Závodník Martin Macek byl nejúspěšnějším českým účastníkem rally Dakar.

Závodník Martin Macek byl nejúspěšnějším českým účastníkem rally Dakar. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Slavný závodník platil dluhy cizí lokomotivou. Dostal za to 18 měsíců

• 8
Na 18 měsíců do vězení poslal jablonecký soud českého motocyklového závodníka dakarské rallye Martina Macka. Za to, že podle obžaloby prodal cizí lokomotivu svému věřiteli. Ten ji rozřezal a odvezl do sběru. Rozsudek ještě není pravomocný, závodník i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Soudce vyslyšel volání státní zástupkyně po změně paragrafu z krádeže na trestný čin podvodu i jejímu návrhu na osmnáctiměsíční pobyt ve věznici s dozorem. "O vině obžalovaného jsem plně přesvědčena," uvedla státní zástupkyně Gabriela Lukášková.

Macek dostal takzvaný souhrnný trest. V minulosti byl totiž v podmínce za zpronevěru. Závodník se v úterý k soudu nedostavil a poslal za sebe svého právníka.

Macek potřeboval splatit dluh, tak svému věřiteli v roce 2011 podle spisu nabídl právě cizí lokomotivu. Škoda je 70 tisíc korun a bývalý závodník za to mohl jít do vězení až na pět let.

Zemědělec, na jehož pozemku nakonec lokomotiva skončila, popsal, že Macek mu dlužil deset tisíc za předchozí práci a peníze nesplácel. Lokomotiva to měla kompenzovat.

"Kontaktoval mě Martin Macků, stroj chtěl zpeněžit. Řekl, že to je možné k odvozu. Zaplatil jsem za to padesát tisíc. Chtěl jsem sice příjmový doklad, to mi ale nedal," vypověděl František Berka. Macek mu údajně neřekl, že stroj není jeho. Berka pak lokomotivu odvezl do šrotu a nechal si peníze.

Lokomotivu nakládaly dva jeřáby

Až čtyřiadvacetitunovou lokomotivu nakládaly dva jeřáby a odvezl ji velký tahač s podvalníkem. Bizarní a těžký náklad převezlo auto do Horního Tanvaldu na Berkovu farmu. Jen za dopravu dal muž podle svých slov tři tisíce korun. Kolik však zemědělec později za lokomotivu přesně dostal, neřekl. Uvedl pouze, že to nebyla částka, již Mackovi zaplatil.

Martin Macek se řadu let potýká s dluhy. Mimo jiné dlužil šéfovi Czech Dakar Teamu za startovné na závodu Rallye Dakar.

Enduro závodník, za svou sportovní kariéru vyhrál desítky tuzemských i mezinárodních podniků a byl členem úspěšných reprezentačních týmů. Na Dakaru v roce 2007 obsadil celkově 15. místo mezi motocykly, 1. místo mezi jezdci bez asistence a 6. místo v kategorii do 450 kubických cm.

V roce 2009 obsadil v týmu Yamaha Europe celkově 18. místo. V ročníku 2010 jel ve sloučeném týmu Czech Dakar Teamu. V první polovině závodu musel odstoupit kvůli poruše motoru.