení je současně vidět také přímo na mapě po rozkliknutí příslušné ikonky," doplnila Minstrová.

Hlášením poruch však užitečnost Marushky nekončí. Nabízí také historické letecké mapy Liberce z padesátých let, historický plán ulic a také katastrální mapy, interaktivní plán liberecké zoologické zahrady, územní plán Liberce i zimní údržbu ulic.

Marushku využívá Liberec už čtyři roky. Vytvořila ji pardubická firma Geovap, která s libereckým magistrátem řadu let spolupracuje. Nahradila aplikaci GS web.

Její předchůdkyně fungovala trochu jinak, ale protože lidé jsou zvyklí používat mapy na Googlu nebo na Seznamu, začalo město využívat Marushku. Využívá ji i Český úřad zeměměřický a katastrální, města Plzeň či Karviná.