Z expozice muzea panenek v Troskovicích.

Z expozice muzea panenek v Troskovicích. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V muzeu panenek v Českém ráji mají chlapečka z hororu i Einsteina

  • 0
Velkolepě pojaté muzeum panenek se nachází v jedné z nejmenších obcí Libereckého kraje. V Troskovicích, kde žije jen něco přes sto stálých obyvatel, ho má Naďa Šimková. V muzeu, napěchovaném zhruba dvěma tisíci exponátů, jsou i medvídci, kočárky a hračky.

Svébytná historická „hračkárna“ obsahuje třeba porcelánovou panenku s datem narození 1840, jež sloužila k výchově šlechtičen k rodičovství.

Muzeum vystavuje rovněž 113 let starou panenku. Používala se jako maketa pro výuku zdravotních sester a porodních asistentek.

V kontrastu s archivními kousky je nejnovější model elektronického děťátka.

Robotická panenka se dá připojit k počítači a budoucí maminky si mohou nastavit programy s různými stupni obtížnosti - od nejjednodušší péče o miminko až po komplikované situace.

Na grafu pak dívky a ženy okamžitě vidí, jak by zvládaly své mateřské povinnosti. 

„Panenky miluju. Sbírám je více než třicet let,“ prozrazuje Šimková. „Při cestách do zahraničí se mi podařilo přesvědčit nejlepší světové výtvarnice, aby se nebály dát své panenky do našeho muzea.“

V Troskovicích defilují před očima návštěvníků drahé porcelánové panenky i lehké celuloidové. Levnější panenky se zrodily z papírmaše a kompozitu, což je směs sádry a dalších přísad.

Nejednu z nich obdržela Šimková darem. Šlo třeba o panenku, kterou dal při osvobozování Litvínova české holčičce sovětský voják. Pravděpodobně ji sebral jako válečnou kořist v nějaké německé rodině.

V troskovické sbírce najdete také panenku, darovanou kdysi dávno Haně Benešové, choti druhého československého prezidenta.

Mezi nečekané panenky se řadí zmenšený Albert Einstein nebo německý spisovatel Erich Kästner se se svými literárními hrdinkami Luisou a Lotkou.   

A pak jsou tu i strašidelná překvapení - kopie panenky Chuckie ze známého hororu Dětská hra.