Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecké školy střeží policie. Žáci oznámili, že je do auta lákal cizí muž

  12:45aktualizováno  12:45
Liberečtí policisté střeží základní školy a pátrají po mužích, kteří podle oznámení od dětí lákali do auta školáky. Ve všech třech nahlášených případech děti utekly.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

„Máme oznámené celkem tři případy, dva jsou v blízkosti základní školy Jabloňová a jeden nedaleko základní školy Lesní,“ uvedla Vladimíra Šrýtrová, mluvčí liberecké policie. Ta zatím nemůže říci, zda jde o jednoho muže, nebo jich je více. „Je to předčasné, máme tři různé případy a tři různé informace,“ podotkla mluvčí.

Podle informací MF DNES šlo ve všech případech o chlapce, z druhé, čtvrté a šesté třídy. Neznámý muž se je snažil nalákat na počítačové hry. Naštěstí děti nešly k autu blízko, utekly a doma se svěřily rodičům. „Maminka případ nahlásila škole i policistům. Ti už tady byli a chlapce vyslechli. Je ze šesté třídy a policisté ho moc chválili za to, jak se zachoval. Dal jim podrobný popis a dokonce si zapsal i část poznávací značky,“ informoval ředitel základní školy Lesní Jiří Dvořák.

Učitelé žáky proškolili

Podle něj učitelé po tomto případu řádně žáky proškolili. „Nechceme mezi nimi moc šířit paniku, pak mají tendenci vidět potenciální nebezpečí v každém autě. Radíme jim, ať chodí ve dvojicích a samozřejmě se nebaví s cizími lidmi,“ dodal ředitel.

Kolem školy obcházejí každý den městští strážníci a jejich pomocník z řad důchodců dohlíží na bezpečné přecházení dětí u škol. To jsou ale stálé služby, žádní jiní policisté u školy prý nově nehlídkují. „Ale samozřejmě pokud nemají uniformu, tak je nepoznám,“ zmínil Dvořák.

Také v obou zbylých případech, které se staly v blízkosti základní školy Jabloňová, stihly děti utéci. „Poprvé se snažil muž nalákat do auta žáka čtvrté třídy. Zřejmě i díky důkladnému proškolení na začátku školního roku se zachoval přesně podle pokynů učitelky, k autu vůbec nešel a rychle utíkal pryč domů, kde všechno oznámil mamince. Policii pak toho muže popsal, pamatoval si dost detailů,“ přiblížila Iva Havlenová, ředitelka ZŠ a ZUŠ Jabloňová. Pár dní na to prý muž lákal do tmavého vozu druháka. I podle jeho výpovědi by prý mělo jít o stejného řidiče.

„Ihned jsme informovali učitele i rodiče. Zvýšil se také dohled kolem školy, častěji zde objíždí policejní hlídka,“ uvedla ředitelka.

Děti šly ze školy domů

Podle policie se odehrály případy v rozmezí od 8. do 20. září, vždy ve chvíli, kdy šly děti ze školy domů. „Nechceme způsobovat paniku, na druhou stranu tuhle informaci sdělit musíme, aby to rodiče věděli a děti doma poučili,“ upozornila Šrýtrová. Do blízkosti škol začalo zajíždět více hlídek, které ve spolupráci s městskými strážníky okolí monitorují.

„Budeme hlídat zejména u těch škol, kde k událostem došlo, ale určitě se zaměříme i na ostatní školy v Liberci. Není totiž vyloučeno, že to muži zkusí i na jiných místech,“ dodala mluvčí.

Větší strach mají teď někteří rodiče. „Když vozí ráno manžel syna do školy, tak trvám na tom, aby ho doprovodil až ke vchodu. Také jsem ho doma dostatečně varovala před cizími lidmi a muži v autě. Jinak si myslím,že se o tom rodiče baví hlavně na facebooku a sociálních sítích. Informace ale dostávám i ze školy,“ prohlásila maminka druháka ze základní školy Jabloňová.

Nebavte se s cizími lidmi, radí policie

Také policisté radí, aby se děti nepouštěly s nikým cizím do rozhovoru, byť by jim vyprávěl všelijaké, více či méně věrohodné povídačky. Třeba typu, že rodiče je dnes nemohou vyzvednout, nebo, že mamince se stal úraz a dotyčný má za ni dítě dovézt.

„Rozhodně se nesmí nechat děti na nic nalákat, na hračky nebo na mobil, nesedat k cizím lidem do auta, udržovat si bezpečný odstup, aby je nemohl někdo do vozidla vtáhnout. Od neznámých si nebrat žádné jídlo ani pití a rychle utéct, pokud možno tam, kde je pohyb lidí,“ sdělila policejní mluvčí.

Každé podezřelé chování či bližší kontakt s cizím člověkem by pak měly děti oznámit rodičům, učitelům nebo přímo policii na linku 158. „Školáci by měli při chůzi vždy sledovat zrakem i sluchem prostor a dění kolem sebe. Není vhodné si pouštět do uší naplno hudbu. V případě, že by neznámý člověk chtěl školáka někam odvléci, je dobré co nejhlasitěji volat o pomoc, kopat, bít kolem sebe rukama, škrábat, kousat a snažit se o útěk,“ dodala.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz