Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novou nemocnici za skoro miliardu a půl chce mít Liberec do roku 2020

  16:30aktualizováno  16:30
Účet za chystanou modernizaci krajské nemocnice Liberec se začíná vyjasňovat. Pouze demolice starých budov a terénní úpravy včetně inženýrských sítí v místě, kde má vyrůst nový pavilon s centrálním urgentním příjmem, vyjde na 80 milionů korun. Soutěž o návrh stavby má podle odhadů stát 10 milionů korun.

Krajská nemocnice v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Krajská nemocnice ji nyní připravuje. Do konce roku má představit budoucí podobu modernizovaného libereckého areálu.

Ještě během února ale musejí zastupitelstva všech akcionářů - tedy Liberecký kraj, města Liberec a Turnov - odsouhlasit financování tohoto rozsáhlého projektu za 1,4 miliardy korun. Pokud se tak stane, příprava stavby se rozběhne.

Chystaný projekt probírala také ekonomická rada kraje na svém posledním zasedání. Zastoupení odborníci řešili především způsoby financování. Splácet by se mělo dvacet let. Stavba se patrně i s úroky během této doby vyšplhá na 1,75 miliardy korun.

Podle předběžných odhadů by měl nejsilnější akcionář, Liberecký kraj, zaplatit 1 miliardu korun. Město Liberec 212 milionů, Turnov 135 milionů a krajská nemocnice 400 milionů.

„Pokud zastupitelstva závazek akcionářů v únoru schválí, získá management nemocnice prostor k tomu, aby uskutečnil první kroky. Přípravu soutěže o návrh na realizaci stavby první etapy, případně návrh těch dalších,“ zmínil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Stavět by se pak dalo do dvou let

Stavba v areálu nemocnice by pak mohla začít do dvou let. „Předpokládáme, že samotná stavba by mohla trvat rok a půl až dva roky,“ nastínil generální ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný.

Nový pavilon má vyrůst v nevyužité části areálu v okolí Kristiánovy ulice. Počítá se s tím, že by měl hlavní příjezd z Jablonecké a Husovy ulice. Vzhledem k prostorovým možnostem nemocnice se počítá se zastavěnou plochou 20 až 25 tisíc metrů čtverečních.

Kvůli plánované stavbě by bylo zapotřebí zbourat budovy staré interny a hospodářské budovy v dolní části areálu. „Jen tam se může stavba uskutečnit bez dotčení provozu nemocnice,“ řekl ředitel Nečesaný.

Budova Centrálního urgentního příjmu má být první etapou celkové přestavby areálu nemocnice. Detailní podobu i rozsah výstavby ale určí až výsledek soutěže o návrh. Ta podle odhadů vyjde na 10 milionů korun, projektová dokumentace na 50 milionů. Zhruba osmdesát milionů pak spolknou demolice budov a hrubé terénní úpravy a inženýrské sítě. Nemocnice má přes třicet pět budov.

Čtrnáct budov je starších sto let

Nejen uvnitř areálu, ale i mimo něj. Jejich průměrné stáří je sedmdesát let. Čtrnáct budov je dokonce starších než sto let. Moderní budovu nemocnice nutně potřebuje.

„Pokud se nezačne něco zásadního během příštích let dělat, přestane nemocnice splňovat požadavky na moderní medicínu, na nároky ministerstva zdravotnictví i Evropské unie. Budou nám odcházet specialisté, rozpadnou se špičkové týmy,“ varoval před časem lékařský ředitel Richard Lukáš.

V chystané pětipatrové budově urgentní péče má být pod jednou střechou vše, co moderní nemocnice potřebuje. Do suterénu zajedou sanitky, na střeše se počítá s heliportem.

V ambulantním traktu má být recepce, ambulance, rentgen, počítačová tomografie, magnetická resonance nebo laboratoře a centrální odběry. V budově budou i operační sály, JIP, ARO, traumatologické centrum i kardiocentrum.

Autor:


Nejčtenější

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...



Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Na Ještědu vznikne památník osmičkových roků. Bude ale neviditelný

Ještěd

Na Ještědu vznikne letos v září památník k osmičkovým výročím - 1918, 1938, 1948 a 1968. Nevytvoří ho však ze žuly,...

Byl špatně stočený, vzpomíná pamětník na tank, který zboural podloubí

Josef Přikryl u libereckého podloubí, které pobořil tank.

I kdyby ten zážitek chtěl navždy odsunout ze svých vzpomínek, nemůže. Josef Přikryl z Jablonce nad Nisou je totiž...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Hyundai ix20 1.4 CVVT 2015 ·
Hyundai ix20 1.4 CVVT 2015 ·

r.v. 2015, naj. 25 981 km, benzín
236 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz