Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž dostal od zaměstnavatele už čtyři výpovědi. Tři neprávem, řekl soud

  18:00aktualizováno  18:00
Jaroslav Fišera se odmítl smířit s výpovědí, kterou dostal ve firmě JVS Semilská pekárna. Společnost, kde pracoval jako obchodní zástupce, zažaloval. A Okresní soud v Semilech mu zatím dává zapravdu.

"Celá ta nespravedlnost pro mě byla poslední kapka," tvrdí Jaroslav Fišera (na snímku). Jak říká, chce pouze, aby zaměstnavatel postupoval podle zákoníku práce. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Fišera je přesvědčen o tom, že ve firmě stále pracuje, navzdory tomu, že mu zaměstnavatel dal v krátké době za sebou čtyři výpovědi. Podle Fišery byly totiž protiprávní, a proto pekárnu zažaloval.

Okresní soud v Semilech mu dal zapravdu a rozhodl, že tři výpovědi jsou skutečně neplatné. O čtvrté bude rozhodovat jiný senát v květnu. Rozsudek ještě není pravomocný.

"Nikdy jsem nechtěl jít do soudního sporu, ale naštvalo mě, když mi jednatel firmy řekl, ať zapomenu na dvouměsíční výpovědní dobu. Pokud prý nepodepíšu dohodu, vyletím jak namydlenej za hrubé porušení pracovní kázně," líčí svůj příběh Jaroslav Fišera.

"Je to teď deprimující pro celou rodinu, domácnost navíc táhne manželka, protože já teď nemůžu pracovat jinde, maximálně na brigádě. Ale ta nespravedlnost pro mě byla poslední kapka," tvrdí. Chce prý pouze, aby zaměstnavatel postupoval podle zákoníku práce.

Na odstupné prý neměl nárok

Loni 18. července dostal první dvě výpovědi. "Měl jsem si vybrat. Buď půjdu na dohodu, nebo za hrubé porušení pracovní kázně, tříměsíční odstupné prý nedostanu. Odmítl jsem to podepsat, tak mi řekli, že mi pošlou výpověď za hrubé porušení. Odebrali mi čip nutný ke vstupu do sídla společnosti a vykázali mě z budovy, protože už prý nejsem zaměstnancem a práce pro mě není," popsal muž svoji pracovní anabázi.

Firma trvá na tom, že k výpovědi byl důvod. "Jestliže pan Fišera používal auto k soukromým účelům, myslím, že je celkem oprávněné, že jsme ukončili jeho pracovní poměr okamžitě pro hrubé porušení pracovní kázně," řekl ke sporu jednatel JVS Semilská pekárna Miroslav Hálek.

Osmačtyřicetiletý vyhozený muž přiznává, že občas na trase zastavil, "když příroda poručila" i mimo sídlo obchodních partnerů, které navštěvoval. Pokud prý však použil vozidlo soukromě, bylo to vždy s ústním souhlasem vedení. Doba jen nesměla přesáhnout půl hodiny povinné přestávky, na kterou měl ze zákona nárok.

Muž byl a je přesvědčen o tom, že pracovní kázeň neporušil. Na výpověď argumentoval i tím, že nikdy nedostal vytýkací dopis. Podle něj by pochopil, že je zaměstnavatel s jeho prací nespokojen. Muž má i skrytě pořízenou nahrávku, která rozhovor s jeho zaměstnavatelem o vytýkacím dopise zachytila.

Vytýkací dopisy jsem nikdy nedostal, říká vyhozený muž

"Na to, že jsem nedostal vytýkací dopisy, mi řekli, že se nemám bát. Vytýkací dopisy se pak objevily v důkazním spisu pro soud. Byly antedatovány na konec května a června," líčí Fišera. Během třiceti dnů dostal celkem čtyři výpovědi a všechny napadl pro neplatnost.

Firma nechce nic víc komentovat. "Nemám zapotřebí to vysvětlovat. Prostě to tak je a my se s panem Fišerou soudíme. Nevím, proč bych se měl Mladé frontě k tomu vyjadřovat. A když měl nastoupit do práce, nenastoupil," dodal jednatel.

Vyhazovaný zaměstnanec odmítl sepsat novou smlouvu na jinou pozici a za nižší plat. V následujících dnech se pak snažil dostat do práce, protože trval na neplatnosti výpovědi.

Vedení jej ale prý třikrát vykázalo z prostor pekárny, protože už není zaměstnancem. Proto loni 22. července odeslal doporučenou žádost o přidělení práce podle pracovní smlouvy. Jaké však bylo jeho překvapení, když si za čtyři dny vyzvedl další výpověď, tentokrát proto, že nechodí do práce a nehlásí se u svého nadřízeného.

Advokát: Je to velmi nestandardní výpověď

V této souvislosti je zarážející, že na první doručené výpovědi stojí, že pracovní poměr končí až k 31. červenci. "Do práce mě nechtěli pustit mnohem dřív. Výpověď je jedna velká zmatlanina," nechápe Fišera a dodává: "Když jsem se letos v pekárně znovu hlásil o práci obchodního zástupce, odmítli moji stále platnou pracovní smlouvu akceptovat. Ať si prý vezmu montérky," líčí muž.

Jeho advokáta především překvapilo, že klient dostal celkem čtyři výpovědi. "Je to velmi nestandardní. Všechny výpovědi mají navíc formální vady. Nevymezují skutek, aby to soud mohl přezkoumat. Mají tam jen anonymní tvrzení, že v neurčené době porušoval neurčeným způsobem své povinnosti. Jsme dost přesvědčeni o tom, že se dobudeme úspěchu," řekl právník vyhozeného muže Miloslav Nosek.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Najdete na iDNES.cz