O renovaci historických tramvají se stará liberecké sdružení Boveraclub. Na snímku vůz typu 6MT z roku 1953 (vlevo).

O renovaci historických tramvají se stará liberecké sdružení Boveraclub. Na snímku vůz typu 6MT z roku 1953 (vlevo). | foto: Boveraclub

Boj o tramvajové muzeum pokračuje. Možná vznikne naproti Babylonu

  • 10
Kontroverzní muzeum tramvajové dopravy má šanci, že zakotví v budovaném centru iQlandia naproti Babylonu v Liberci. Město by pak provoz muzea, které opozice kritizovala, nic nestál. Muzeum u Babylonu by také oproti původnímu předraženému projektu bylo o polovinu menší.

Na nové adrese navíc nebude o návštěvníky nouze. Jen v prvním roce otevření projde podle odhadů iQlandií na čtvrt milionu návštěvníků. Naleštěné staré tramvaje by se tak svezly na atraktivním a moderním konceptu zábavného poznávání.

"Vědecké centrum by se s muzeem tramvají doplňovaly, zapadá dobře do naší koncepce, máme o ně velký zájem. Město by navíc nemělo s provozem vůbec žádné výdaje. Rozpustily by se v rámci celého komplexu iQlandie," nastínil Pavel Coufal, ředitel obecně prospěšné společnosti Labyrint Bohemia a manažer projektu iQlandia.

Proti muzeu v Lidových sadech byla nejen opozice. Vybudovat muzeum podle dosavadního projektu městu před časem nedoporučil ani posudek auditorské firmy FSG Finaudit. Posudek považoval Centrum historie tramvajové dopravy za zátěž, která by přispěla ke zvýšení zadluženosti a zhoršení hospodářského výsledku Dopravního podniku.

Technické muzeum zabere dvě patra

Práce na iQlandii už běží, první etapa skončí v březnu 2014. V té druhé vznikne v nově postavené budově technické muzeum. Zaměří se na exponáty, které vznikly v Libereckém kraji. Od automobilů Liaz až po tryskové tkalcovské stavy. Technické muzeum zabere dvě podlaží. A na zbylých dvou by mohli návštěvníci obdivovat právě staré tramvaje a vše, co k jejich historii v Liberci patřilo.

Oproti původnímu projektu za sto milionů korun by bylo muzeum naproti Babylonu sice o polovinu menší, ale také levnější. "Restaurace, toalety, pokladny nebo depozitáře v iQlandii budou. I za to by se ušetřily peníze," doplnil Pavel Coufal.
Pokud se podaří najít rychle peníze z evropských strukturálních fondů, muzeum podle Coufala vznikne do roku 2015.

Město návrh vítá. "Osobně jsem rád, že má soukromý investor chuť jít do takového projektu, o kterém ještě nedávno opozice tvrdila, že je nesmyslný. I když ve zmenšené podobě, myšlenka muzea by se zachovala," komentoval vizi Labyrintu Bohemia náměstek liberecké primátorky Lukáš Martin. Podle něj by si tramvajová doprava v Liberci připomínku své historie zasloužila.

Autoři projektu počítají se statisícovými návštěvami

V okolí Babylonu má být do dvou let znovu velmi rušno. Centrum zábavného poznávání iQlandia má totiž podle předpokladů jen v prvním roce navštívit čtvrt milionu lidí. "Nový komplex bude jedna z největších atrakcí Liberce," soudí Coufal.

Centrum iQlandia nebude návštěvníky jen bavit, ale i vzdělávat. V osmi velkých sálech najdou návštěvníci expozice o lidském těle, živlech, geografii nebo vesmíru. Tahákem bude nejmodernější planetárium s technologií 3D projekce na kulovou plochu. Bude zároveň promítat filmy o vesmíru a přírodě.

Celý projekt iQlandie vyjde na 410 milionů korun. Evropská unie hradí 380 milionů korun, Labyrint Bohemia zaplatí 30 milionů. Stavba vyjde na 230 milionů, samotná expozice spolyká 80 milionů. Nejmodernější planetárium vyjde na 20 milionů.