Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi Jabloncem a Libercem nepojedou zároveň vlaky a ani tramvaje

  8:36aktualizováno  8:36
Nervy lidí cestujících mezi Jabloncem a Libercem čeká od poloviny dubna další zatěžkávací zkouška. K prodloužené výluce na tramvajové trati z Jablonce do Vratislavic začne souběžně ještě výluka na železnici z Jablonce do Liberce.

Tramvaj mezi Jabloncem a Libercem. Na koleje, tedy alespoň do Vratislavic, se vrátí v polovině dubna. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dopravní odborníci i diskutéři na dopravních webech se obávají toho, že se souběhem výluk bude provoz váznout.

„Každopádně to bude představovat omezení, jízdní řády bude těžké dodržet. Podle všeho se prodlouží jak jízdní doba náhrady za tramvaj, tak náhrady za vlak. Dolů půjde samozřejmě i komfort cestování. Cestující si už zvykli na moderní soupravy Stadler,“ upozorňuje dopravní expert Českých drah a předseda dopravního výboru v Jablonci Jindřich Berounský.

Dopravní komplikace jsou už teď v souvislosti s opravovanou tramvajovou tratí značné. Silnice je zúžená, řidiči musejí často objíždět stavební stroje. A jen velmi obtížně a riskantně předjíždějí autobusy.

V nebezpečí jsou i chodci, pokud nerespektují značky a vcházejí do silnice, když je autobus ještě v zastávce.

„Ne všichni řidiči zase respektují značky, aby neobjížděli autobusy v zastávkách. Obávám se, že další výluka situaci ještě zkomplikuje. Velký problém by například byl v tom, kdyby náhradní autobusy měly jiné zastávky než tramvaje,“ naznačil Vlastimil Malý, komunikační inženýr libereckého dopravního inspektorátu.

Jednotná autobusová doprava

Kraj už loni žádal České dráhy i dopravní podnik, aby souběh výluk na trati i železnici řešil jednotnou náhradní autobusovou dopravou.

„Objednatelé dopravy i dopravci by ušetřili. Kdyby se podařilo doladit společné časy náhradních autobusů za vlaky a tramvaje, bylo by to přehlednější a lepší i pro cestující. Nemuseli by řešit, jestli nastoupí do autobusu za vlak nebo za tramvaj. Pokud se ji podaří vyřešit, situace by se zhoršit nemusela,“ myslí si Jan Čáp, vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje.

Jenže k tomuto řešení nedojde. Autobusy by neobsloužily všechny zastávky. „Byl by například problém s obsluhou hojně využívané zastávky Liberec-Rochlice, kterou neobslouží náhradní doprava za tramvaj,“ upozornil Jindřich Berounský.

Také podle ředitele Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Wejnara se s takovým řešením nepočítá. Potíž je v tom, že výluky nebudou trvat stejně dlouho.

„Z myšlenky na společnou výluku nakonec sešlo. Každá společnost si to řeší sama. Původně jsem si to sice dokázal představit, ale bylo to v době, kdy se počítalo s tím, že výluky budou na stejno. Bylo by komplikované to spojit. Samozřejmě, pokud by chtěly dráhy využít naše zastávky, bude to možné, dohodě se nebráníme,“ uvedl Luboš Wejnar, ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Od poloviny dubna pojedou tramvaje do Vratislavic

Od poloviny dubna už začnou jezdit tramvaje v patnáctiminutovém intervalu alespoň mezi Vratislavicemi a Libercem, patrně od půli června pojedou v celém úseku tratě. Železniční výluka bude delší, potrvá až do 14. července.

A začne se „rozjíždět“ pozvolna. Mezi 1. a 14. dubnem nebudou jezdit vlaky zatím jen v pracovních dnech. Provoz bude zastaven jen přes den. Nepřetržitá výluka pak odstartuje 15. dubna.

Alespoň dílčí zlepšení současného nepohodlí pro cestující do Jablonce nastalo od 16. února. Cestující, kteří jezdí náhradním spojem X11, mohou jezdit až na autobusové nádraží. Dosud náhradní autobusy končily na zastávce MHD Lázně v ulici Budovatelů.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Najdete na iDNES.cz