Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět let od lyžařského MS v Liberci zbyly jen dluhy, soudy a pokuty

  12:00aktualizováno  12:00
Nad Libercem se i pět let po lyžařském mistrovství vznáší hrozba, že bude muset státu kvůli přípravě akce zaplatit stamilionové sankce. Hrozba pokut, která dodnes omezuje rozvoj města, je temný rub největší sportovní akce v novodobých dějinách země.

Bývalý primátor Kittner (na snímku s Kateřinou Neumannovou) by rád MS viděl v Liberci znovu. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

"Sportovní a organizační stránka šampionátu moc chyb neměla. Ekonomická stránka akce je samozřejmě jiná věc a nelze ji rozebrat pár větami," hodnotí dnes někdejší prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová.

Firmy, které pracovaly pro organizační výbor, dodnes nedostaly zaplaceno přes sto milionů korun. Uspořádání šampionátu ale stálo mnohem víc a dodnes po něm zůstává pachuť.

Okolnostmi zakázek se zabývají antimonopolní úřad, finanční úřad i soudy. Prověřování finanční stránky celé akce stále není u konce a zřejmě potrvá ještě roky.

Po organizačním výboru, který skončil v konkurzu, zůstaly dluhy převyšující sto milionů korun.

Původně to vypadalo, že se o závazky podělí stát, lyžařský svaz a Liberec, dnes se k dluhům ale nikdo nehlásí.

"Jsem přesvědčena o tom, že Liberečané nemají doplácet na chyby druhých, a nemyslím, že by pro ně bylo přínosné přistoupit na nějakou dohodu s věřiteli, pokud na tom nebude participovat stát a Svaz lyžařů," uvedla současná primátorka Martina Rosenbergová.

Zhruba dvacítka firem po městu a Svazu lyžařů soudně vymáhá 37 milionů, za dva roky od podání žaloby se ale neuskutečnilo ani jedno stání. Soud byl třikrát odročen.

Firmám nezbývá než věřit, že své peníze ještě někdy uvidí. "Jsme přesvědčeni o tom, že jsme v právu minimálně morálním, a věříme, že zvítězí zdravý rozum," řekl zástupce věřitelů Vojtěch Hlaváček.

Pro Liberec je v současné době hlavní odvracení hrozby pokut, které by pro něj měly likvidační charakter. Kvůli údajným chybám ve veřejných zakázkách, jež se šampionátem souvisely, jich uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Liberci hned několik. Nejvyšší z nich činila 6,55 milionu korun.

Šampionát bych tu rád viděl znovu, říká Kittner

Ještě mnohem citelnější by pro Liberec bylo, kdyby musel vracet státní dotace. Stát na stavby, které souvisely s šampionátem, poslal 1,5 miliardy korun. Zatím vymáhá 400 milionů korun za chyby při výstavbě bytů v sedmi domech v Zeleném údolí. I proti této sankci se Liberec brání.

Podle náměstka primátorky Jiřího Šolce hrozba pokut značně ovlivňuje další rozvoj města. "Jen těžko můžeme plánovat dlouhodobě a koncepčně," konstatoval Šolc.

Navzdory všem reálným hrozbám slova Kateřiny Neumannové o povedené sportovní akci a jejímu pozitivním odrazu ve světě dnes souzní s úvahami, jestli by se město nemělo znovu ucházet o pořádání dalšího šampionátu.

Šampionát v Liberci by znovu rád viděl například tehdejší primátor Jiří Kittner. Za vzor dává italské Val di Fiemme, kde se mistrovství světa konalo v letech 2003 a 2013.

"V Liberci se s velkými náklady vybudovala spousta infrastruktury, která by se dala využít, a náklady na další mistrovství by byly daleko menší," uvedl.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Najdete na iDNES.cz