Krajská nemocnice v Liberci.

Krajská nemocnice v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Novou nemocnici za skoro miliardu a půl chce mít Liberec do roku 2020

  • 7
Účet za chystanou modernizaci krajské nemocnice Liberec se začíná vyjasňovat. Pouze demolice starých budov a terénní úpravy včetně inženýrských sítí v místě, kde má vyrůst nový pavilon s centrálním urgentním příjmem, vyjde na 80 milionů korun. Soutěž o návrh stavby má podle odhadů stát 10 milionů korun.

Krajská nemocnice ji nyní připravuje. Do konce roku má představit budoucí podobu modernizovaného libereckého areálu.

Ještě během února ale musejí zastupitelstva všech akcionářů - tedy Liberecký kraj, města Liberec a Turnov - odsouhlasit financování tohoto rozsáhlého projektu za 1,4 miliardy korun. Pokud se tak stane, příprava stavby se rozběhne.

Chystaný projekt probírala také ekonomická rada kraje na svém posledním zasedání. Zastoupení odborníci řešili především způsoby financování. Splácet by se mělo dvacet let. Stavba se patrně i s úroky během této doby vyšplhá na 1,75 miliardy korun.

Podle předběžných odhadů by měl nejsilnější akcionář, Liberecký kraj, zaplatit 1 miliardu korun. Město Liberec 212 milionů, Turnov 135 milionů a krajská nemocnice 400 milionů.

„Pokud zastupitelstva závazek akcionářů v únoru schválí, získá management nemocnice prostor k tomu, aby uskutečnil první kroky. Přípravu soutěže o návrh na realizaci stavby první etapy, případně návrh těch dalších,“ zmínil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Stavět by se pak dalo do dvou let

Stavba v areálu nemocnice by pak mohla začít do dvou let. „Předpokládáme, že samotná stavba by mohla trvat rok a půl až dva roky,“ nastínil generální ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný.

Nový pavilon má vyrůst v nevyužité části areálu v okolí Kristiánovy ulice. Počítá se s tím, že by měl hlavní příjezd z Jablonecké a Husovy ulice. Vzhledem k prostorovým možnostem nemocnice se počítá se zastavěnou plochou 20 až 25 tisíc metrů čtverečních.

Kvůli plánované stavbě by bylo zapotřebí zbourat budovy staré interny a hospodářské budovy v dolní části areálu. „Jen tam se může stavba uskutečnit bez dotčení provozu nemocnice,“ řekl ředitel Nečesaný.

Budova Centrálního urgentního příjmu má být první etapou celkové přestavby areálu nemocnice. Detailní podobu i rozsah výstavby ale určí až výsledek soutěže o návrh. Ta podle odhadů vyjde na 10 milionů korun, projektová dokumentace na 50 milionů. Zhruba osmdesát milionů pak spolknou demolice budov a hrubé terénní úpravy a inženýrské sítě. Nemocnice má přes třicet pět budov.

Čtrnáct budov je starších sto let

Nejen uvnitř areálu, ale i mimo něj. Jejich průměrné stáří je sedmdesát let. Čtrnáct budov je dokonce starších než sto let. Moderní budovu nemocnice nutně potřebuje.

„Pokud se nezačne něco zásadního během příštích let dělat, přestane nemocnice splňovat požadavky na moderní medicínu, na nároky ministerstva zdravotnictví i Evropské unie. Budou nám odcházet specialisté, rozpadnou se špičkové týmy,“ varoval před časem lékařský ředitel Richard Lukáš.

V chystané pětipatrové budově urgentní péče má být pod jednou střechou vše, co moderní nemocnice potřebuje. Do suterénu zajedou sanitky, na střeše se počítá s heliportem.

V ambulantním traktu má být recepce, ambulance, rentgen, počítačová tomografie, magnetická resonance nebo laboratoře a centrální odběry. V budově budou i operační sály, JIP, ARO, traumatologické centrum i kardiocentrum.