Ministr sociálních věcí tvrdí, že Liberecký kraj bude muset vrátit dotaci, se kterou nehospodárně nakládalo Liberecké romské sdružení. (ilustrační snímek)

Ministr sociálních věcí tvrdí, že Liberecký kraj bude muset vrátit dotaci, se kterou nehospodárně nakládalo Liberecké romské sdružení. (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Miliony za romské sdružení zaplatí Liberecký kraj, říká ministr

  • 24
Dotaci na sociální prevenci, s níž nehospodárně nakládalo Liberecké romské sdružení, bude muset za něj vrátit Liberecký kraj. Je o tom přesvědčený ministr sociálních věcí Jaromír Drábek. Celkem jde o 26 milionů.

"Z pohledu ministerstva práce a sociálních věcí se jedná o velmi závažné pochybení," napsal ministr Jaromír Drábek poslanci za Liberecký kraj Václavu Horáčkovi v odpovědi na dotaz, jestli bude mít postup členů sdružení finanční dopad na kraj.

Romské sdružení

Liberecký kraj ukončil spolupráci s Libereckým romským sdružením, které provozovalo terénní pracovníky a nízkoprahová centra. Miliony čerpalo z projektu s názvem Služby sociální prevence v Libereckém kraji, ministerská kontrola však přišla ve vyúčtování na velké nesrovnalosti.

Sdružení vyplácelo vysoké mzdy, terénní pracovníci dostávali 50 tisíc korun. Jedna pracovnice dokonce dostala měsíční hrubou mzdu ve výši 99 tisíc korun (čtěte zde). Kraj po sdružení požaduje vrácení 26 milionů korun z dotací.

Až podle ministra skončí kontrola finančního úřadu, patrně prý bude částka kvalifikována jako nezpůsobilý výdaj. Ministerstvo ji kraji neproplatí. "Respektive Liberecký kraj bude zřejmě nucen uhradit částku (vrátit) ze svého rozpočtu," napsal ministr.

Podle opozičního zastupitele Martina Půty je možné vracení dotace špatnou zprávou pro kraj v nelehké době. Je také přesvědčen o špatné kontrole sdružení.

"Zaráží mě, že původní smlouva, kterou kraj uzavřel, nenastavovala žádné limity na odměny, pravidelné kontroly projektu. To, co teď z kontrolních zpráv vyplývá, jsou velice zarážející věci," domnívá se Půta.

Dotace se vracet nebude, věří kraj

Krajský radní pro sociální oblast Pavel Petráček ale tvrdí, že pochybilo už ministerstvo. "Metodiku, tedy finanční limity, mělo poskytnout ministerstvo všem krajům a neudělalo to," říká Petráček.

"Můžeme si myslet, že průměrný plat sociálního pracovníka je dvacet tisíc a ne padesát nebo devadesát tisíc, ale v rámci projektu jim to nikdo nezakázal. A nemohl, protože neexistuje metodika. My jsme je na neetické nastavení mohli upozorňovat, ale to je tak všechno," hájí kraj radní.

Trvá na tom, že kraj nebude muset dotaci vracet. "Celou věc prošetřuje finanční úřad a ten bude rozhodovat, kdo, případně, zda vůbec, bude dotaci vracet. Pokud teď ministerstvo říká, že by chtělo dotaci zpátky, bude se kraj bránit právní cestou," dodal radní.

Proplacené věci

Podle ministerské kontroly si sdružení nechávalo proplácet i položky nesouvisející s poskytováním sociálních služeb, například:

Lešenářská koza 2322 Kč
Příklepový šroubovák 7115 Kč
IPAD tablet 15 490 Kč
Netgear router 11 067 Kč
Mobilní telefon 5 577 Kč
Stolní fotbálek 41 800 Kč

Podle něj také kraj dostával zálohy od ministerstva na základě monitorovací zprávy. Kraj ji odevzdával každý čtvrtrok. "Ministerstvo zprávu zkontroluje a na jejím základě vyplácí peníze. Pokud by tam vnímalo chyby, jak dnes tvrdí, nemuselo peníze proplácet," upozornil radní.

Jedná se o pokračování projektu

Sdružení nekomunikuje. Jeho šéf Miroslav Kotlár na dotaz redaktora v sídle sdružení reagoval: "Vypadni!" a zabouchl dveře. Kraj již na sdružení podal trestní oznámení (více zde).

Štafetu po Libereckém romském sdružení v oblastech, kde působilo, převezmou dočasně čtyři jiné organizace. Kraj také jedná s ministerstvem o pokračování projektu, ten stávající totiž skončí letos v listopadu.

Pokud by nepokračoval, dostanou se kraje do velkých potíží. "Pokud by ministerstvo chtělo po Libereckém kraji vrátit dotaci 26 milionů, pochybuji, že by nám dalo další návazný projekt, o kterém dnes jednáme," míní radní Petráček.