Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dealeři mají smůlu. Pes objeví cigarety v chlebu i marihuanovou pastu

  6:45aktualizováno  6:45
Kolem pneumatik autobusu, na sedačce i pod ní, pod poznávací značkou, kolem zavazadlového prostoru, ve spárech u dveří, u stěračů, u světel. Všude tam strká čenich Arnošt, kříženec belgického ovčáka a boxera. Během chvíle zůstane stát jako socha, jen čumák strčí pod sedačku. Pět gramů marihuany je na světě.

Psi hledali návykové látky během Mezinárodního mistrovství služebních psů celní správy ve vyhledávání drog a tabáku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Dostali jsme 96 bodů,“ hlásí pyšně psovod Jaromír Pöpprle z Celní správy pro Ústecký kraj. Se svým psem soutěží v Mezinárodním mistrovství služebních psů celní správy ve vyhledávání drog a tabáku. To probíhá od neděle do čtvrtka.

Zvířata hledala omamné látky už na různých místech, třeba na fotbalovém hřišti, na nádraží, na základní škole i v kasárnách. Ve středu dopoledne se přemístili psovodi do garáží městských autobusů.

„Limit je dvanáct minut, sáček s marihuanou může být schovaný prakticky kdekoli,“ říká Josef Dušánek, vedoucí Výcvikového zařízení služební kynologie Celní správy v Heřmanicích.

Fotogalerie

Navíc zvířatům ztěžuje hledání fakt, že autobusy, v nichž čmuchají, ještě před chvílí vozily cestující. Z nich zůstaly ve voze různé pachy.

„A sakra, máme zrovna autobus na Broumovskou. To je ten nejtěžší, tam jezdí samí důchodci s lékama. To bude psy mást,“ postěžoval si jeden ze soutěžících.

To Jaromír Pöpprle už má disciplínu za sebou a psa chválí. Je vidět, že je na něj pyšný. „Arnošt je z útulku. Jsou mu dva roky, takže je v plné síle. Učenlivý a chytrý. Specializuje se na drogy, doma mám ještě jednoho, který je vycvičený na tabák a zbraně. Taky kříženec, akorát belgického ovčáka a rotvajlera,“ říká, zatímco psovi nalévá vodu do misky.

Jako další se připravuje Martin Drobúl ze slovenského Sboru vězeňské a justiční stráže. Jeho pes Viktor je zatím hodnocený jako nejposlušnější. „Uvidíme, jestli drogu najde. Už máme za sebou i neúspěch při hledání v místnosti,“ podotýká. Této soutěže se zúčastní slovenská vězeňská služba poprvé, snaží se tu posbírat co nejvíce zkušeností.

Mezinárodní účast mezi soutěžícími i porotci

Společně s nimi přijeli i psovodi z dalších pěti států - Německa, Ruska, Moldávie, Polska a Slovinska. Zahraniční jsou i rozhodčí. Dohromady jich je dvanáct, a kromě těch českých tu posuzují dovednosti psů také Australan, Němec, Holanďan a Američan.

Najít pětigramový balíček marihuany není pro psa nic obtížného. Množství zase tak velkou roli nehraje, náročnější je pro něj odhalit skrýš. A ty jsou mnohdy důmyslné.

„Měli jsme třeba záchyt v pekařském autě, jezdilo stále dokola přes hranice. Pes vozidlo označil, celník otevřel a zjistil, že uvnitř jsou jen chleby. Myslel si, že zvíře reaguje na jídlo, ale protože pes se stále k vozu vracel, tak to celníkovi nedalo a když jeden z chlebů rozlomil, byl v něm karton cigaret,“ přiblížil Dušánek.

Podobný byl i nález dalšího z psů, který se při domovní prohlídce stále vracel k talíři, na němž byl chléb s pomazánkou. Nakonec policisté po odebrání vzorku zjistili, že šlo o pastu z marihuany.

„Psí čich je neskutečný, většinou jsou veškeré pokusy pašeráků neúspěšné,“ dodává vedoucí výcvikového střediska.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Najdete na iDNES.cz