O nejlepším návrhu rozhodovala komise složená z odborníků. Vyjádřit se mohli...

O nejlepším návrhu rozhodovala komise složená z odborníků. Vyjádřit se mohli také sami návštěvníci muzea. Na snímku návrh kanceláře Cuboid architekti, který se všem zamlouval nejvíc. | foto: Repro MAFRA

Muzeum chce ukázat světovou sbírku vánočních ozdob. Baňkám postaví dům

  • 3
Jedinečnou sbírkou vánočních ozdob, jíž se žádná jiná světová kolekce velikostí nevyrovná, se může chlubit Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Pro rozsáhlou sbírku však není místo ve výstavních síních. Muzeum chce kvůli tomu postavit další budovu.

Celá unikátní kolekce je nyní před zraky návštěvníků schovaná v depozitáři. K hlavní budově chce proto muzeum přistavět ještě jeden objekt, jehož podobu nyní vybírá ze zpracovaných návrhů.

"Oslovili jsme šest architektonických kanceláří s výzvou ke zpracování studie možné podoby přístavby a získali jsme tak šest zajímavých a různorodých návrhů," vysvětlila ředitelka muzea Milada Valečková.

Přístavba by se měla objevit v parku, který sousedí s muzeem. Ve třetím podlaží se například počítá i s kavárnou. "Odtud by se scházelo do druhého podlaží, v němž návštěvníci najdou novou stálou expozici s výběrem z největší světové sbírky vánočních ozdob. O patro níže pak vzniknou sklady a technické zázemí," upřesnila Valečková.

Komise a návštěvníci se shodli

Nad šesti návrhy se už sešla komise složená z architektů, památkářů, zástupců města a ministerstva kultury. "Zvažovala se estetická, památkářská, ale samozřejmě také finanční a provozní hlediska," dodala ředitelka.

Komisi se nejvíce zamlouvaly návrhy pražských ateliérů Cuboid architekti a Hlaváček architekti. K jednotlivým návrhům se mohli vyjádřit také návštěvníci muzea. Přímo v něm byly studie vystaveny a lidé o nich mohli hlasovat.

Návštěvníci se ve výběru zcela shodli s výběrem odborné komise. Návrh prvně jmenovaného ateliéru dostal 55 hlasů, druzí jmenovaní architekti pak obdrželi 33 hlasů.

V nejbližší době však vítěz architektonické soutěže znám nebude a kopat do země vedle muzea se také jen tak nezačne. "Zatím máme zajištěno financování projektové dokumentace, ze které vyjde předpokládaná cena stavby. Pokud se na ní najdou peníze, přišla by v úvahu v letech 2015 - 2016," podotkla Valečková.

Na opravdu sklářství potřebují 15 milionů

Projekt přístavby není jedinou akcí muzea. To by rádo opravilo i památník sklářství na Kristiánově v Jizerských horách, který má ve své správě.

Rekonstrukce by měla sklářské chalupě vrátit její památkovou hodnotu narušenou předchozími opravami.

Zlepšit by se mělo i zázemí pro návštěvníky a průvodce, kteří tu mají jen suchý záchod a studenou vodu. "Začátek prací je závislý na tom, zda se jabloneckému muzeu podaří získat dotaci z takzvaných norských fondů," řekla před časem Valečková. Na projekt bude potřeba zhruba 15 milionů korun.

I když muzeum s žádostí o dotaci uspěje, stavět se začne nejdříve v roce 2015. Vzhledem k očekávanému přetlaku žádostí v norských fondech připravuje muzeum i záložní varianty. Projekt se dá rozdělit na části, dotace na ně by se muzeum pokusilo získat od ministerstva kultury nebo z některého evropského fondu.