Jedno z parkovišť v Liberci

Jedno z parkovišť v Liberci | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Mobilní aplikace pomůže řidičům v Liberci. Ukáže, kde můžou zaparkovat

  • 4
Kam už nemá smysl zajíždět, a kde je naopak volných míst dostatek. Řidiči, kteří chtějí zaparkovat v Liberci, si přes mobilní aplikaci zjistí, které parkoviště je aktuálně obsazeno a kde je ještě volno.

Zatím se systém zaměřuje na horní centrum Liberce, během příštího roku už ale posbírá informace o všech 2 386 parkovacích místech. Takto obsáhlou aplikaci žádné jiné město v republice dosud nemá. Navíc nabízí rovnou tři kategorie parkování - pro veřejnost, invalidy a také pro taxi.

Obsazenost parkovišť mohou řidiči už nyní sledovat na webové adrese parklib.herm.cz. Monitoruje 240 míst na celkem šesti lokalitách - na Malém a Sokolovském náměstí, v Železné ulici, Vavřincově vrchu, náměstí Dr. Edvarda Beneše a na Frýdlantské ulici z obou stran.

Aplikaci doplní proměnlivé značky

Motoristům se zobrazí aktuální stav, kdy červená barva označuje plné parkoviště, zelená volná místa.

„Na mapě senzorů si mohou navíc ještě vybrat, zda chtějí vidět třeba jen volná místa pro invalidy. Takže například zjistí, že na Sokolovském náměstí jsou pro ně momentálně volná dvě místa. Stejně tak se jim objeví i počet míst na běžném placeném stání,“ přiblížil David Novotný, vedoucí odboru správy majetku libereckého magistrátu.

Řidiči v Liberci budou moci online na mobilu či počítači sledovat, kolik volných míst je na jednotlivých parkovištích. Na parkovacích místech ve městě bude přes 2300 čidel.

Zatím jsou tyto informace dostupné jen v mobilní aplikaci, do budoucna ale budou rozmístěné po městě, i na sjezdech z dálnice. Proměnlivé dopravní značky budou na celkem osmatřiceti místech a řidiče budou navigovat na veškerá návštěvnická stání v Liberci.

„Zahrnuty do nich budou i obchodní domy Plaza a Forum, a také parkoviště u zoologické zahrady, do budoucna rovněž parkovací dům u sídla Libereckého kraje. Jediný objekt, který tam není, je parkovací dům v knihovně. Tam je totiž velmi malá kapacita, navíc tam parkují i rezidenti a jsou tam vyhrazená místa pro zaměstnance knihovny i magistrátu,“ vysvětlil šéf odboru.

Projekt vyjde na deset milionů korun a radnice na něj žádá peníze z evropské dotace. Jestli město uspěje, bude podle Novotného jasné do čtrnácti týdnů. Pak začne jednotlivá parkoviště osazovat čidly i navigačními tabulemi. „Začít chceme v druhé polovině letošního roku, práce potrvají zhruba osm měsíců,“ informoval Novotný.

Systém uleví dopravě ve městě

Systém nazývaný chytré parkování pomůže nejen samotným řidičům, ale uleví i přetížené dopravě ve městě.

„Současný stav je takový, že řidiči objedou i několik parkovišť, než naleznou volné místo k zaparkování. A Liberec není nafukovací, leží v ďolíku, mezi horami, nemůžeme parkovací místa neustále rozšiřovat. Nechceme od řidičů za každou cenu vybírat peníze, ale musíme nějak dopravu v centru města regulovat,“ prohlásil Tomáš Kysela (býv. ANO), náměstek primátora.

I proto prý na radnici pracují stále na nových nápadech, jak řidičům co nejvíce parkování usnadnit. Nová mobilní aplikace jim dá během chvíle odpověď na to, zda má ještě cenu zaparkovat například u radnice, nebo si mají hledat místo pro svůj vůz někde jinde.

Dosud za instalaci 240 čidel zaplatilo město 960 tisíc korun a za pořízení softwaru 140 tisíc korun. Ročně bude jeho provoz dalších 260 tisíc korun.