Areál Westernov Indiánov postavil Vít Chaloupka a zkušebně otevřel v květnu...

Areál Westernov Indiánov postavil Vít Chaloupka a zkušebně otevřel v květnu 2012. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dietolog Vít Chaloupka opustil westernové městečko. To stále chátrá

  • 5
Loni v květnu opustil dietolog slavných, bývalý kulturista a indiánský náčelník Vít Chaloupka westernové městečko na hrádecké Kristýně. Majitelé areálu stále hledají možnosti, jak je využít.

„Mrzí mě to, je to jediná věc, která tu nefunguje. Bydlí tam údržbář, který tam chová zvířata a stará se o areál, a když tam přijdou nějaké děti, provede je tam. Ale dělá to ve svém volnu. Potřebujeme provozovatele, který by se areálu ujal a vdechl mu duši,“ říká ředitel areálu a předseda představenstva společnosti Kristýna Radek Petr.

Městečko je podle něj originální a stojí za to je zachovat. „Mám plány do budoucna, v zadní uličce se dá bydlet, i když jsou to spíš dřevěné stany. Když si ale někdo bude chtít hrát na vojáky a na kovboje, nepotřebuje nóbl chaty a nevadí mu, že nemá vlastní záchod,“ říká ředitel Kristýny.

„Máme připravenou buňku a k ní dovedenou vodu, ve které by bylo alespoň WC a umyvadlo. Viděl jsem, že i obyčejná buňka se dá stylově schovat a přitom to má všechno, co hygiena žádá.“

Prostor nynějšího městečka byl dříve skládkou. „Vyčistil jsem ho od kramlí, plastů a bince a připravoval na dětský tábor. Když nám Víta Chaloupku bývalý starosta Martin Půta přivedl, byli jsme šťastní, že to bude stavět tady a ne v Novém Boru. Nasliboval – pro děti, pro postižené, dětské domovy, prostě věci, na které dotační politici slyší. Plácli jsme si, ale spolupráce s ním byla přinejmenším složitá,“ vzpomíná Petr.

Areál začal fungovat před třemi lety

Areál Westernov Indiánov postavil Vít Chaloupka a zkušebně otevřel v květnu 2012. Dokázal si získat nejen vedení hrádecké radnice a areálu, ale i kraje. Radní mu tenkrát uřízli z krajského medvěda, jak se přezdívalo programu G-99, 2,2 milionu korun.

A to i přes to, že byla potřebná každá koruna na obnovu krajiny zničené povodní.
„Nemůžeme všechny peníze vrhnout na obnovu postižených území. Westernové městečko přispěje k rozvoji cestovního ruchu v Trojzemí,“ argumentoval tehdejší sociálnědemokratický hejtman Stanislav Eichler.

Záměr však ekonomicky zkrachoval. Zpočátku se Chaloupka snažil vybírat vstupné, ale zájem nebyl valný, proto je zrušil úplně. Ani to však nepomohlo a Chaloupka loni městečko opustil.

„První dva roky byl hájený, ale pak měl začít platit za nájem sto tisíc, rychle to ukončil, převedl městečko na nás a odešel,“ upřesňuje Petr.

Vít Chaloupka na Westernov už vzpomínat nechce. „Je mi líto, že jsem o to přišel, ale nebudu se k tomu vyjadřovat,“ tvrdí Vít Chaloupka. A vyjadřovat se nechce ani k dotaci. „Ano, dostal jsem ji, postavil jsem je a dnes to má město Hrádek. Co s ním udělá, je jeho věc,“ dodává.

Názory na městečko se liší

Podle Petra má městečko s boudami šerifa, vězením, salonem, poštou, farmou, funebráckým domkem, obchodem či mexickou hospodou budoucnost, i když názory na něj se liší.

„Jsou lidé, kteří jsou nadšení, ale i ti, kteří tvrdí, že je to strašný kýč. Mně se to ale líbí, je to zase něco úplně jiného. Myslím si, že tak nějak to vznikalo i na Divokém západě. Vymazlili si čelo a zbytek stloukli z toho, co bylo po ruce, takže je to v podstatě autentické,“ popisuje.

A mělo by podle něj takovým zůstat. „Je tam velké ohniště a místo pro stany, takže tam mohou být lidé jako v kempu, jen trochu jiném. Zesilovače bych tam netrpěl, ale kytaru klidně, to nemůže nikomu vadit. Pro děti jsou tam zvířata a v létě tam budou nejspíš i poníci, které tam bude vozit farmář z Václavic, který chová poníky, že se s nimi bude jezdit. Je to ale otázka zájmu,“ plánuje.