Tváře mistrovství - tehdejší primátor liberce Jiří Kittner a lyžařka Kateřina Neumannová.

Tváře mistrovství - tehdejší primátor liberce Jiří Kittner a lyžařka Kateřina Neumannová. | foto: MAFRA

Liberec zbohatne o pět milionů. Dostane zpátky pokutu za MS v lyžování

  • 4
Krajské město dostane zpátky peníze, které muselo v minulosti zaplatit jako pokutu za dělení zakázek při přípravě MS v klasickém lyžování 2009. Do jednoho měsíce má Liberec dostat od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže pět milionů korun.

„Už dříve nám vrátil pokuty za dělení zakázek při mistrovství světa ve výši jeden a půl milionu korun,“ řekla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

S penězi od antimonopolního úřadu počítá radnice v rozpočtu na letošní rok. Za pět milionů korun by mohla přijmout například osm nových strážníků.

Podle bývalého ekonomického náměstka primátorky Jiřího Šolce (Starostové) má však věc jeden háček.

„Soud sice rozhodl, že Liberec dostane pokutu zpátky, ale antimonopolní úřad nám ji může vyměřit znovu,“ uvedl Šolc, který se pokutami za dělení zakázek při přípravě mistrovství světa zabýval. „Zakázky město dělilo, protože tehdejší ministryně školství, mládeže a tělovýchovy posílala peníze na mistrovství světa po malých dávkách jak ze samopalu. Kdyby Liberec udělal jednu velkou zakázku, mistrovství světa by se vůbec nekonalo. Tak se zvolilo rozdělení zakázek jako menší zlo.“

Pětimilionová pokuta souvisela s výstavbou sportovišť na Ještědu. Vztahovala se k 27 zakázkám za 700 milionů korun.

Získaly je společnosti Strabag, Syner, Oaza-net, Eurovia CS, Regionální stavební a Elproinvest. Antimonopolní úřad označil dělení zakázek za nezákonné.

Zabýval se kromě jiného vybudování zázemí pro skokany a sdruženáře na Ještědu, rekonstrukcí věže pro rozhodčí a osvětlením skokanských můstků.

„Vrácení pokuty mě samozřejmě těší, ale mistrovství světa považuji za obrovské fiasko,“ prohlásil Šolc. „Čím víc informací o něm mám, tím víc jsem naštvaný.“

Bez rozdělení zakázek by se mistrovství světa vůbec nekonalo

V době, kdy se mistrovství světa chystalo, dělal náměstka primátora pro sport Ondřej Červinka (ODS).

„Bez rozdělení zakázek by se mistrovství světa vůbec nekonalo,“ upozornil Červinka. „Na rozdělené zakázky jsme dělali standardní výběrová řízení. Rozhodně jsme je nedělili s úmyslem, aby se daly zmanipulovat a někdo na nich vydělal. Takové představy jsou paranoické.“

Červinka dodal, že jedna soutěž se nedala udělat především kvůli problémům s uvolňováním státních dotací na mistrovství světa.

„Jak můžete udělat výběrové na zakázku na skoro tři čtvrtě miliardy ve chvíli, kdy máte jistých řekněme dvě stě nebo tři sta milionů korun?“ dodal Červinka. „Peníze z ministerstva nám chodily na poslední chvíli. Na rozdělených zakázkách se navíc uživilo víc firem než na jedné velké.“

Podle Červinky pokuty od antimonopolního úřadu za dělení zakázek uškodily bývalé politické reprezentaci města, v čele s ODS.

Na mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci v roce 2009 putovalo ze státní kasy téměř 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přihodil 165 milionů.

Pořadatelé hospodařili s rozpočtem přes 632 milionů korun, po šampionátu zůstaly dluhy.

Doplatily na něj firmy, kterým organizační výbor v čele s Kateřinovou Neumannovou neuhradil objednané služby. Mnoho firem se kvůli tomu ocitlo v existenčních potížích.