Smědavská hora. Zde by mohla vyrůst nová přečerpávací elektrárna.

Smědavská hora. Zde by mohla vyrůst nová přečerpávací elektrárna. | foto: Wikipedia

Ministerstvo uvažuje o elektrárně v Jizerkách, ochranáři jsou proti

  • 44
Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s nápadem postavit na Smědavské hoře v Jizerských horách přečerpávací vodní elektrárnu. Stavba o výkonu 620 megawattů by podle propočtů přišla na 21 miliard korun. Ochránci přírody jsou zásadně proti.

"Smědavský vrch je jedna varianta z šesti dalších v rámci republiky," informuje Jiří Sochor z ministerstva průmyslu a obchodu. Podle něj jsou Jizerské hory vhodné, protože mají dobré přírodní podmínky.

Přečerpávací elektrárna

Dlouhé Stráně - horní nádrž

Zjednodušeně řečeno, přečerpávací elektrárna funguje díky dvojici nádrží - jedna z nich stojí na kopci a druhá v údolí.

Podle ochránců přírody by v případě stavby elektrárny na Smědavské hoře museli dělníci jeho část odbagrovat a na vrcholku postavit betonovou vanu. To podle nich do chráněného území nepatří.

Zatím největším přečerpávacím vodním zdrojem v Česku jsou Dlouhé Stráně v Jeseníkách.

"Na sever od nich funguje několik významných zdrojů elektřiny a současně v Jizerských horách žádná přečerpávací elektrárna nestojí," dodal.

Důvod stavby elektrárny je podle ministerstva jasný. Tento typ totiž vyrovnává výkyvy v elektrické síti zejména při nenadálém výpadku zdroje nebo rychlém navýšení spotřeby. "Nejde o zásobování domácností elektrickým proudem, ale o vyrovnávání výkyvů v síti, které jinak hrozí výpadky," vysvětluje Sochor.

Ve chvíli, kdy by se některý investor skutečně rozhodl elektrárnu postavit, přišlo by na řadu mimo jiné stavební řízení nebo posouzení dopadu na životní prostředí. A právě tady nastává jeden z problémů. Podle ředitele Správy CHKO Jizerské hory Jiřího Huška by stavba elektrárny poškodila místní přírodu.

Stavba zdevastuje přírodu, tvrdí ekologové

"Vodní elektrárny a stavby jim podobné jsou v zásadním rozporu s ochranou chráněné krajinné oblasti. Znamenají devastaci přírody. Pravděpodobně i z ekonomického hlediska jsou nesmyslné," říká Hušek.

Zde by mohla stát přečerpávací elektrárna Smědava.

Podle ministerstva by však měla být stavba elektrárny výnosná. Minimálně pro případného investora. Návratnost by se pohybovala od sedmi do deseti let.

Okolní obce zatím seznam přečerpávacích elektráren neviděly, tedy její stavbu zatím neodsuzují. "V případě stavby by bylo ideální spojit dvě investiční akce dohromady. Myslím tím tedy elektrárnu a úpravu vodních toků, kde byly loni povodně," navrhuje starosta města Desná Marek Pieter.

Myslíte si, že je přečerpávací vodní elektrárna uprostřed Jizerských hor zapotřebí?

celkem hlasů: 1004

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 12. července 2011. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 692
Ano
Ano 254
Nevím
Nevím 58