Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dluhy a nevyužité areály jsou pod Ještědem i deset let po MS v lyžování

  12:26
Prchavá sportovní prestiž, ale i nevyužité moderní areály, desetimilionové dluhy a trpké soudní tahanice. Liberec deset let od MS v klasickém lyžování podle kritiků stále doplácí na pořadatelství mamutí akce.
"Nešlo o tak vážnou věc, abychom museli vracet státu vracet dotaci v úplné...

"Nešlo o tak vážnou věc, abychom museli vracet státu vracet dotaci v úplné výši," soudí dnes bývalý primátor Jiří Kittner. | foto: MAFRA

V pondělí uplynulo přesně deset let, kdy největší sportovní akce v dějinách České republiky vypukla. Mezinárodní lyžařská federace (FIS) sice vysoce ocenila připravenost závodišť a sportovní stránku akce, Liberec ale nedokázal na tento úspěch navázat. Areály dnes nejsou dostatečně využité.

S odstupem času se za nejspornější jeví zřízení běžeckého komplexu v nízko položeném Vesci. Obří stavba kvůli čtrnáctidenní akci stála 594 miliony korun. Samotný Liberec přišla s výkupy pozemků na 385 milionů. Směny potřebných parcel za nemovitosti v centru byly pro město velmi nevýhodné. Část z transakcí dodnes řeší soud.

Přitom jen zlomek tratí využívají kvůli náročnému profilu in-line bruslaři. Malé je i procento amatérských běžkařů, i když město začalo tratě uměle zasněžovat. Ještě hůř dopadly skokanské můstky na Ještědu. Jejich oprava stála 730 milionů korun, podíl státního rozpočtu činil 632 miliony. Ač jde o nejmodernější areál v zemi, skokané jej téměř nevyužívají. 

Na můstcích nikdo neskáče

„Vesec ještě relativně funguje. Ale můstky jsou krystalickou ukázkou toho, jak jsou na nic. Jsou prázdné, nikdo tam neskáče. A když tam má někdo skákat, jsou náklady na úpravu tak astronomické, že je to vyhozená investice,“ nebere si servítky náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj). V době příprav a konání šampionátu jako opoziční zastupitel akci odsuzoval a kvůli negativním dozvukům jí netleská ani dnes.

Jiný názor zastává bývalý liberecký primátor a člen organizačního výboru MS Jiří Kittner (ODS). Podle něj má Liberec díky šampionátu opravené univerzitní koleje, 254 nových bytů pro sociální účely, kde při MS bydleli sportovci, nebo lepší zázemí skiareálu Ještědu.

„Liberci přineslo mistrovství minimálně obří investice v řádu jedné a půl miliardy. Můžeme se bavit o tom, které byly potřebné, které ne. Opravily se ale vysokoškolské koleje, postavily se domy s pečovatelskou službou. To jsou stavby, které by tu patrně bez MS nebyly,“ míní naopak Kittner. „Že se pak kapitál nijak nezúročil, Vesec a můstky vypadají tak, jak vypadají, je otázka reprezentací, které si lidé zvolili. Všichni se o ně přestali starat a rozvíjet je,“ domnívá se Kittner.

„Pachuť je ve mně pořád. Kvůli reálnému propadu městského majetku, který vznikl v důsledku nevýhodných směn pozemků. Město se zbavovalo posledních zbytků majetku po Němcích,“ soudí Šolc.

Město musí platit za MS pokutu

Za nevýhodné pokládá i to, že se město musí starat o vybudovaná sportoviště, která stárnou. „Dopravní podnik také nikdy nedostal zaplaceno dvacet milionů za poskytování dopravy během šampionátu. To je další mínus, který jde na vrub akce,“ upozornil Šolc. 

V souvislosti s přípravou šampionátu musí Liberec po deseti letech od akce zaplatit 14, 2 miliony korun za porušení rozpočtové kázně. Finanční úřad po městě kvůli dotačním chybám původně žádal dokonce miliardu. Pokuta souvisí s kontrolou zakázek, kterou před lety provedl Nejvyšší kontrolní úřad. 

„Týkalo se to veseckého areálu, skokanských můstků, výstavby bytů v Zeleném Údolí a dalších. Ve všech pětatřiceti akcích shledal (NKÚ), že podmínky dotací nebyly zcela přesně naplněny,“ řekl liberecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Na peníze čeká osmnáct věřitelů

Město spolu se Svazem lyžařů také čelí žalobě na zaplacení 37 milionů korun, kterou před sedmi lety podal spolek Oprávnění věřitelé MS v klasickém lyžování v Liberci 2009. Sdružuje 18 věřitelů, kteří nedostali zaplaceno za služby pro pořadatele šampionátu. Peníze chtějí po městu a lyžařském svazu, protože sdružení OC FIS Nordic WSC 2009, v jehož čele stála Kateřina Neumannová, skončilo po šampionátu v konkurzu a následně v likvidaci.

