Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž dostal od zaměstnavatele už čtyři výpovědi. Tři neprávem, řekl soud

  18:00aktualizováno  18:00
Jaroslav Fišera se odmítl smířit s výpovědí, kterou dostal ve firmě JVS Semilská pekárna. Společnost, kde pracoval jako obchodní zástupce, zažaloval. A Okresní soud v Semilech mu zatím dává zapravdu.

"Celá ta nespravedlnost pro mě byla poslední kapka," tvrdí Jaroslav Fišera (na snímku). Jak říká, chce pouze, aby zaměstnavatel postupoval podle zákoníku práce. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Fišera je přesvědčen o tom, že ve firmě stále pracuje, navzdory tomu, že mu zaměstnavatel dal v krátké době za sebou čtyři výpovědi. Podle Fišery byly totiž protiprávní, a proto pekárnu zažaloval.

Okresní soud v Semilech mu dal zapravdu a rozhodl, že tři výpovědi jsou skutečně neplatné. O čtvrté bude rozhodovat jiný senát v květnu. Rozsudek ještě není pravomocný.

"Nikdy jsem nechtěl jít do soudního sporu, ale naštvalo mě, když mi jednatel firmy řekl, ať zapomenu na dvouměsíční výpovědní dobu. Pokud prý nepodepíšu dohodu, vyletím jak namydlenej za hrubé porušení pracovní kázně," líčí svůj příběh Jaroslav Fišera.

"Je to teď deprimující pro celou rodinu, domácnost navíc táhne manželka, protože já teď nemůžu pracovat jinde, maximálně na brigádě. Ale ta nespravedlnost pro mě byla poslední kapka," tvrdí. Chce prý pouze, aby zaměstnavatel postupoval podle zákoníku práce.

Na odstupné prý neměl nárok

Loni 18. července dostal první dvě výpovědi. "Měl jsem si vybrat. Buď půjdu na dohodu, nebo za hrubé porušení pracovní kázně, tříměsíční odstupné prý nedostanu. Odmítl jsem to podepsat, tak mi řekli, že mi pošlou výpověď za hrubé porušení. Odebrali mi čip nutný ke vstupu do sídla společnosti a vykázali mě z budovy, protože už prý nejsem zaměstnancem a práce pro mě není," popsal muž svoji pracovní anabázi.

Firma trvá na tom, že k výpovědi byl důvod. "Jestliže pan Fišera používal auto k soukromým účelům, myslím, že je celkem oprávněné, že jsme ukončili jeho pracovní poměr okamžitě pro hrubé porušení pracovní kázně," řekl ke sporu jednatel JVS Semilská pekárna Miroslav Hálek.

Osmačtyřicetiletý vyhozený muž přiznává, že občas na trase zastavil, "když příroda poručila" i mimo sídlo obchodních partnerů, které navštěvoval. Pokud prý však použil vozidlo soukromě, bylo to vždy s ústním souhlasem vedení. Doba jen nesměla přesáhnout půl hodiny povinné přestávky, na kterou měl ze zákona nárok.

Muž byl a je přesvědčen o tom, že pracovní kázeň neporušil. Na výpověď argumentoval i tím, že nikdy nedostal vytýkací dopis. Podle něj by pochopil, že je zaměstnavatel s jeho prací nespokojen. Muž má i skrytě pořízenou nahrávku, která rozhovor s jeho zaměstnavatelem o vytýkacím dopise zachytila.

Vytýkací dopisy jsem nikdy nedostal, říká vyhozený muž

"Na to, že jsem nedostal vytýkací dopisy, mi řekli, že se nemám bát. Vytýkací dopisy se pak objevily v důkazním spisu pro soud. Byly antedatovány na konec května a června," líčí Fišera. Během třiceti dnů dostal celkem čtyři výpovědi a všechny napadl pro neplatnost.

Firma nechce nic víc komentovat. "Nemám zapotřebí to vysvětlovat. Prostě to tak je a my se s panem Fišerou soudíme. Nevím, proč bych se měl Mladé frontě k tomu vyjadřovat. A když měl nastoupit do práce, nenastoupil," dodal jednatel.

Vyhazovaný zaměstnanec odmítl sepsat novou smlouvu na jinou pozici a za nižší plat. V následujících dnech se pak snažil dostat do práce, protože trval na neplatnosti výpovědi.

Vedení jej ale prý třikrát vykázalo z prostor pekárny, protože už není zaměstnancem. Proto loni 22. července odeslal doporučenou žádost o přidělení práce podle pracovní smlouvy. Jaké však bylo jeho překvapení, když si za čtyři dny vyzvedl další výpověď, tentokrát proto, že nechodí do práce a nehlásí se u svého nadřízeného.

Advokát: Je to velmi nestandardní výpověď

V této souvislosti je zarážející, že na první doručené výpovědi stojí, že pracovní poměr končí až k 31. červenci. "Do práce mě nechtěli pustit mnohem dřív. Výpověď je jedna velká zmatlanina," nechápe Fišera a dodává: "Když jsem se letos v pekárně znovu hlásil o práci obchodního zástupce, odmítli moji stále platnou pracovní smlouvu akceptovat. Ať si prý vezmu montérky," líčí muž.

Jeho advokáta především překvapilo, že klient dostal celkem čtyři výpovědi. "Je to velmi nestandardní. Všechny výpovědi mají navíc formální vady. Nevymezují skutek, aby to soud mohl přezkoumat. Mají tam jen anonymní tvrzení, že v neurčené době porušoval neurčeným způsobem své povinnosti. Jsme dost přesvědčeni o tom, že se dobudeme úspěchu," řekl právník vyhozeného muže Miloslav Nosek.

Autor:Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Návrat domů zhořkl. Je to pro nás komplikace, řekl Trpišovský po remíze

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský hledí na zápas s Libercem.

Zpět na místě činu. Jindřich Trpišovský, kouč fotbalové Slavie, v neděli poprvé vedl svůj tým proti Liberci, bývalému...

Další z rubriky

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Ať děti a důchodci jezdí zdarma, vyzývá Změna. V Liberci chystá referendum

K incidentu došlo na lince číslo 12 (ilustrační snímek).

Obnova amfiteátru v Lidových sadech, koupě libereckého zámku nebo městská doprava zdarma pro děti do 15 let a seniory...

Policie obvinila devět lidí z libereckého dopravního podniku z korupce

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

V kauze libereckého dopravního podniku, ve kterém provedla ve čtvrtek Národní centrály proti organizovanému zločinu...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz