„Rodiče nebudou mít možnost dostat své dítě do školky mimo spádový obvod, což je problém,“ míní náměstek primátora Ivan Langr (ilustrační snímek).

„Rodiče nebudou mít možnost dostat své dítě do školky mimo spádový obvod, což je problém,“ míní náměstek primátora Ivan Langr (ilustrační snímek). | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Rodiče už si nebudou vybírat, kam dají děti do školy. Liberec je sloučí

  • 7
Zděšení, panika, ale i nesouhlas provázejí plánované slučování mateřských škol v Liberci. Rodiče už si nebudou moci svobodně vybírat, kam dát své dítě do školky - určí jim to město. Magistrát totiž musí reagovat na chystanou novelu školského zákona.

Ta chce zavést spádové oblasti i pro předškolní vzdělávání. V praxi by to znamenalo, že ze třiceti školek, které mají nyní samostatnou právní subjektivitu, by jich zůstalo jen deset. Jedna ředitelka by tak měla na starosti více školkových budov, vzdálených od sebe i několik kilometrů.

„Je to celé nesmysl. Ohrozí to jedinečnost každé školky. Pak půjde zákonitě dolů i kvalita. Každá školka má svůj vzdělávací program, každá se zaměřuje na něco jiného, někde chodí více na výlety, někde se více věnují výtvarné činnosti, a to je i jedno z kritérií, podle nichž si rodiče školku vybírají,“ řekla jedna z ředitelek liberecké mateřské školy, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Podle ministerských plánů by na území Liberce mělo vzniknout jedenatřicet spádových obvodů mateřských škol.

„To je ale nepředstavitelné. Jen v případě základních škol máme těch obvodů dvacet. Navíc většina školek je rodinného typu, tedy kapacitně malá, takže jediným řešením je pak změnit celou síť školek. Rozumím tomu, že některé ředitelky nemusejí být z té změny nadšené, ale tak katastrofální to nebude,“ upozornil Ivan Langr, náměstek libereckého primátora.

Město sníží počet mateřských škol jen na papíře, nezmění se ani jejich kapacita. O své místo však přijdou některé ředitelky. Nově jich bude město potřebovat už jen deset.

„Jedna ředitelka nemůže vést tři nebo čtyři školky. To nejde, to pak musí něco ošidit. Dnes jsme zvyklí, že s rodiči mluvíme, řešíme s nimi problémy, známe je, tím, že několik školek splyne v jednu, o tuto blízkost přijdeme. Už teď se nás začínají rodiče ptát, co se děje a nelíbí se jim to,“ dodala další z ředitelek, která si přeje zůstat v anonymitě.

„Konec svobodné volby“

Dalším problémem je fakt, že ne všichni rodiče se při výběru školky řídí místem svého bydliště. Někteří volí raději školku tam, kde pracují. Jako například Jan Sova z Liberce. Do školky vozí pětiletého syna přes půlku města, ač má jednu i v blízkosti svého domu.

„Rozhodli jsme se hlavně proto, že se nám líbil vzdělávací program školky a prostředí. A také jsme měli dobré reference od ostatních rodičů. Naštěstí jsme byli v situaci, kdy jsme si mohli vybírat, vzhledem k tomu, že máme předškoláka a vzít jej museli,“ vysvětlil otec.

Ten se ale obává, že se změnou školského zákona bude muset své druhé dítě dát do školky v místě bydliště. „Ta volba už pak nebude svobodná.“

To si uvědomuje i náměstek Langr. „Rodiče nebudou mít možnost dostat své dítě do žádné jiné školky mimo spádový obvod, což je samozřejmě problém. Upozornili jsme na to i ministerstvo s tím, že spádové oblasti školek prostě nejsou totožné s těmi u základních škol, kde funguje lokálnost daleko více,“ zmínil náměstek.

Návrh na úpravu sítě mateřských školek musí ještě projít radou města a zastupitelstvem. Ředitelky doufají, že ho politici neschválí a podpoří tak jedinečnost každé školky.