Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci pobírali nezákonně desetitisíce, tvrdí starostka České Lípy

  8:30aktualizováno  8:30
Nekonečný seriál v podávání trestních oznámení v České Lípě má další epizodu: tentokrát se bude policie zabývat mimořádnými odměnami uvnitř městské policie. Vnitřní audit zadaný starostkou totiž odhalil, že téměř 140 tisíc korun bylo mezi strážníky vyplaceno nezákonně.

Celkem 29 odměn, které již skončily v kapsách strážníků, se tedy možná bude muset vrátit do městské kasy (ilustrační snímek). | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

„Z písemných návrhů na přiznání mimořádných odměn nevyplývá, že by byly poskytnuty za splnění konkrétního mimořádného nebo zvlášť významného pracovního úkolu. Právní úprava ale neumožňuje poskytovat odměny za standardní výsledky práce. Proto se domnívám, že odměny nebyly poskytnuty v souladu se zákonem,“ komentuje starostka České Lípy Romana Žatecká (ČSSD).

Součástí trestního oznámení na neznámého pachatele je požadavek na náhradu škody. Celkem 29 odměn, které již skončily v kapsách strážníků, se tedy možná bude muset vrátit do městské kasy.

„Nemám v případě, že městu byla způsobena škoda, jinou možnost, než povinnost jednat s péčí řádného hospodáře,“ zdůraznila starostka.

Neznámý pachatel, na něhož oznámení míří, je ale docela dobře známý. Městskou policii v době, na niž se audit zaměřil, řídila Pavla Procházková (ANO). Tu ostatně zmiňuje i tisková zpráva českolipské radnice.

Procházková se trestním oznámením cítí poškozena. „Takto prezentované vyjádření má nepochybně zavádějící charakter a já se tímto cítím být oprávněně poškozena. Také mě lidsky mrzí, že se taková zpráva objeví v době, kdy jsem několik dní mimo ČR, o čemž pochopitelně paní starostka věděla. Přitom výsledek auditu mělo vedení radnice již delší dobu. Pro očištění svého jména budu nucena zvolit odpovídající právní postup a prostředky,“ sdělila zastupitelka.

Pavla Procházková řídila městskou policii jen necelé tři měsíce. Pak ji zastupitelé odvolali. To nakonec vedlo až ke krachu stávající koalice, z níž na protest vystoupilo ANO.

Procházková vnímá trestní oznámení jako pomstu za to, že nebyla loutkou v ruce ČSSD a jednala jen v zájmu strážníků.

„S největší pravděpodobností se jedná o jistou odvetu za moji nespokojenost týkající se porušování základních principů slušnosti a hlavně morálky, kterou jsem byla ochotna sdělovat veřejně a i na schůzích rady města. Do voleb jsem šla s čistými úmysly a ne se účastnit pracovních čistek a prosazování osobních zájmů,“ vysvětluje.

Odměny si strážníci zasloužili, říká bývalý zástupce velitele

Mimořádné odměny podle ní byly vypláceny jen těm strážníkům, kteří prokázali mimořádné nasazení.

„V některých případech bylo reagováno na pozitivní ohlasy občanů města, kteří vyjadřovali spokojenost s jejich prací, ale odměny byly uděleny i například za asistenci při záchraně lidského života,“ hájí se Procházková.

Vyplácení odměn hájí také Antonín Doležal, někdejší zástupce velitele městské policie. „Všichni, kdo odměny dostali, si je zasloužili. Jeden strážník například iniciativně zadržel pachatele trestného činu, další pomáhal při zdravotním kolapsu člověka na ulici,“ připomněl Doležal.

Odměny jsou podle něj vypláceny již patnáct let naprosto stejně podle stejného mechanismu. „Pokud někdo tvrdí, že je to takhle špatně, pak to bylo špatně celých předchozích patnáct let,“ varuje.

Ke zveřejnění kompletního auditu, který by do celé věci vnesl jasno, patrně nedojde. „Jeho kompletní zveřejnění nepředpokládám, vzhledem k mezinárodním standardům pro výkon interního auditu a též kvůli mnoha osobním datům,“ uzavřela starostka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Najdete na iDNES.cz