Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi Jabloncem a Libercem nepojedou zároveň vlaky a ani tramvaje

  8:36aktualizováno  8:36
Nervy lidí cestujících mezi Jabloncem a Libercem čeká od poloviny dubna další zatěžkávací zkouška. K prodloužené výluce na tramvajové trati z Jablonce do Vratislavic začne souběžně ještě výluka na železnici z Jablonce do Liberce.

Tramvaj mezi Jabloncem a Libercem. Na koleje, tedy alespoň do Vratislavic, se vrátí v polovině dubna. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dopravní odborníci i diskutéři na dopravních webech se obávají toho, že se souběhem výluk bude provoz váznout.

„Každopádně to bude představovat omezení, jízdní řády bude těžké dodržet. Podle všeho se prodlouží jak jízdní doba náhrady za tramvaj, tak náhrady za vlak. Dolů půjde samozřejmě i komfort cestování. Cestující si už zvykli na moderní soupravy Stadler,“ upozorňuje dopravní expert Českých drah a předseda dopravního výboru v Jablonci Jindřich Berounský.

Dopravní komplikace jsou už teď v souvislosti s opravovanou tramvajovou tratí značné. Silnice je zúžená, řidiči musejí často objíždět stavební stroje. A jen velmi obtížně a riskantně předjíždějí autobusy.

V nebezpečí jsou i chodci, pokud nerespektují značky a vcházejí do silnice, když je autobus ještě v zastávce.

„Ne všichni řidiči zase respektují značky, aby neobjížděli autobusy v zastávkách. Obávám se, že další výluka situaci ještě zkomplikuje. Velký problém by například byl v tom, kdyby náhradní autobusy měly jiné zastávky než tramvaje,“ naznačil Vlastimil Malý, komunikační inženýr libereckého dopravního inspektorátu.

Jednotná autobusová doprava

Kraj už loni žádal České dráhy i dopravní podnik, aby souběh výluk na trati i železnici řešil jednotnou náhradní autobusovou dopravou.

„Objednatelé dopravy i dopravci by ušetřili. Kdyby se podařilo doladit společné časy náhradních autobusů za vlaky a tramvaje, bylo by to přehlednější a lepší i pro cestující. Nemuseli by řešit, jestli nastoupí do autobusu za vlak nebo za tramvaj. Pokud se ji podaří vyřešit, situace by se zhoršit nemusela,“ myslí si Jan Čáp, vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje.

Jenže k tomuto řešení nedojde. Autobusy by neobsloužily všechny zastávky. „Byl by například problém s obsluhou hojně využívané zastávky Liberec-Rochlice, kterou neobslouží náhradní doprava za tramvaj,“ upozornil Jindřich Berounský.

Také podle ředitele Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Wejnara se s takovým řešením nepočítá. Potíž je v tom, že výluky nebudou trvat stejně dlouho.

„Z myšlenky na společnou výluku nakonec sešlo. Každá společnost si to řeší sama. Původně jsem si to sice dokázal představit, ale bylo to v době, kdy se počítalo s tím, že výluky budou na stejno. Bylo by komplikované to spojit. Samozřejmě, pokud by chtěly dráhy využít naše zastávky, bude to možné, dohodě se nebráníme,“ uvedl Luboš Wejnar, ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Od poloviny dubna pojedou tramvaje do Vratislavic

Od poloviny dubna už začnou jezdit tramvaje v patnáctiminutovém intervalu alespoň mezi Vratislavicemi a Libercem, patrně od půli června pojedou v celém úseku tratě. Železniční výluka bude delší, potrvá až do 14. července.

A začne se „rozjíždět“ pozvolna. Mezi 1. a 14. dubnem nebudou jezdit vlaky zatím jen v pracovních dnech. Provoz bude zastaven jen přes den. Nepřetržitá výluka pak odstartuje 15. dubna.

Alespoň dílčí zlepšení současného nepohodlí pro cestující do Jablonce nastalo od 16. února. Cestující, kteří jezdí náhradním spojem X11, mohou jezdit až na autobusové nádraží. Dosud náhradní autobusy končily na zastávce MHD Lázně v ulici Budovatelů.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Další z rubriky

Liberecká zoo nabízí vstup za dalekohled, pomůže proti pytlákům v Indonésii

(ilustrační snímek)

Starý, nepotřebný, ale stále ještě funkční dalekohled může přispět k záchraně zpěvných ptáků v Indonésii. Stačí, když...

Bitvu u Liberce sehráli vojáci z celé země. Aplaudovaly jim tisíce lidí

Rekonstrukce historické bitvy u Liberce (21. dubna 2018).

Dělostřelci císařovny Marie Terezie vytáhli až z Dobrušky, velitel pruských pěšáků dorazil z brněnského Špilberku a...

Fiktivní americký voják obral penzistku z Českolipska o statisíce

(Ilustrační snímek)

Podvodník, který se vydával za vojáka armády USA, připravil penzistku z Českolipska o úspory a také o peníze, které si...

Najdete na iDNES.cz