Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci pobírali nezákonně desetitisíce, tvrdí starostka České Lípy

  8:30aktualizováno  8:30
Nekonečný seriál v podávání trestních oznámení v České Lípě má další epizodu: tentokrát se bude policie zabývat mimořádnými odměnami uvnitř městské policie. Vnitřní audit zadaný starostkou totiž odhalil, že téměř 140 tisíc korun bylo mezi strážníky vyplaceno nezákonně.

Celkem 29 odměn, které již skončily v kapsách strážníků, se tedy možná bude muset vrátit do městské kasy (ilustrační snímek). | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

„Z písemných návrhů na přiznání mimořádných odměn nevyplývá, že by byly poskytnuty za splnění konkrétního mimořádného nebo zvlášť významného pracovního úkolu. Právní úprava ale neumožňuje poskytovat odměny za standardní výsledky práce. Proto se domnívám, že odměny nebyly poskytnuty v souladu se zákonem,“ komentuje starostka České Lípy Romana Žatecká (ČSSD).

Součástí trestního oznámení na neznámého pachatele je požadavek na náhradu škody. Celkem 29 odměn, které již skončily v kapsách strážníků, se tedy možná bude muset vrátit do městské kasy.

„Nemám v případě, že městu byla způsobena škoda, jinou možnost, než povinnost jednat s péčí řádného hospodáře,“ zdůraznila starostka.

Neznámý pachatel, na něhož oznámení míří, je ale docela dobře známý. Městskou policii v době, na niž se audit zaměřil, řídila Pavla Procházková (ANO). Tu ostatně zmiňuje i tisková zpráva českolipské radnice.

Procházková se trestním oznámením cítí poškozena. „Takto prezentované vyjádření má nepochybně zavádějící charakter a já se tímto cítím být oprávněně poškozena. Také mě lidsky mrzí, že se taková zpráva objeví v době, kdy jsem několik dní mimo ČR, o čemž pochopitelně paní starostka věděla. Přitom výsledek auditu mělo vedení radnice již delší dobu. Pro očištění svého jména budu nucena zvolit odpovídající právní postup a prostředky,“ sdělila zastupitelka.

Pavla Procházková řídila městskou policii jen necelé tři měsíce. Pak ji zastupitelé odvolali. To nakonec vedlo až ke krachu stávající koalice, z níž na protest vystoupilo ANO.

Procházková vnímá trestní oznámení jako pomstu za to, že nebyla loutkou v ruce ČSSD a jednala jen v zájmu strážníků.

„S největší pravděpodobností se jedná o jistou odvetu za moji nespokojenost týkající se porušování základních principů slušnosti a hlavně morálky, kterou jsem byla ochotna sdělovat veřejně a i na schůzích rady města. Do voleb jsem šla s čistými úmysly a ne se účastnit pracovních čistek a prosazování osobních zájmů,“ vysvětluje.

Odměny si strážníci zasloužili, říká bývalý zástupce velitele

Mimořádné odměny podle ní byly vypláceny jen těm strážníkům, kteří prokázali mimořádné nasazení.

„V některých případech bylo reagováno na pozitivní ohlasy občanů města, kteří vyjadřovali spokojenost s jejich prací, ale odměny byly uděleny i například za asistenci při záchraně lidského života,“ hájí se Procházková.

Vyplácení odměn hájí také Antonín Doležal, někdejší zástupce velitele městské policie. „Všichni, kdo odměny dostali, si je zasloužili. Jeden strážník například iniciativně zadržel pachatele trestného činu, další pomáhal při zdravotním kolapsu člověka na ulici,“ připomněl Doležal.

Odměny jsou podle něj vypláceny již patnáct let naprosto stejně podle stejného mechanismu. „Pokud někdo tvrdí, že je to takhle špatně, pak to bylo špatně celých předchozích patnáct let,“ varuje.

Ke zveřejnění kompletního auditu, který by do celé věci vnesl jasno, patrně nedojde. „Jeho kompletní zveřejnění nepředpokládám, vzhledem k mezinárodním standardům pro výkon interního auditu a též kvůli mnoha osobním datům,“ uzavřela starostka.
Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Další z rubriky

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Po zásahu v dopravním podniku a firmě BusLine policie obvinila devět lidí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Po zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu v Dopravním podniku Liberce a Jablonce a firmě BusLine obvinili...

Fiktivní americký voják obral penzistku z Českolipska o statisíce

(Ilustrační snímek)

Podvodník, který se vydával za vojáka armády USA, připravil penzistku z Českolipska o úspory a také o peníze, které si...

Grafton Recruitment Praha
MISTR

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 38 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz