Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zabarikádoval se a vyhrožoval výbuchem plynu, hrozí mu deset let

  18:16aktualizováno  18:16
Svému známému sliboval, že ho naučí bojovat s nožem, manželce před lety vyhrožoval, že ji nožem zabije. V pondělí proti vojenskému veteránovi stála v Raspenavě zásahová jednotka a střídali se čtyři policejní vyjednavači. Čtyřicetiletý muž totiž hrozil, že pomocí plynu vyhodí do povětří celý dům.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Problémy byly už dřív. Teď to vypadalo, jako by mu už definitivně hráblo a jsem si jistý, že by to klidně udělal. Měl puštěný plyn, přitom v okně kouřil,“ popsal dramatickou situaci soused Matěj Pivoňka.

Muž nakonec poslechl policejního vyjednavače a vzdal se. Liberecká kriminální policie jej nyní stíhá pro pět trestných činů. Za přečiny vydírání, nebezpečné vyhrožování, omezování osobní svobody, vyhrožování s cílem působit na úřední osobu a pokus zločinu těžkého ublížení na zdraví pokusu, mu nyní hrozí až desetileté vězení.

„Na muže byla uvalena vazba ze všech tří důvodů,“ řekla státní zástupkyně Daniela Karasová. Soud se obával, že muž uprchne, bude ovlivňovat svědky nebo znovu zopakuje to, co chtěl provést.

Policejní zásah začal momentem, kdy se na policii obrátila vystrašená žena. Měla strach o život, před agresorem ale i se dvěma dětmi stačila utéct. Muž se pak v domě zabarikádoval a vyhrožoval, že ublíží sobě i každému, kdo se ho bude snažit zachránit.

Na místo přijely policejní hlídky, zásahová jednotka z Ústí nad Labem, psovod i tým policejních vyjednavačů. Celkem třicet policistů. Vyjednávání trvalo tři hodiny, než se podařilo muže přesvědčit, aby dobrovolně opustil dům.

„Důvodem byly partnerské neshody,“ uvedla policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Muž na facebooku v den, kdy chtěl dům vyhodit do povětří, napsal: „Dneska možná umřu ale budu mýt klid a víte co, může za to moje žena.“

Živého mě nedostanete, křičel

„Strýc se byl v domě večer podívat a v oknech měl prý nože. Během zásahu křičel, že ho živého nedostanou,“ popsal dramatické chvíle soused. „To už před asi dvěma lety ženě nožem vyhrožoval,“ dodal. O mužově agresivitě svědčí i další facebookový status z července. „Dneska někdo dostane přes držku. Dá bůh aby to skončilo podmínkou.“

V Raspenavě se mluví o tom, že muž, který se do města přistěhoval před šesti lety, sloužil ve Francouzské cizinecké legii. Do legie údajně vstoupil po vojně, tedy na začátku 90. let. Službu v cizinecké legii ještě tehdy mohl povolit jen prezident, jinak byla trestná a člověk mohl skončit až na osm let ve vězení. O mužově minulosti prý mnoho nevěděla ani jeho žena. „Zmínil se jen, že byl v Jugoslávii nebo ve Francii.“

„O tom, že byl v cizinecké legii a v Jugoslávii, mluvil. Ukazoval mi i zranění. Vím třeba, že uměl dobře zacházet s nožem, říkal mi, že mě naučí se proti němu bránit. O tom, že by měl nějaké potíže ale nevím,“ popsal výčepní z raspenavské restaurace Myslivecké zátiší, kde obviněný muž chvíli pracoval.

Vojenští navrátilci z válečných misí někdy trpí posttraumatickou stresovou poruchou. „U této poruchy se objevují deprese, sebevražedné myšlenky, případně vyšší impulzivita, výbušnost a podobně,“ přiblížil obecně možné potíže některých vojáků psycholog libereckého 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Jan Varga.

„Příznaky se objeví až po nějaké době a mohou přetrvávat roky. Pokud to není podchyceno, mohou mít problémy i do konce života,“ zdůraznil psycholog. „Ale těchto případů je u českých vojáků relativně málo. Přeci jen nemáme zase tak velké nasazení co se týče bojových operací,“ dodal psycholog.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz