Liberec sice získal za posledních patnáct let nejvíce obyvatel ze všech měst kraje, ale nejvýrazněji se nárůst obyvatel projevil v Ralsku.

Liberec sice získal za posledních patnáct let nejvíce obyvatel ze všech měst kraje, ale nejvýrazněji se nárůst obyvatel projevil v Ralsku. | foto: Wikipedia

Lidé v Libereckém kraji nechtějí žít ve městě. Hledají klid na venkově

  • 11
V Libereckém kraji už lidé nechtějí bydlet ve městech a stěhují se na venkov, ukazují čísla statistiků. Ještě v polovině roku 1999 žilo 80 procent obyvatel kraje ve městech. Na konci loňského roku už jich bylo 77,6 procent. V číslech je to pak o 2 700 lidí méně.

Třeba Česká Lípa přišla za patnáct let o více než 3 200 obyvatel, Semily téměř o 660 a Jablonec ztratil kolem tří set obyvatel.

Největší podíl obyvatel opustil oblíbené krkonošské středisko Rokytnice nad Jizerou. Ještě v polovině roku 1999 tam žilo 3 435 lidí, na konci loňského roku už jich bylo jen 2 822, to je téměř o pětinu méně.

"Důvodem je nedostatek práce, ale i vysoké ceny nemovitostí," uvádí rokytnický starosta Petr Matyáš. Hlavním zaměstnavatelem byly v horách ještě v devadesátých letech minulého století textilní továrny. Drtivá většina z nich ale zkrachovala a noví zaměstnavatelé nejsou. Nejvíc lidí dnes zaměstnává cestovní ruch, to je ale sezonní záležitost.

"Mladí lidé by tu sice rádi žili, ale nemají šanci si tady koupit byt nebo pozemek, ceny jsou totiž hrozně vysoké. Tak prostě prodali své byty a domy v Rokytnici se ziskem a obstarali si bydlení jinde," dodává Matyáš.

Podle odborníků je jedním z důvodů, proč lidé prchají z měst, snaha být blíže k přírodě a klidu. "V centru města si rodinný domek nepostavíte. Je tu nedostatek stavebního prostoru. Myslím si ale, že se lidé do měst zase vrátí. Zjistí třeba, že je pro ně náročné každý den dojíždět, vypravit děti do školy a podobně," uvedla před časem pro MF DNES liberecká socioložka Lenka Václavíková.

Ralsko jako jedno z mála měst lidi přitahuje

Jsou ale i města, kde lidé navzdory statistikám přibývají. Například Ralsko, ve kterém přibylo lidí v posledních 15 letech nejvýrazněji.

"Myslím, že nám k tomu pomohla rekonstrukce domů po sovětské armádě, kam se nastěhovali noví lidé," říká starosta Ralska Miroslav Králík.

Ralsko je jedním z mála měst v regionu, kterému přibyli obyvatelé. Ostatní města spíše ztrácí.

V bývalém vojenském prostoru žilo na konci roku 1999 přibližně 900 obyvatel. Na konci loňského roku už jich bylo 2 072. Noví přistěhovalci tady sice našli bydlení, za prací ale musí dojíždět jinam. To se má podle starosty ale brzy změnit.

 "Výrobu tu rozšiřuje firma zabývající se koupelnovým nábytkem. Má už dostavenou halu a chystá se nabrat asi padesát lidí. V létě začne stavět nový areál výrobce součástek pro automobily a do roka chce zaměstnat padesát lidí, do dvou let dvě stě," vypočítává Králík.

Ralsko je jedním z mála měst v regionu, kterému přibyli obyvatelé. Ostatní města spíše ztrácí.