Bezpečnostní agentura. Ilustrační snímek

Bezpečnostní agentura. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V Mimoni se rozpadla městská policie, na pořádek dohlédnou „sekuriťáci“

  • 14
V šestitisícové Mimoni se rozpadl tým městské policie. Ze sedmi mužů zbyli čtyři a ti nestíhají hlídkovou činnost v ulicích. Radnice si kvůli tomu najme bezpečnostní agenturu. To však vzbudilo ve městě smíšené pocity.

Pravomoci „černých šerifů“ jsou totiž stejné, jako mají obyčejní lidé, a tak prý budou ve městě spíš na ozdobu.

Starosta Mimoně František Kaiser připouští, že trojice mužů z bezpečnostní agentury nebude moci lidi pokutovat ani zadržet, ale slibuje si od nich alespoň preventivní účinek. „Stačí, že budou v ulicích. Ráno třeba u přechodů pro chodce. V případě zjištění přestupků mohou lidi alespoň napomínat,“ vysvětluje Kaiser.

Strážníci jsou zaneprázdněni papírováním

Důvodů, proč se Mimoň pro diskutabilní krok odhodlala, je několik. Podle starosty jsou strážníci zaneprázdněni papírováním a do ulic se stěží dostanou.

„Oni vedou papírovou válku. Vyřízení třeba dvou přestupků je papírování na celé dopoledne. Jsou zavření na služebně. Tohle samozřejmě naši sekuriťáci nebudou muset dělat, protože oni přestupky vyřizovat nebudou,“ argumentuje starosta.

Dalším důvodem je cena. Zatímco jeden strážník vyjde městskou pokladnu zhruba na 400 tisíc korun ročně, všichni tři černí šerifové budou ročně stát jen o 100 tisíc víc. Sekuriťáci budou navíc ustrojeni velmi podobně jako strážníci městské policie, takže na první pohled budou k nerozeznání.

Kvůli nápadu pořídit si bezpečnostní agenturu už ale bylo v Mimoni pěkně dusno. V dubnu byl kvůli neshodám na tomto kroku odvolán zastupitel pověřený řízením městské policie Petr Král, který je civilním povoláním policista, a záměr dlouhodobě kritizoval.

„Ti sekuriťáci budou naprosto bez pravomocí, takže budou jen chodit městem a ke každému problému budou volat buď městskou nebo státní policii. Ani jedna z těch složek nemá kapacity se zabývat třeba tím, že někde někdo ruší klid a jezdit k tomu. Policie v Mimoni má okrsek 234 kilometrů čtverečních, nebudou jezdit na zavolanou. Trošku mi ten nápad připomíná placené udavače nebo nám starším dobře známou Pomocnou stráž VB,“ kritizuje Král.

Strážníci odmítali sloužit s agenturou

Sám řídil městskou policii tři roky a tým se mu ke konci rozpadal i právě proto, že strážníci odmítali sloužit s nekvalifikovanými černými šerify.

„Ti bezpečáci bývají často lidé se základním vzděláním, často jsou to invalidé, někdy s popsaným trestním rejstříkem. Nedivím se, že naši strážníci odešli třeba do Nového Boru nebo Ralska k tamním strážníkům,“ dodává Petr Král.

Smlouvu Mimoň uzavřela s firmou Forcorp Group z Olomouce, která vyhrála s nejnižší cenou výběrové řízení. Žaneta Musilová z firmy naznačila, že se jejich zaměstnanci nebudou plést do práce strážníkům.

„Budou spíše u přechodů, ráno hlídat u škol, dělat výpomoc při kulturních akcích. Podobně fungují naši lidé i v nedaleké Bělé pod Bezdězem,“ svěřila se Musilová.

Důvodem pořízení byla cena

Bělá pod Bezdězem však nemá městskou policii vůbec. Starostka Jitka Tošovská bez obalu přiznává, že hlavním důvodem pořízení bezpečnostní agentury v Bělé byla cena. „S naším rozpočtem bychom si vlastní strážníky nemohli dovolit. Navíc sehnat lidi, kteří by dělali strážníka, je dnes prostě těžké,“ připustila Tošovská.

S tím souhlasí i Vladimír Jeník, ředitel městské policie v sousední České Lípě. „Strážník má vždycky menší ohodnocení než třeba vězeňská služba, státní policie nebo armáda. Takže řada strážníků prostě v těchto složkách časem mizí. Najít dnes lidi, kteří práci strážníka chtějí dělat, je problém,“ přiznává Jeník. Zároveň připomíná, že uniforma budí u lidí respekt.

„Zejména starší generace nerozlišuje, co je to za uniformu a cítí k ní autoritu. Toho se dá u bezpečnostní agentury využít. I když osobně nechápu, co zmůžou, když se něco přihodí. Jejich pravomoci jsou nulové,“ naznačuje Jeník.

Starosta Mimoně však uznává, že práci bezpečnostní agentury ve městě po roce radnice zhodnotí a třeba i přehodnotí. Může pak prý dojít k posílení řad strážníků, pokud se efekt nedostaví. „Nechme se překvapit, jak se sekuriťáci osvědčí,“ dodává Kaiser.