Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Železné krasavice prodali. Muzeum tramvají v Liberci je v nedohlednu

  16:51aktualizováno  16:51
Z Liberce pomalu mizí tramvajové skvosty. Muzeum, kde měly stát, zatím nikdo nechce stavět. Chybějí i peníze. Sen všech "šotoušů" se tak zatím odkládá na neurčito.

Oranžová východoněmecká KT4 měla být "pártyvozem" nebo alespoň exponátem muzea. Tím se ale pro nedostatek vůle a peněz nestala. | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Ambiciózní projekt tramvajového muzea, které mělo představit unikátní historické stroje v držení libereckého dopravního podniku, skončil v šuplíku. Poté, co pro finanční náročnost zamítli zastupitelé muzeum vystavět na Výstavišti, nabídlo se centrum iQlandia, že projekt podpoří ve svém areálu.

Dnes už je ale jasné, že muzeum jen tak nevznikne. Stále na něj totiž nejsou peníze. Dopravní podnik se navíc některých strojů zbavuje, což je neklamným znamením, že projektu už nikdo moc nevěří.

"Zelená" a "Oranžová" jsou fuč

Naposledy byly prodány tramvaje RT6S a KT4, které mohly být exponáty muzea. Stály ale ve vozovně, kde zabíraly místo jezdícím tramvajím.

Pro zelenou RT6S neměl dopravní podnik žádné využití, tramvaj totiž byla značně...

Pro zelenou RT6S neměl dopravní podnik žádné využití, tramvaj totiž byla značně poruchová. Jako jediný exemplář svého druhu, který navíc po Liberci jezdil, se mohla stát pilířem tramvajového muzea.

Zelená RT6S vozila Liberečany mezi lety 1999 a 2003, pak byla pro častou poruchovost odstavena. Šlo o jediný vyrobený kus. Tramvaj teď slouží jako reklamní poutač na parkovišti pod skiareálem Bubákov nedaleko Herlíkovic.

O trochu větší štěstí měla její oranžová sestřička KT4, tu si koupil dopravní podnik v maďarském Szegedu, který tento typ tramvají dodnes využívá.

"Je to lepší, než aby tady na ně sedal prach. Tramvajové muzeum, pokud vůbec kdy vznikne, by muselo být v mnohem skromnější verzi, než jakou bychom si my přáli, a stejně by tam na ně nezbylo místo. Počítalo by se spíše se staršími a cennějšími libereckými tramvajemi, jako je 6MT," vysvětluje šéf Boveraclubu Tomáš Krebs.

Projekt muzea zatím spí

V iQlandii projektu sice pořád věří, ale vše podmiňují ziskem dotace z Evropské unie. A nejbližší rok, kdy budou vypsány dotační tituly na tento typ staveb, jsou roky 2016-17.

"Projekt zatím spí. My se ho nevzdáváme, ale vše je závislé na tom, jestli uspějeme s žádostí ve výzvě, která ještě ani nebyla vypsána," podotkla obchodní manažerka iQlandie Jana Pivoňková.

Vznik muzea tramvají naráží i na prozatímní neochotu politiků projekt prosadit. Aktuálně totiž v dopravě řeší důležitější projekty.

"Natvrdo řečeno, nejsem v té věci optimistou. Máme teď jiné starosti, například rekonstrukci tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem. Z hlediska dlouhodobé perspektivy je to pohádka budoucnosti," míní předseda představenstva dopravního podniku Roman Šotola.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Najdete na iDNES.cz