Mezi obviněnými z korupce je i bývalý radní Mastník. Vzdá se mandátu

  10:02aktualizováno  10:02
Krajský zastupitel Vladimír Mastník se vzdá zastupitelského mandátu. V zastupitelstvu skončí k 25. květnu a sám tvrdí, že tak učiní z rodinných důvodů. Podle informací portálu Náš Liberec je však někdejší krajský radní Mastník obviněn z korupčního jednání a z přijímání úplatku.

Krajský zastupitel Vladimír Mastník. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jeho obvinění má souviset se společností BusLine a předvolební kampaní v roce 2016. Mastník kandidoval za Starosty, ale paralelně si vedl vlastní kampaň. Voliče vyzýval ke křížkování své osoby. „Nebudu nic komentovat, k tomuto se nebudu vyjadřovat. Je to absurdní,“ reagoval Vladimír Mastník na dotaz MF DNES.

„Jsem v důchodu a tak jsem se rozhodl, že se budu věnovat sám sobě, starat se o své zdraví a duševní pohodu, užívat důchodu. Důvody jsem vysvětlil i svým kolegům v zastupitelstvu,“ řekl Mastník.

Podle portálu Náš Liberec je dalším obviněným v korupční kauze, jež se týká autobusové dopravy, kterou pro Liberecký kraj i města v něm zařizuje společnost BusLine.

Web uvádí, že Mastník měl úplatky přijímat od klíčových figur stojících za firmou BusLine, jako je například rovněž obviněný podnikatel Jiří Vařil. Údajně měl dostávat stovky tisíc na svou kampaň do krajských voleb v roce 2016.

Peníze u Starostů neskončily, sdělil hejtman

Vladimír Mastník byl ve volebním období 2012 až 2016 krajským radním pro dopravu za Starosty pro Liberecký kraj. Následně byl opět za Starosty zvolen krajským zastupitelem. „Oficiální informaci o tom, že by byl někdo z bývalých členů rady v této kauze obviněn, nemám. Přečetl jsem si, že mělo jít o financování kampaně. Můžu ale vyloučit, že by šlo o peníze, které by skončily u Starostů pro Liberecký kraj,“ sdělil hejtman Martin Půta.

„Z kampaně pana Mastníka jsme byli překvapení, hodně lidí bylo kvůli tomu naštvaných. Chtěli jsme proto, aby doložil, kdo kampaň platil. Na schůzi našeho klubu nám ukázal výpis ze svého účtu směrem k nějaké tiskárně. Měl dokladovat, že to platil ze svého účtu,“ doplnil hejtman.

„Pokud se ukáže, že to, o čem se spekuluje je pravda, vidím jako chybu, že jsme jej z kandidátky neškrtli, když ty letáky začaly chodit. Jiné informace, než kampaň platí on sám, jsme prostě neměli,“ zmínil hejtman.

V dubnu policie zasahovala v libereckém dopravním podniku a dalších firmách. Obvinila 9 osob z trestných činů podplácení, přijímání úplatku, legalizace výnosů z trestné činnosti, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů EU a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Mezi obviněnými je někdejší ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar, podnikatel Jiří Vařil nebo předseda představenstva společnosti Pavel Šulc.

Autor:

Nejčtenější

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

V jedné z lahviček anestetika z frýdlantské nemocnice se našla bakterie

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Vyšetřování otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici ukázalo, že jedna z lahviček s anestetickou látkou byla...

Pacientům nezpůsobila otravu krve inhalační anestezie ani dezinfekce

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Sedm z devíti pacientů, kteří minulý týden po operacích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu dostali otravu krve, zůstává...

Auto vjelo před vlak na přejezdu v České Lípě, zemřel tamní zastupitel

Smrtelná srážka auta s vlakem na přejezdu u České Lípy (5. prosince 2018)

Tragická nehoda zastavila po půl jedenácté provoz na rychlíkové trati u České Lípy. Na železniční přejezd se světly na...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Další z rubriky

Most spojující tři země se prodraží, za vyšší cenou stojí hraniční kameny

Původně měl být most kruhový a odkazovat symbolicky na rovnost všech tří zemí....

Turistický most přes Nisu v místě Trojzemí mezi Hrádkem a Žitavou se prodražuje. Stát má 70 milionů korun, ještě před...

Český řidič kamionu kolaboval v Nizozemsku, o pomoc volal do Liberce

Operační středisko (ilustrační snímek)

Komplikovaně ale včas se dovolal pomoci český řidič kamionu, kterému se náhle zhoršil zdravotní stav při cestě po...

Ralsko není žádný český Černobyl, říká nejmladší starosta

Miloslav Tůma stojí u největší bolístky Ralska: Kyjeváků v Ploužnici. Dnes...

Rozlohou čtvrté největší město v republice má nového starostu. Teprve šestadvacetiletý Miloslav Tůma má v kapse ještě...

Najdete na iDNES.cz