Most v Jablonci hrozí zřícením, město ho zatím nemůže opravit

  8:07aktualizováno  8:07
Hojně využívaný most ve spodní části Lidické ulice v centru Jablonce nutně potřebuje opravu. Je v havarijním stavu a hrozí, že město stavbu v pěší zóně nechá zavřít.
Most v Lidické ulici je v havarijním stavu.

Most v Lidické ulici je v havarijním stavu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Radnice sice už přibližně pět let připravuje jeho rekonstrukci za zhruba deset milionů korun, stále se jí však nedaří dohodnout s vlastníky domů v jeho sousedství.

Rekonstrukce mostu totiž omezí například provoz nedaleké restaurace. Magistrát chce majitelům budov poskytnout finanční kompenzace, jenže všechny smlouvy ještě nejsou doladěny.

Jablonečtí zastupitelé zatím schválili, že město uzavře smlouvu o náhradách s majitelem domu, kde sídlí indická restaurace. Zatím ale nedovedlo do finále smlouvu s realitní kanceláří Ria, která vlastní další pozemky v okolí plánované stavby. O nich se bude dále jednat.

Podle posudků je most v havarijním stavu

Náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele uvedl, že most potřebuje rekonstrukci co nejrychleji. „Pokud by co nejdříve neproběhla, museli bychom ho nechat uzavřít. Podle posudků, které máme k dispozici, je opravdu v havarijním stavu,“ popsal Vele.

Podle náměstka půjde o poměrně technicky náročnou záležitost. „Je zde uložena řada sítí, které se musí provizorně přeložit,“ dodal Vele. Most podle zastupitele stavbaři postupně rozeberou a prakticky místo současného chátrajícího postaví nový. Místo něj budou lidé po čas rekonstrukce chodit po prozatímní lávce.

Kromě technické stránky věci ale plány ztěžují hlavně složitá vyjednávání s vlastníky okolních pozemků. „Most je zkrátka v zástavbě a navazují na něj okolní domy, takže v průběhu stavby musíme zajistit vstup do těchto objektů. Navíc připravovaná lávka také musí být ukotvena do jedné ze staveb. Proto právě ty kompenzace za to, že částečně nebo úplně omezíme provoz v tomto místě,“ vysvětlil Vele na posledním jednání zastupitelstva.

„S vlastníky jednáme, jenže ta jednání nejsou jednoduchá a smlouvy, které schvalujeme, jsou výsledkem nějakého kompromisu stejně jako částky, které vlastníkům dotčených nemovitostí nabízíme.“

Lávku pod tratí už opravují

V Jablonci nejde letos o jedinou větší opravu. Začátkem dubna začala dlouho očekávaná oprava lávky pod železniční tratí v ulici Na Můstku. Ta je stejně jako most v Lidické ulici taktéž v havarijním stavu.

Letos mají dělníci také dokončit plánované propojení ulic Mládí a Palackého ve Mšeně, které se vloni nepodařilo uskutečnit kvůli komplikacím s inženýrskými sítěmi.

Naplánovaná je také velkoplošná oprava povrchu v ulici 9. května a rozsáhlejší oprava chodníku v ulici Na Roli. Do silnic či chodníků ve městě má město investovat kolem 31 milionů korun.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Dělníky Škody Auto budou do práce vozit luxusní autobusy s klimatizací

Po Evropě nejezdí moc lepších autobusů, než jaké koupila krajská společnost...

Jako turisté k moři nebo manažeři na teambuilding. Tak teď budou cestovat do práce dělníci z Liberce do...

Další z rubriky

Z Belgie chtěl do Británie, místo toho cizinec v návěsu dojel do Liberce

Ilustrační snímek

Do Liberce dojel cizinec, který se z Belgie chtěl dostat do Velké Británie v nákladovém prostoru kamionu. Vloupal se...

Průmyslové podniky kdysi znečistily vodu, nová technologie ji teď čistí

Ilustrační snímek

Kvalitnější pitná voda poteče teď obyvatelům Turnova, Ohrazenic, Přepeří, Kacanov a Olešnice. Obce jsou totiž napojeny...

Kvůli pádu zdi školy bude v Jablonci uzavřena Podhorská ulice

Ilustrační snímek

Během rekonstrukce jedné z budov Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou se zhroutila část cihlové zdi v...

Najdete na iDNES.cz