Milan Šír podle některých získal trafiku v technických službách.

Milan Šír podle některých získal trafiku v technických službách. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Akciové společnosti zadluženého Liberce tají, kolik berou jejich šéfové

  • 4
Chcete vědět, kolik bere vedení stoprocentních akciových společností města Liberec, které tíží víc než dvoumiliardový dluh? Nechte si zajít chuť. Stejně jako novináři, nebo primátorka Liberce Martina Rosenbergová, se nic nedozvíte.

Liberecká radnice se snaží vzhledem k obrovským dluhům prodat letiště a další majetek. Mimo jiné i Technické služby města Liberce. Radnice by za ně sice několik desítek milionů získala, ale podle některých odborníků i politiků by se mělo spíš starat o efektivní chod této společnosti, kterou ovládají sociální demokraté.

Ředitelem je Otakar Kypta, bývalý místostarosta Jablonce nad Nisou za ČSSD, a dalším členem vedení je Milan Šír, předseda Okresního výboru ČSSD v Liberci, který byl přijat bez výběrového řízení.

"Mnohokrát jsme se na libereckém zastupitelstvu od roku 2011 pana Šíra ptali, jakou má v Technických službách funkci a kolik bere. Nikdy jsme odpověď nedostali," uvedla Zuzana Kocumová, opoziční liberecká zastupitelka a náměstkyně hejtmana pro školství a zdravotnictví.

Platy nezveřejníme, odpověděli na TSML

Samo vedení TSML na otázku, kolik byl příjem těchto dvou vedoucích pracovníků za rok 2013, odpovědělo: "TSML a.s. nejsou povinným subjektem, který by byl povinen poskytovat informace ve smyslu zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, což vychází jednak z předmětu činnosti TSML a.s, kdy tyto nejsou z povahy činnosti veřejným zadavatelem a dále pak z jejich postavení na volném trhu."

Zvláštní na této situaci je, že tyto informace neměla ani primátorka Liberce Martina Rosenbergová.

"Mám na zveřejňování odměn v akciové společnosti města jiný právní názor než vedení Technických služeb. Podle mne by měly být tyto informace o mzdách manažerů společnosti veřejné. Výši odměn se mi nedařilo donedávna zjistit ani jako primátorce Liberce," odpověděla na otázku, zda v současné špatné finanční situaci města by měly být tyto informace utajované.

Podle primátorky Šír bere 50 tisíc korun

Plat Milan Šíra je podle primátorky padesát tisíc korun, ředitel Kypta bere o patnáct tisíc víc. Zřejmě bez odměn. Jen pro srovnání: primátorka Liberce bere stejně jako ředitel Kypta.

Podle libereckého radního Petra Černého to není o penězích, ale o fungování Technických služeb obecně: "Vzhledem k nedobrým výsledkům TSML je mi osobně jedno, jestli berou třicet nebo šedesát tisíc. Plat dvou lidí je v tom kolosu marginální. Nejdůležitější je změna celého managementu a chod Technických služeb obecně."

Není to problém jen TSML, ale i Sportovního areálu Ještěd, společnosti Elset, nebo Liberecké IS. Ta loni až po rozhodnutí soudu zveřejnila svůj rozpočet.

Je nutné s trafikami skončit, říká zastupitelka

"Je nutné s těmito trafikami skončit. Při nástupu na kraj jsme se domluvili, že nebudeme vybírat vedení krajských společností podle stranického klíče, ale podle odbornosti. Tak vyhrál výběrové řízení ředitel krajské nemocnice," dodala Zuzana Kocumová, zastupitelka ze Změny pro Liberec.  

"Když loni v polovině roku nastoupil, byl dluh nemocnice sedmdesát milionů korun. Na konci roku to byla nula. To je rozdíl mezi politickým a odborným řízením těchto společností."

Liberecká radnice často deklaruje, jak chce být transparentní. Zveřejňování odměn vedení městských společností se však obyvatelé Liberce hned tak nedočkají. Proto je zřejmé, že se právě to stane jedním z hlavních témat podzimních komunálních voleb.