Původně hospodařilo s rozpočtem přes 623 milionů korun. Po skončení MS ale na účtech nemělo nic a zbylý rozprodatelný majetek byl téměř zanedbatelný. „Město a svaz lyžařů by měly nést závazky pořadatelů,“ je přesvědčen předseda grémia spolku Martin Pánek

Sám je jedním z velkých věřitelů. Jeho firmě Vyšehrad 2000, která zajišťovala stravování na Ještědu, dluží organizátoři přes 9 milionů korun. „Těžko říct, jestli to byl tunel, nehospodárnost nebo shoda okolností, že třeba přišlo méně diváků, než se čekalo. Každopádně na své peníze pořád čekáme,“ řekl Pánek.

Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy za bezmála 113 milionů korun bez penále. 

„Ze sportovního pohledu se mistrovství zvládlo bezchybně, byli jsme chváleni FIS. Z pohledu ekonomického akci vzhledem k dluhu nelze hodnotit pozitivně. Sporné je i to, co mistrovství přineslo regionu a českému lyžování v dlouhodobém kontextu. V Liberci se moc neskáče. I využití Vesce je vzhledem k nadmořské výšce sporné,“ hodnotí dnes někdejší prezidentka organizačního výboru MS Kateřina Neumannová.

Přišlo málo diváků

Za zdroj největších potíží považuje to, že se krátce před šampionátem budoval zcela nový areál, druhý se rekonstruoval. Podle ní nebyla jasně daná hranice, kde končí investice města a kde začíná práce organizačního výboru. 

„Stavělo se těsně před akcí. V posledním roce a půl nám vznikaly neočekávané vícenáklady. Z peněz organizačního výboru jsme třeba museli vybudovat mobilní schodiště pod Ještědem, aby se tam diváci vůbec dostali, po svahu se klouzalo. Byla to řada menších problémů, které postupně narůstaly. Do jejich řešení šlo největší množství peněz. Přitom jejich výdej nebyl v plánu,“ uvedla Neumannová. 

Organizátoři původně počítali s příjmem ze vstupného ve výši 90 milionů. Propad ale činil asi 50 milionů. „Propukla krize, se kterou nikdo nepočítal. Když jsem třeba jednal s Nory, říkali, že jich přijede šest tisíc. Přijelo jich ale jen tisíc sedm set,“ zmínil Kittner. 

Další finanční „díru“ podle Neumannové způsobil nezafixovaný kurz švýcarského franku. Měny, kterou FIS přispívala na pořádání MS. Kurz byl z roku 2004, kdy ČR získala pořadatelství. Propad se vyčíslil na asi 35 milionů korun. 

„To, že vznikly dluhy, je mi líto. Snažili jsme se situaci řešit jednáními po akci, už to ale nešlo. Naše činnost skončila,“ zmínila Neumannová. „Nezafixování kurzu, který se bohužel zvednul, bylo z dnešního pohledu ekonomickou chybou. Jenže to se dobře hodnotí teď, když víme, jaký kurz byl. Jeho zafixování by stálo také miliony,“ poznamenal Kittner a dodal: „Tak obrovský sportovní podnik u nás v novodobé historii nebyl. U spousty věcí jsme byli průkopníky. Včetně čerpání dotačních programů. Těch staveb tu bylo sedmdesát. Nejde všechno udělat dobře.“

Autor:
  • Nejčtenější

Dostal miliony i lukrativní byt. Náměstek poslouchal podnikatele na slovo

12. dubna 2024  16:16,  aktualizováno  21:03

Premium Místo toho, aby sloužil lidem z Liberce, byl náměstek primátora Petr Židek z ODS poskokem zdejší...

Kapela Krucipüsk ruší představení, její frontman havaroval na motorce

16. dubna 2024  19:22

Kapela Krucipüsk ruší až do konce května všechna představení. Její frontman Tomáš Hajíček měl totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skokanský můstek v Harrachově se po opravě za 40 milionů stane světovým unikátem

12. dubna 2024  10:31

Sportovci odpočítávají poslední týdny do zahájení opravy velkého skokanského můstku K-120 v...

Soud v Liberci poslal do vazby dva obviněné v korupční kauze

11. dubna 2024  9:08,  aktualizováno  16:33

Soud v Liberci uvalil vazbu na dva obviněné v korupční kauze spojené s radnicí. Jde o Lukáše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce narcisů na Jizerce letos vykvetly o měsíc dřív, rozrůstaly se třicet let

13. dubna 2024

Hnojový dům v osadě Jizerka v Jizerských horách obklopila opět po roce žlutá krása. Tisíce...

Turnovský Crytur zásobuje syntetickými krystaly také CERN, školí si i uklízečky

19. dubna 2024  10:56

Jedním ze světových lídrů na trhu laserové krystalové optiky nebo detektorů pro elektronovou...

Plýtvání, chudoba i energie. Výstava ukazuje problémy dnešního světa

18. dubna 2024  18:11

Udržitelná budoucnost nejen pro naše děti. Toto téma rezonuje západní částí světa a nyní by mohlo...

Policisté týden hledali vězně na útěku, on zatím ukradl a naboural několik aut

18. dubna 2024  13:43

Policistům z Úněšova na Plzeňsku se ve středu večer podařilo dopadnout vězně, který před týdnem...

Bývalý hotel využijí lidé s postižením, Semily musí brutalistní stavbu opravit

18. dubna 2024  10:12

Příští dva roky poslouží bývalý hotel Centrum v Semilech lidem s postižením. Služby sociální péče a...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...