Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sálu bývalého hotelu Praha se vrátil dávný lesk. Přibyly šatna i výtah

  14:00aktualizováno  14:00
Ať už se jmenoval hotel Geling či hotel Praha, šlo dlouho o pýchu Jablonce nad Nisou. Po revoluci v roce 1989 však vzácná památka v srdci města vinou zpackané privatizace zchátrala. Začátkem září ale vkročil hotel Praha na cestu k bývalé slávě a honosnosti.

Historický sál hotelu Praha je typický nejen bohatou výzdobou, ale také galerií a elegantními sloupy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V pátek večer tam odehrály vystoupení dva pěvecké sbory z jablonecké základní umělecké školy.

„Koncert byl zkouškou před slavnostním otevřením historického společenského sálu hotelu Praha, které se uskuteční 15. září,“ říká Jaromír Schubert, majitel budovy z poslední čtvrtiny 19. století. „Pak už začneme historický sál nabízet pro veřejné akce,“ dodává Schubert.

Hotel Praha vznikl ve stylu novorenesance a později se dočkal secesní přístavby. Hotelem však zůstává pouze podle svého názvu. Žádné pokoje jako dříve se tam už nenalézají, stejně jako restaurace. Nyní nese nové jméno - Kulturní centrum Hotel Praha.

Historie hotelu Praha sahá až do roku 1879, kdy pozemek pro stavbu koupil Gustav Geling. Hotel s restaurací, s velkým bohatě zdobeným sálem a jevištěm vlastnila rodina Gelingů do roku 1944. Pak ho získal jiný Němec Herrmann Winkler, ale po válce mu ho československé úřady zabavily.

Za komunismu se ve znárodněném hotelu Praha konaly plesy, koncerty, konference KSČ, schůze ROH i organizací Národní fronty, oslavy MDŽ nebo podnikové večírky.

K hotelu Praha patřil rovněž vyhlášený výčep s Plzeňským Prazdrojem, kde se scházívaly velké jablonecké osobnosti. S chutí tam vysedával například úspěšný trenér reprezentačních běžkyň na lyžích Zdeněk Ciller.

Z hotelu byla vietnamská tržnice

Po roce 1989 v éře divokého kapitalismu prodal podnik Restaurace a jídelny hotel Praha družstvu Tourgent. Pod jeho taktovkou věhlasná budova upadala a stala se z ní odpudivá vietnamská tržnice, kam zatékalo.

Jaromír Schubert, známý v Jablonci jako majitel firmy na výrobu bižuterie a na výrobu a prodej uměleckého skla, koupil Prahu hned dvakrát. Poprvé při soudní dražbě před zhruba deseti lety. Budovu tehdy Schubert zachránil před demolicí a získal pro ni evropskou dotaci ve výši 68,4 milionu korun. Pak ji prodal společnosti Dům pohody.

Dceřiná společnost Domu pohody přestavěla s pomocí Evropské unie Prahu za 116 milionů korun na polyfunkční dům, ale zkrachovala. Navíc porušila podmínky pro přidělení dotace.

Praha skončila znovu v aukci a také tentokrát za ni dal nejvíce peněz Jaromír Schubert. Stála ho 34 milionů korun. Další miliony korun vložil podnikatel do zvelebení historického společenského sálu a jeho zázemí. Budovu přejmenoval na Kulturní centrum Hotel Praha.

„Věřím, že bude zájem o jeho pronájem na plesy, koncerty, na výstavy a na jiné veřejné akce,“ dodává Jaromír Schubert.

„Mohl by se hodit například středním školám, folklorním souborům, hasičům, myslivcům, zahrádkářům a dalším spolkům jako v minulosti. Třeba plesy jsou ve městě jenom v Eurocentru a na Střelnici. Sál v hotelu Praha je další příležitostí pro jejich pořádání. Vejde se do něj dvě stě lidí a má úžasnou akustiku. Po vzoru našich předků jsme do sálu rozvěsili těžké závěsy, pohlcující až osmdesát procent hluku,“ říká.

Pódium i prostor pro molo

V sále stojí pódium se zázemím pro vystupující umělce, které se dá demontovat. Prostor stačí také pro přehlídkové molo. Nad sálem se tyčí galerie, na zdech vynikají prolamované oblouky a nelze si nepovšimnout velkého a několika generacím dobře známého zrcadla.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Po rekonstrukci vede do sálu nejen schodiště s replikou historického zábradlí, ale také výtah pro vozíčkáře. K sálu se přimyká nový bar, toalety a šatna, jež dříve scházela.

Výzdoba na stěnách připomíná nejslavnější časy hotelu Praha v dobách rakousko-uherského c. a k. mocnářství a první republiky. Najdete tam zimní snímek staré ulice, kde hotel vyrostl, dobovou fotografii hotelové jídelny či připomínku jednoho z hoteliérů Josefa Tattermusche.

Jedna historická reprodukce se vztahuje k návštěvě císaře Františka Josefa I. v Jablonci, další nabízí pohled na stavební plány hotelu Geling, k němuž se tehdy vybudovalo také 40 koňských stání. Novodobější obrazová archiválie se vrací do doby, kdy krátké uvolnění tuhých poměrů v komunistickém Československu dovolilo v roce 1968 v hotelu Praha večery milostné poezie. V sále hotelu Praha se v 50. letech minulého století konaly boxerské zápasy.

„Jednou týdně vždy v pondělí ve čtyři hodiny odpoledne se konají pro zájemce z řad Jablonečanů a pamětníků prohlídky sálu a zázemí Kulturního centra Hotel Praha,“ podotýká Schubert.

Sám si na Prahu uchovává nostalgické vzpomínky. Vystupoval tam s hudební skupinou Smaragd, v níž hrál na baskytaru a zpíval.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Liberci hrozí žaloby za chyby v územním plánu, varuje náměstkyně

Liberecká radnice.

Veřejné projednávání by se mělo udělat celé znovu, teď si město hodně koleduje. Tak vnímá práci na novém územním plánu...

Najdete na iDNES.cz