Mincovnu čeká za pět let stěhování od přehrady. Nový areál se hledá

  8:19aktualizováno  8:19
Česká mincovna v Jablonci nad Nisou se bude muset stěhovat. Stávající prostory nevyhovují bezpečnostně ani reprezentativně. Výrobní areál U Přehrady by mincovna měla opustit v roce 2016 a stěhování bude stát více než 80 milionů korun. Vedení společnosti i města nyní hledají vhodné nové prostory.

Mincovna sídlí v areálu U Přehrady. | foto: Ota BartovskýMF DNES

"Ač to není zásadní problém, není dobré, že je oddělená výrobní a administrativní část, dále máme omezený prostor pro vzorkovou prodejnu a vzhled areálu není příliš reprezentativní," nastínil důvody ředitel České mincovny Radek Šulta. Česká mincovna by mohla stát na novém místě již za pět let. Šulta nevylučuje možnost postavit mincovnu v jednom z areálů Jablonexu.

Česká mincovna

Mincovna vznikla v roce 1993 v Jablonci nad Nisou.

V roce 2010 změnila majitele. Koupila ji společnost Monetica údajně za 300 milionů korun, ředitele Jana Vízka nahradil nový šéf Radek Šulta.

V roce 2008 se tržby dostaly na úroveň 460 milionů korun. Zisk v roce 2008 spočítali na 60 milionů. Tržby za rok 2009 se pohybovaly na úrovni půl miliardy a zisk byl kolem 65 milionů Kč. V roce 2010 mincovně klesly tržby v meziročním srovnání o 200 milionů korun. Zisk byl 57 milionů.

"Noví majitelé Jablonexu mají ve svém areálu pozemky, které by mohli poskytnout pro výstavbu nové mincovny," konstatoval Šulta. Tuto možnost potvrdil i jablonecký místostarosta Petr Tulpa. "Podle mě se ale areály Jablonexu nehodí konstrukčně. Mincovna by měla být v budově, kde je silné opancéřování. Nejlepší by bylo postavit mincovnu úplně novou."

Vyjít vstříc mincovně - a především nenechat ji odejít z Jablonce - chce i politické vedení města. V novém územním plánu hledají vhodné místo. "Nabídli jsme jim pozemky v Rýnovicích. Zde je ale problém, že jde o lokalitu ve svahu s nepříliš pevným podložím a ekologickou zátěží," upozornil jablonecký místostarosta. Podle jeho slov prostor naproti prodejně s automobily vedení mincovny ještě zcela nezamítlo.

Mincovna by mohla stát naproti bývalé porodnici

V návrhu jsou podle Tulpy ještě další dvě varianty, kde by mohla mincovna zhruba za pět let být. "Všude se zatím objevil nějaký problém. Uvidíme, další možností jsou pozemky naproti bývalé porodnici. Ovšem jen případě, že je kraj nevyužije na stavbu hospice," dodal Tulpa. Předsedkyně výboru pro územní plánování Soňa Paukrtová k tomu poznamenala, že v Jablonci není už moc z čeho vybírat. Nejsou totiž zde možnosti pro rozvoj průmyslových zón. "Pokud mincovna přijde s nějakým požadavkem, budeme se jí snažit vyjít maximálně vstříc," tvrdí Paukrtová.

Kontrola desetikorun v mincovně v Jablonci nad Nisou

Kontrola desetikorun v mincovně v Jablonci nad Nisou

Stěhování mincovny za více jak osmdesát milionů korun je důležité také kvůli bezpečnosti. "Současná budova je nevhodná pro ražbu českého eura. Evropská centrální banka stanovuje podmínky, které současná lokalita v žádném případě nesplňuje. Například přejímání a vykládka musí být v uzavřeném prostoru a pod dohledem kamer, nikoliv přes rampu, jako tomu je dnes," upozornil Šulta.

Ten také ujistil, že mincovna by měla zůstat ve městě Jablonec. "Okres Jablonec bereme jako ústupovou variantu, protože dle našeho názoru mincovna by měla mít svoje sídlo v městě. Obecně platí, že Česká mincovna má svoje know-how v lidech. Především rytci a technologové, kteří bydlí v Jablonci či blízkém okolí."

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

Další z rubriky

Braunův mariánský sloup v Liberci prokoukl, příští rok jej zpřístupní

Mariánský sloup stojí v barokní zahradě u Kostela Nalezení svatého Kříže.

Mariánský sloup v barokní zahradě u Kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci je nově kompletně zrestaurovaný. Je to...

Škole, které se zřítila zeď, hrozí bourání. Auta musejí jezdit jinudy

Střední škola řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici

Část zdi v prvním a druhém patře Střední školy řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici se zřítila. Je to vážný...

Osobní údaje hlídá odsouzený úředník, část zastupitelů mu je nechce svěřit

Jindřich Fadrhonc na snímku z června min ulého roku přebírá cenu za...

Pět libereckých zastupitelů odmítlo poskytnout magistrátu své osobní údaje. Upozorňují na to, že na jejich zpracování...

Najdete na iDNES.cz