V Liberci našli automobilovou trofej z roku 1900, patřila baronovi

  • 1
Jednu z nejstarších v Česku dochovaných automobilových trofejí objevilo díky soukromému sběrateli Severočeské muzeum v Liberci. Jde o medaili z ryzího stříbra z roku 1900. Patřila libereckému továrníkovi a nadšenému průkopníkovi automobilismu Theodoru von Liebiegovi.

Na medaili je tehdy oblíbený motiv spoře oděné múzy na malém automobilu. Vytvořil jej francouzský sochař a rytec Charles Pillet, autor medaile pro světovou výstavu v Paříži z roku 1900.

Medaili libereckému muzeu zapůjčil k nafocení a následně i daroval soukromý sběratel, který si přeje zůstat v anonymitě.

„Při shromažďování podkladů o prvních automobilistech jsme se dozvěděli o existenci medaile s motivem automobilu a datací k roku 1900. Měla se nacházet v soukromé liberecké sbírce. Bylo zřejmé, že se bude jednat o jednu z prvních automobilových cen vůbec,“ řekl ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek. Majitel medaile souhlasil s její zápůjčkou muzeu a fotodokumentací.

Liberecký baron Liebieg

Theodor von Liebieg (15. červen 1872 Liberec - 23. květen 1939 Liberec) byl podnikatel a továrník, jeden z nejúspěšnějších a nejbohatších své doby.

Byl vnukem zakladatele rodinné firmy Liebiegů, Jana (Johanna) Liebiega seniora. Řízení čtrnácti rodinných podniků se ujal jako osmnáctiletý.

Významným způsobem se podílel na rozvoji a chodu kraje, založil například Německo - český automobilový spolek.

Baron Liebieg se také zasloužil o stavbu prvního továrně vyráběného sériového automobilu na území Rakousko-Uherska, legendárního NW Präsident.

„Když jsme si medaili mohli konečně prohlédnout, přečetli jsme si vyryté nápisy ‚Course réservée, 22. mars, Nice-Draguignon, II. prix‘ a bylo vše jasné. Drželi jsme v ruce originál ocenění slavného průkopníka motorismu Theodora von Liebiega ze závodů na francouzské Riviéře z března 1900, kde soutěžil s vozem NW, předchůdcem dnešní Tatry,“ dodal Křížek.

Podklady o prvních automobilistech sháněl Křížek a jeho kolegové pro knihu o historii šlechtických automobilů nazvanou „Zámek s vůní benzínu“,kterou začátkem letošního roku společně vydaly Národní památkový ústav a Národní technické muzeum.

„Majitel medaile, který si přál zůstat v anonymitě, zakoupil trofej před několika lety na veřejné aukci a nakonec se rozhodl nezištně darovat cenný umělecký předmět do sbírek našeho muzea,“ podotknul Křížek.

Muzeum je podle něj dárci velmi vděčné, takto mimořádnou památku na libereckého barona Theodora von Liebiega dosud nemělo.