Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšenec chce založit v Liberci Technické muzeum. Vystaví i lokotraktor

  8:45aktualizováno  8:45
Umělecký trojúhelník, jaký se najde v málokterém českém městě, se rýsuje v Liberci. V těsném sousedství Severočeského muzea a Oblastní galerie by mohlo přibýt Technické muzeum. Do bývalého pavilonu G Libereckých výstavních trhů by ho chtěl umístit Milan Bumba.

Milan Bumba z vratislavického Automuzea u vozu Volkswagen Brouk | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Proslavil se Automuzeem ve vratislavickém pivovaru, kde vystavuje hlavně vozy, spojené s nejslavnějším místním rodákem Ferdinandem Porschem - tedy porsche a volkswageny.

Bývalé výstaviště s pavilonem G se nachází u Masarykovy třídy a patří liberecké radnici.

"Občanské sdružení Automuzeum cz. působí ve vratislavickém pivovaru přes deset let, ale na začátku letošního roku tam přišlo o jednu ze svých tří hal," řekl náměstek primátorky Jiří Šolc. "Automuzeum se proto zajímá o pavilon bývalých LVT."

Pokud by Bumba získal pavilon G do pronájmu, z Vratislavic by úplně neodešel. "V pivovaru bych nechal expozici, zaměřenou na vozy porsche a volkswagen," prozradil. "Na výstaviště bych dal jiná auta a další historickou techniku. Například z Německa bych dovezl lokotraktor."

Automuzeum ve Vratislavicích je v současné době zavřené. "Otevřeme ho snad ještě během května," poznamenal Bumba. "Záleží, jak rychle půjdou v pivovaru práce na nové kotelně."

Bumba o muzeum v pavilonu G hodně stojí. "Liberec by si ho určitě zasloužil," vysvětlil. "Vždyť v Česku je městem s nejstarší automobilovou historií."

Ředitele Severočeského muzea Jiřího Křížka by potěšilo, pokud by nedaleko vzniklo další muzeum. "Bylo by velkou chybou, kdyby město uvažovalo o komerčním využití bývalého výstaviště a souhlasilo tam s výstavbou bytů," prohlásil Křížek. "S Automuzeem.cz spolupracujeme už nyní a kultura se na bývalé výstaviště hodí. Zvláště teď, když se naproti přestavěly bývalé lázně na galerii."

Bumba má dobře nakročeno, ale nic není ještě jisté

Pavilon G vyrostl před zhruba pětadvaceti lety a je zachovalý. Opravu potřebují klempířské konstrukce a okapové žlaby. Musí se také vyměnit některá okna.

Bumba ovšem nemá pavilon G jistý. Město musí na pronájem vypsat soutěž, a v ní může Automuzeum.cz porazit někdo jiný. Projektu na Technické muzeum ovšem nahrávají podmínky výběrového řízení.

Město například požaduje, aby plány s pavilonem G prohloubily znalosti studentů středních škol a učilišť, pobavily děti, pozvedly cestovní ruch a zviditelnily region.

"Muzeum v pavilonu G by mohlo zvýšit zájem žáků základních škol o technické obory," dodal Šolc. "Historické automobily a motocykly se na výstavišti objevily již v loni v září. Automuzeum je tam lidem představilo při Dnech evropského dědictví."

Liberecká radnice nabízí pavilon G na tři roky a měsíčně za něj chce 3 400 korun. Údržba a platby za energie a další služby půjdou na vrub nájemce.

Bumba nyní připravuje v Liberci Prvomájový Veterán Festival. Historické vozy se 1. května sjedou do vratislavického pivovaru a vydají se na trasu po stopách Ferdinanda Porsche. Odpoledne se přesunou do Sportovního areálu Vesec.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Najdete na iDNES.cz