Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na stříbře sedí skleněný motýl. Mincovna se unikátně spojila s Preciosou

  6:40aktualizováno  6:40
Dvě uznávané jablonecké firmy, Česká mincovna a Preciosa, se spojily při práci na uměleckém projektu. Vytvořily exkluzivní sérii Crystal Coin, v níž se snoubí stříbrné mince s luxusními broušenými kameny z českého křišťálu.

Česká mincovna a Preciosa, dvě prestižní jablonecké společnosti, spojily svůj um a vytvořily sadu pozoruhodných dárkových mincí, ozdobených precizně vybroušeným křišťálem. | foto: Česká mincovna

Mince s broušenými kameny nesou názvy K narozeninám, S láskou a Pro štěstí. Sérii Crystal Coin pokřtila minulý týden manželka prezidenta České republiky Ivana Zemanová.

„Mám ráda zelenomodré odstíny, proto bych si vybrala minci s motivem květiny,“ řekla Zemanová.

Fotogalerie

Stříbrnou minci K narozeninám zdobí tři kamínky v podobě okvětních lístků. Na minci S láskou plavou labutě a v křídle jedné z nich se ukrývá nádherně barevné srdce. Na minci Pro štěstí sedí motýl.

Darovanou mincí přáli lidé z řady národů odpradávna svým blízkým štěstí, radost a bohatství.

„Projekt Crystal Coin iniciovala Česká mincovna. Mince s broušenými kameny v sobě spojují dvě významné jablonecké tradice - medailérství a sklářství,“ řekl mluvčí České mincovny Martin Ježek.

Mincovna s Preciosou staví na luxusních výrobcích

Mince s broušenými kameny z Preciosy s motivy motýla, květiny a labutě vznikly spojením uměleckých sil jabloneckých návrhářek Petry Kobrlové, Ireny Hradecké a Veroniky Součkové.

Preciosa s Českou mincovnou spolupracovaly už dříve. Velkou pozornost připoutala exkluzivní zlatá pamětní medaile zrozená podle návrhu designéra Bořka Šípka. Přímo ve svém středu má lupu.

„Propojení křišťálu a mince není ve světě až tak neobvyklé, všichni výrobci však používají drobné konfekční kameny. Ale ještě nikdy jsme neviděli, aby někdo vytvořil celý plastický motiv a zároveň použil velké speciální kameny. Troufám si dokonce říci, že právě v tom jsme s Preciosou jediní na světě,“ upozornil Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny.

Jednu minci s motýly, labutěmi nebo květinou nabízí Česká mincovna za necelých pět tisíc korun. Za hranicemi sadu úspěšně uvedla na největším světovém veletrhu Word Money Fair. Teď se novinka České mincovny a Preciosy chystá do USA na druhý největší veletrh v Anaheimu.

„Obě společnosti staví na luxusních výrobcích a na jejich řemeslné a umělecké hodnotě. Každá ze společností samozřejmě jde trochu jiným směrem, ale mohou společně cílit na trh a získávat nové zákazníky,“ konstatoval Ježek.

Preciosa má novou vzorkovnu

Ivana Zemanová v Jablonci měla ještě jiný úkol než pokřtít mince s broušenými kameny. Otevřela novou reprezentativní vzorkovnu společnosti Preciosa. Největší sklářská a bižuterní firma v Libereckém kraji se tam chce představit v nejlepším světle svým obchodním partnerům.

Showroom Preciosa Group oplývá prestiží a elegancí. Návštěvníky zvou dovnitř provazy deště reprezentované závěsy s broušenými kameny, křišťálová bouřka nebo skleněná duha skládající se z palety sklářských tyčí.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Z dalších prvků upoutají například lustry s odrazem duše, známé dílo od návrhářky Evy Eisler.

Nová vzorkovna navozuje atmosféru jabloneckého regionu, jemuž vděčí křišťálové sklo za svůj původ. Je i poctou pro lidi, ovládající mistrně své řemeslo.

Preciosa proslula ve světě jako špičkový dodavatel strojně broušených dílů z českého křišťálu nejvyšší kvality. Čerpá z bohaté sklářské tradice regionu a používá unikátní materiály.

Jablonecká mincovna vyrazila do konce roku 1994 všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 rovněž všechny oběžné mince České republiky. Rozvíjí vlastní výrobu mincí a medailí.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Najdete na iDNES.cz