Ministr obrany Martin Stropnický při návštěvě libereckých kasáren chemiků.

Ministr obrany Martin Stropnický při návštěvě libereckých kasáren chemiků. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stropnický kouřil tam, kde vojáci nesmí. Strašně hloupé, říká politolog

  • 39
Ministr obrany Martin Stropnický kouřil jako jediný na nástupišti 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci. Nedopalek odletěl na vzorně uklizenou plochu a Stropnický ho rozšlápl botou.

Bylo úterý 24. března po poledni a liberecká kasárna očekávala vzácnou návštěvu - prezidenta Miloše Zemana, vrchního velitele české armády. Rozdrcený tabák zůstal po ministru obrany na místě, kde vojáci kouřit nesmí.

„Obrana je rezort, kde platí kázeň, poslušnost a řád víc než jinde. Působí strašně hloupě, pokud ministr obrany kouří tam, kde to mají vojáci zakázané,“ řekl politolog Jan Kubáček. „A ke všemu pak ještě odhodí nedopalek na zem.“

MF DNES se ministra obrany Stropnického zeptala, jestli považuje za správné, aby před návštěvou prezidenta kouřil před vojáky na nástupišti pluku a ještě tam po sobě nechal nepořádek.

Mluvčí ministerstva obrany Petr Medek po dvou dnech odpověděl: „Ministerstvo obrany nebude tuto „událost“ komentovat.“

Nebudeme to komentovat, vzkázalo ministerstvo

MF DNES požádala o názor na ministrovo chování v libereckých kasárnách podplukovníka ve výslužbě. Nepřeje si být jmenován s ohledem na své známé, kteří v armádě ještě slouží.

„Kouření ministra na nástupišti pluku před vojáky je pro mě něco nepředstavitelného,“ podotkl. „Projevilo se, jak daleko má bývalý herec Stropnický k armádě.“

Politologa Kubáčka překvapil Stropnického výstřelek i vzhledem k tomu, že současný ministr obrany pracoval jako diplomat.

V devadesátých letech byl velvyslancem v Portugalsku a v Itálii. Česko zastupoval rovněž ve Vatikánu. „Jako bývalý diplomat by měl znát pravidla etikety,“ poznamenal Kubáček. Nabízí se otázka, proč vysocí důstojníci 31. pluku neřekli ministru obrany, že kouří na zakázaném místě.

„Upozorňovat ostatní na jejich faux pas není projevem zdvořilosti – zvláště tehdy, když se prohřešku dopustí společensky významnější osoba,“ prohlásila Petra Kowaliková, jež vyučuje Základy společenského chování na Vysoké škole báňské v Ostravě.

Zeman si dopřával cigaretu na Prezidentské chatě

„V souladu s pravidly společenského chování je však dovoleno kouřit pouze na místech k tomu určených,“ dodala Kowaliková. „Pravidlům etikety odporuje rovněž znečišťování veřejných prostor odhazováním čehokoli.“

Při návštěvě Libereckého kraje neprojevil bezuzdnou vášeň k tabáku pouze ministr obrany. Prezident Zeman si dopřával cigarety v nekuřácké Prezidentské chatě, kde v úterý poobědval.

„Vždy se tak stane na základě souhlasu majitele nebo provozovatele příslušného podniku,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Podobný přístup naleznete i ve Spolkové republice Německo v případě bývalého kancléře Helmuta Schmidta.“

Schmidt skutečně patřil k silným kuřákům. Jako kancléř však skončil před třiatřiceti lety, kdy západní společnost tolerovala kouření mnohem více než dnes.
„Kdybychom na tom trvali, tak by u nás pan prezident nekouřil,“ prohlásil Petr Šmaus, nájemce Prezidentské chaty.

„Ale věděli jsme, že s cigaretou u nás bude spokojenější. Kouření povolujeme na Prezidentské chatě i jindy, kdy tady je uzavřená společnost – například při svatbách.“