Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akciové společnosti zadluženého Liberce tají, kolik berou jejich šéfové

  12:39aktualizováno  12:39
Chcete vědět, kolik bere vedení stoprocentních akciových společností města Liberec, které tíží víc než dvoumiliardový dluh? Nechte si zajít chuť. Stejně jako novináři, nebo primátorka Liberce Martina Rosenbergová, se nic nedozvíte.

Milan Šír podle některých získal trafiku v technických službách. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberecká radnice se snaží vzhledem k obrovským dluhům prodat letiště a další majetek. Mimo jiné i Technické služby města Liberce. Radnice by za ně sice několik desítek milionů získala, ale podle některých odborníků i politiků by se mělo spíš starat o efektivní chod této společnosti, kterou ovládají sociální demokraté.

Ředitelem je Otakar Kypta, bývalý místostarosta Jablonce nad Nisou za ČSSD, a dalším členem vedení je Milan Šír, předseda Okresního výboru ČSSD v Liberci, který byl přijat bez výběrového řízení.

"Mnohokrát jsme se na libereckém zastupitelstvu od roku 2011 pana Šíra ptali, jakou má v Technických službách funkci a kolik bere. Nikdy jsme odpověď nedostali," uvedla Zuzana Kocumová, opoziční liberecká zastupitelka a náměstkyně hejtmana pro školství a zdravotnictví.

Platy nezveřejníme, odpověděli na TSML

Samo vedení TSML na otázku, kolik byl příjem těchto dvou vedoucích pracovníků za rok 2013, odpovědělo: "TSML a.s. nejsou povinným subjektem, který by byl povinen poskytovat informace ve smyslu zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, což vychází jednak z předmětu činnosti TSML a.s, kdy tyto nejsou z povahy činnosti veřejným zadavatelem a dále pak z jejich postavení na volném trhu."

Zvláštní na této situaci je, že tyto informace neměla ani primátorka Liberce Martina Rosenbergová.

"Mám na zveřejňování odměn v akciové společnosti města jiný právní názor než vedení Technických služeb. Podle mne by měly být tyto informace o mzdách manažerů společnosti veřejné. Výši odměn se mi nedařilo donedávna zjistit ani jako primátorce Liberce," odpověděla na otázku, zda v současné špatné finanční situaci města by měly být tyto informace utajované.

Podle primátorky Šír bere 50 tisíc korun

Plat Milan Šíra je podle primátorky padesát tisíc korun, ředitel Kypta bere o patnáct tisíc víc. Zřejmě bez odměn. Jen pro srovnání: primátorka Liberce bere stejně jako ředitel Kypta.

Podle libereckého radního Petra Černého to není o penězích, ale o fungování Technických služeb obecně: "Vzhledem k nedobrým výsledkům TSML je mi osobně jedno, jestli berou třicet nebo šedesát tisíc. Plat dvou lidí je v tom kolosu marginální. Nejdůležitější je změna celého managementu a chod Technických služeb obecně."

Není to problém jen TSML, ale i Sportovního areálu Ještěd, společnosti Elset, nebo Liberecké IS. Ta loni až po rozhodnutí soudu zveřejnila svůj rozpočet.

Je nutné s trafikami skončit, říká zastupitelka

"Je nutné s těmito trafikami skončit. Při nástupu na kraj jsme se domluvili, že nebudeme vybírat vedení krajských společností podle stranického klíče, ale podle odbornosti. Tak vyhrál výběrové řízení ředitel krajské nemocnice," dodala Zuzana Kocumová, zastupitelka ze Změny pro Liberec.  

"Když loni v polovině roku nastoupil, byl dluh nemocnice sedmdesát milionů korun. Na konci roku to byla nula. To je rozdíl mezi politickým a odborným řízením těchto společností."

Liberecká radnice často deklaruje, jak chce být transparentní. Zveřejňování odměn vedení městských společností se však obyvatelé Liberce hned tak nedočkají. Proto je zřejmé, že se právě to stane jedním z hlavních témat podzimních komunálních voleb.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Najdete na iDNES.cz