Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Shankar a Maia. Mláďata bílých tygrů z liberecké zoo znají svá jména

  18:01aktualizováno  18:01
Z více než dvou tisíc jmen vybíralo vedení liberecké zoo jména pro svá sotva tříměsíční mláďata bílých tygrů. Samečka Shankara a samičku Maiu pokřtili Spejbl s Hurvínkem a hokejisté Bílých Tygrů Liberec. Tygřata celou slavnostní událost prospala ve svém výběhu.

„Výběr jmen splnil má očekávání. Především jsou mezinárodní, což by při případném stěhování tygrů byla výhoda,“ řekl ředitel liberecké zoo David Nejedlo. „Není nic horšího, než přivézt do Francie zvíře, které se jmenuje Mařenka nebo třeba Bohoušek.“

Vedení zoo vybíralo z návrhů, které přicházely z celé České republiky, ale i zahraničí. Nakonec se sešlo celkem 2 100 jmen, z nichž vzešli Shankar a Maia.

Fotogalerie

„Návrhy se dají rozdělit do tří skupin - první byla jména hokejová, odkazující k Tygrům na ledě a zisku titulu, druhá pohádkové bytosti nebo různé zdrobněliny. Třetí skupina pak odkazovala na původ tygrů, jejich předky,“ vysvětlil mluvčí zoo Jan Kubánek.

Zahrada se v minulosti inspirovala řeckou mytologií. Na tu částečně odkazuje samička Maia. Shankar se zase váže na samce Sitara, kterého v Liberci chovali v minulosti. „Ravi Šankar byl indický instrumentalista, celosvětově známý hráč na sitár,“ popsal souvislost Kubánek.

Za kmotry šli Spejbl s Hurvínkem a hokejisti

Slavnostní křest obou mláďat naplánovala liberecká zahrada jen několik dní po jejich očkování a zdravotní prohlídce. Návštěvníci slavnostní události tak věděli, že se dozví jména pro samičku a samečka.

Kmotrem pro Maiu se stala dvojice dřevěných loutek Spejbl a Hurvínek. „Přeji tygrům hodně návštěvníků, kteří je budou mít rádi a často se za nimi vrátí,“ řekl prostřednictvím Spejbla loutkoherec Martin Klásek.

Shankarovi šla za kmotry hned trojice hokejových Bílých Tygrů v čele s Dominikem Lakatošem. „Ať se vám daří, rostete a jste krásní jako vaši předchůdci,“ vzkázal na adresu mláďat liberecký útočník.

Ta byla po celou dobu křtu ve svém výběhu. Kdo tak čekal, že je uvidí v rukou jejich kmotrů, musel se spokojit s plyšovým tygrem na podiu nebo fotografiemi, které zoo promítala na velkoplošné obrazovce.

„Dnes už to ve vyspělých zahradách chodí tak, že se mláďata během křtu nechávají u své matky. Zbytečně bychom je stresovali,“ vysvětlil Nejedlo.

Mistrovský pohár a hry pro nejmenší

Slavnostního křtu se zúčastnilo několik stovek malých i velkých návštěvníků. Podium, na kterém se střídali řečníci i kmotři, vůbec poprvé vyrostlo v horní části zahrady, kde dříve býval park.

„Je to vůbec poprvé, co křtíme bílé tygry v tomto místě. Navíc je krásné počasí, počítám, že je zde vůbec nejvíc lidí, co kdy na křest přišlo,“ těšilo ředitele.

Kromě samotného křtu na návštěvníky čekal doprovodný program v podobě her, možnosti vyfotit se s oběma trofejemi, které hokejoví tygři v poslední sezóně získali, autogramiády hokejistů nebo představení Spejbla s Hurvínkem.

A ani o Shankara s Maiou nepřišli - ti celé významné odpoledne prospali ve svém výběhu návštěvníkům na očích.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz