Most v Jablonci hrozí zřícením, město ho zatím nemůže opravit

  8:07aktualizováno  8:07
Hojně využívaný most ve spodní části Lidické ulice v centru Jablonce nutně potřebuje opravu. Je v havarijním stavu a hrozí, že město stavbu v pěší zóně nechá zavřít.
Most v Lidické ulici je v havarijním stavu.

Most v Lidické ulici je v havarijním stavu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Radnice sice už přibližně pět let připravuje jeho rekonstrukci za zhruba deset milionů korun, stále se jí však nedaří dohodnout s vlastníky domů v jeho sousedství.

Rekonstrukce mostu totiž omezí například provoz nedaleké restaurace. Magistrát chce majitelům budov poskytnout finanční kompenzace, jenže všechny smlouvy ještě nejsou doladěny.

Jablonečtí zastupitelé zatím schválili, že město uzavře smlouvu o náhradách s majitelem domu, kde sídlí indická restaurace. Zatím ale nedovedlo do finále smlouvu s realitní kanceláří Ria, která vlastní další pozemky v okolí plánované stavby. O nich se bude dále jednat.

Podle posudků je most v havarijním stavu

Náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele uvedl, že most potřebuje rekonstrukci co nejrychleji. „Pokud by co nejdříve neproběhla, museli bychom ho nechat uzavřít. Podle posudků, které máme k dispozici, je opravdu v havarijním stavu,“ popsal Vele.

Podle náměstka půjde o poměrně technicky náročnou záležitost. „Je zde uložena řada sítí, které se musí provizorně přeložit,“ dodal Vele. Most podle zastupitele stavbaři postupně rozeberou a prakticky místo současného chátrajícího postaví nový. Místo něj budou lidé po čas rekonstrukce chodit po prozatímní lávce.

Kromě technické stránky věci ale plány ztěžují hlavně složitá vyjednávání s vlastníky okolních pozemků. „Most je zkrátka v zástavbě a navazují na něj okolní domy, takže v průběhu stavby musíme zajistit vstup do těchto objektů. Navíc připravovaná lávka také musí být ukotvena do jedné ze staveb. Proto právě ty kompenzace za to, že částečně nebo úplně omezíme provoz v tomto místě,“ vysvětlil Vele na posledním jednání zastupitelstva.

„S vlastníky jednáme, jenže ta jednání nejsou jednoduchá a smlouvy, které schvalujeme, jsou výsledkem nějakého kompromisu stejně jako částky, které vlastníkům dotčených nemovitostí nabízíme.“

Lávku pod tratí už opravují

V Jablonci nejde letos o jedinou větší opravu. Začátkem dubna začala dlouho očekávaná oprava lávky pod železniční tratí v ulici Na Můstku. Ta je stejně jako most v Lidické ulici taktéž v havarijním stavu.

Letos mají dělníci také dokončit plánované propojení ulic Mládí a Palackého ve Mšeně, které se vloni nepodařilo uskutečnit kvůli komplikacím s inženýrskými sítěmi.

Naplánovaná je také velkoplošná oprava povrchu v ulici 9. května a rozsáhlejší oprava chodníku v ulici Na Roli. Do silnic či chodníků ve městě má město investovat kolem 31 milionů korun.

Autor:


Nejčtenější

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...

Robotická stopařka chce objet republiku, řidiči ji mohou pozvat do zoo

Robota, který se vydá na stopařskou pouť, vytvořili v Jablonci nad Nisou....

Koncem října se z Jablonce na stopařskou pouť republikou s cílem v Pelhřimově vydá humanoidní robot nesoucí jméno...Ve městě jsou lidé tolerantní, pokud nedáte orientaci na odiv, říká lesba

Druhý ročník akce Pilsen Pride vyvrcholil v sobotu Duhovým průvodem z Mlýnské...

Andrea Luková, která studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, je lesba. Svoji orientaci netají, ale dvakrát si...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Na Ještědu padne sedm hektarů lesa, stromy musejí ustoupit lyžařům

Nový provozovatel ještědského skiareálu firma TMR připravuje pro lyžaře velké...

Masivní kácení je v plánu na Ještědu, jehož svahy mají být v budoucnu bezpečnější a přívětivější zejména pro rodiny s...

Další z rubriky

Škoda, že to neuvidí pan prezident, směje se nové divadelní hře Polách

Nová inscenace Šaldova divadla Klíčovou dírkou.

Za zdi blázince nechá nahlédnout návštěvníky libereckého Šaldova divadla nová komedie Klíčovou dírkou, kterou napsal...

Nová koalice v České Lípě hasí průšvih se zakázkou pro firmu BusLine

Lídři stran čtyřkoalice (zleva): Tomáš Vlček (NaS), Petr Jeník (Piráti), Jitka...

Společnou koaliční smlouvu v České Lípě podepsalo hnutí ANO, Živá Lípa, Piráti a Nezávislí a soukromníci. Výsledná...

Ovzduší v Liberci nejvíc škodí prach a auta, spalovna tolik nevadí

Na šesti místech v Liberci měřila speciální auta kvalitu ovzduší. Výsledky...

To nejhorší, co znečišťuje ovzduší v Liberci, je polétavý prach. A dlouhé suché léto bez deště hodnoty prašnosti ještě...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz