Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Porsche opět budí vášně. Místo památníku konstruktéra bude knihovna

  9:13aktualizováno  9:13
Namísto památníku konstruktérovi s nacistickou minulostí, proti němuž se zvedla vlna nevole, vznikne ve Vratislavicích knihovna. Jenže ani teď kritické hlasy neutichají.

Prostory bývalého památníku F. Porscheho se mají přeměnit na knihovnu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jestliže památník Ferdinanda Porscheho v kulturním centru 10 10 10 vyvolával hněv několika místních obyvatel poukazujících na konstruktérovy služby vojenské mašinerii Třetí říše, lidem teď pro změnu vadí nekoncepční přesunutí oblíbené knihovny z místní školy do prostor bývalého památníku.

Knihovna zaujme od září nově místo ve dvou prostorách kulturního centra. V části současného multifunkčního sálu kulturního domu a také v úzkém postranním křídle zbudovaném původně pro účely minimuzea Porsche. Dnes už zrušeného.

"Osobně to považuji za čin, který se negativně zapíše do dějin Vratislavic. Je to krátkozraké a neuvážené rozhodnutí. Zlikvidovalo třicetiletou tradici knihovny, která tvořila symbiózu se školou. S tak zásadním rozhodnutím mělo tohle přechodné zastupitelstvo počkat do voleb. Teď bude mít proti sobě tisícovku nespokojených čtenářů - voličů," míní obyvatel Vratislavic Jaroslav Čech.

Naráží na to, že stávající vedení městského obvodu vzešlo z převratu. Zastupitelé loni odvolali starostu Pohanku (Starostové), za něhož se kulturní centrum vybudovalo. Během jeho působení se také začaly objevovat kritické hlasy poukazující na Porschovu nacistickou minulost.

Místo knihovny mateřská škola

Současné vedení Vratislavic chce do prostor po bývalé knihovně umístit dvě třídy mateřské školy. Za čas zřejmě i družinu. "Je to nejlepší možné řešení, v novém kulturním domě bude knihovna nejúčelnější. Nebude mít bariéry, čtenáři uvnitř najdou audiokoutek, celý prostor bude moderní, přes léto budou moci čtenáři využívat i atrium. V komplexu je také krásná kavárna," vyjmenoval pozitiva nového řešení místostarosta Vratislavic Vladimír Braun (ODS).

Přesunutí knihovny do nových prostor ale nebude levné. V bývalém památníku není odpovídající topení ani osvětlení, chybí větrání. Moderní podoba centra si vyžádá zhotovení nového nábytku na míru. Ověřovací studii zpracoval autor kulturního centra architekt Petr Stolín.

A podle předběžného propočtu přestavba vyjde na milion a půl až dva miliony korun. "Není to málo, peníze ale budeme muset najít. Nedostatek míst pro předškolkové děti musíme řešit a knihovnu chceme také," uvedl místostarosta.

"Samozřejmě se dá říci, že to není ideální řešení, vkládáme totiž do nějakého provozu úplně jinou náplň, pro kterou nebyla původní stavba navrhována. Proto musíme přistoupit k určitým kompromisům. Na druhou stranu je to ale lepší, než aby prostor zel prázdnotou," říká k plánům Vratislavic architekt Petr Stolín.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Najdete na iDNES.cz