Michal Simkanič se proslavil před deseti lety, když vstoupil do kauzy...

Michal Simkanič se proslavil před deseti lety, když vstoupil do kauzy expremiéra Stanislava Grosse, který tehdy neobratně vysvětloval, kde si půjčil peníze na svůj luxusní byt na Barrandově. | foto: Hynek Glos

„Odstřelil“ premiéra Grosse. Teď chce spalovač směnek oživit pivovar

  • 5
Pivovar, hotel, kulturní centrum, restaurace a galerie. To všechno by mohlo vzniknout v budově bývalého českolipského pivovaru, stojícímu naproti nemocnici. Zájem o něj projevil pražský podnikatel Michal Simkanič a jeho kolega Petr Sokol.

Pivo se zde nevaří od roku 1948 a od té doby památkově chráněný dům chátrá. Patří dvojici českolipských podnikatelů Václavu Tesárkovi a Tomislavu Procházkovi, od nichž jej chce vznikající konsorcium firem v čele se Simkaničem koupit.

„Byla by to investice v řádu stovek milionů korun. V tuto chvíli provádíme veřejný průzkum zájmu obyvatel města,“ uvádí Simkanič. Jak dodává, samotný pivovar by měl zabírat asi 10 procent stávajícího objektu, zbytek má být kulturně společenské centrum ve stylu libereckého Babylonu. „Než objekt koupíme, chceme znát názor obyvatel České Lípy,“ dodává.

Michal Simkanič přitom není neznámý muž. Proslavil se před deseti lety, když vstoupil do kauzy expremiéra Stanislava Grosse, který tehdy neobratně vysvětloval, kde si půjčil peníze na svůj luxusní byt na Barrandově. Směnku, kterou měl Gross dokázat půjčení peněz od přítele Rostislava Roda, Simkanič koupil a pak spálil. Dodnes toho nelituje.

„Zbavil jsem zemi našeho nejhoršího premiéra v polistopadové éře. Dnes bych postupoval stejně, rozbil jsem mediální strategii, kterou jeho lidé připravovali a která jej měla očistit,“ podotýká Simkanič.

Podnikatelova podivná minulost

Deset let stará záležitost mu prý dodnes přináší pozitivní odezvu. Tou se ale nemůže chlubit českolipský podnikatel Tomislav Procházka, spolumajitel pivovaru. Procházka byl v minulosti zapleten do řady kauz, figuroval například jako hlavní obviněný v případu vraždy Ludvíka Petružely, šéfa liberecké firmy Limas. Vinu mu ale neprokázali a případ dodnes nebyl rozuzlen.

Procházka se o pár let později měl sám stát obětí vraždy, kterou si na něj objednal podnikatel Marcel Minařík. Najatý vrah tehdy sám kontaktoval policisty. Procházka mladší i se svým otcem pobyli počátkem 90. let dokonce ve vězení - kvůli vydírání a manipulaci při dražbě během privatizace. Procházkova diskotéka Luxor v roce 2005 vyhořela.

„Zrovna v Liberci se panu Procházkovi i firmám z jeho okolí doslova za hubičku prodával významný městský majetek, na kterém pak noví nabyvatelé zázračně bohatli. Skupina těchto podnikatelů z České Lípy v Liberci získala například za poměrně nízkou cenu dům na Benešově náměstí v Liberci a ve smlouvě měla dokonce doložku, že jí město bude ještě platit vysoký nájem za infocentrum v místě,“ podotkl Jaroslav Tauchman, liberecký novinář, který se těmito kauzami dlouhodobě zabývá.

Procházkova minulost Simkaničovi nevadí. „Figuruje tam jen jako prodejce budovy. Viděli jsme se jednou, působil na mě dobře,“ konstatoval.

Památkáři se k projektu staví skepticky

Přesvědčit ale bude muset Simkanič také památkáře a městské zastupitele, kteří jsou zatím k myšlence obnovy pivovaru skeptičtí. „Rozhodně si neumím přestavit, že by se z té budovy stalo něco jako liberecký Babylon. Revitalizace je možná jen v případě, že by zůstal zachován ráz budovy a interiéry. Zatím nás ale nikdo neoslovil,“ sdělil Miloš Krčmář, šéf libereckých památkářů.

I město se ke všemu staví shovívavě. Odmítá také spekulace, že by se na projektu finančně podílelo. „Na soukromý projekt město nemůže dávat peníze. Maximálně bychom se mohli podílet na provozních nákladech,“ řekla starostka České Lípy Hana Moudrá (ODS).

Ještě kritičtější byl místostarosta Jiří Kočandrle (TOP09). „Zatím to jsou jen hospodské řeči, není s čím souhlasit nebo nesouhlasit,“ reagoval na dotaz, jak se k ideji oživení pivovaru staví.