Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecké školy střeží policie. Žáci oznámili, že je do auta lákal cizí muž

  12:45aktualizováno  12:45
Liberečtí policisté střeží základní školy a pátrají po mužích, kteří podle oznámení od dětí lákali do auta školáky. Ve všech třech nahlášených případech děti utekly.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: AP

„Máme oznámené celkem tři případy, dva jsou v blízkosti základní školy Jabloňová a jeden nedaleko základní školy Lesní,“ uvedla Vladimíra Šrýtrová, mluvčí liberecké policie. Ta zatím nemůže říci, zda jde o jednoho muže, nebo jich je více. „Je to předčasné, máme tři různé případy a tři různé informace,“ podotkla mluvčí.

Podle informací MF DNES šlo ve všech případech o chlapce, z druhé, čtvrté a šesté třídy. Neznámý muž se je snažil nalákat na počítačové hry. Naštěstí děti nešly k autu blízko, utekly a doma se svěřily rodičům. „Maminka případ nahlásila škole i policistům. Ti už tady byli a chlapce vyslechli. Je ze šesté třídy a policisté ho moc chválili za to, jak se zachoval. Dal jim podrobný popis a dokonce si zapsal i část poznávací značky,“ informoval ředitel základní školy Lesní Jiří Dvořák.

Učitelé žáky proškolili

Podle něj učitelé po tomto případu řádně žáky proškolili. „Nechceme mezi nimi moc šířit paniku, pak mají tendenci vidět potenciální nebezpečí v každém autě. Radíme jim, ať chodí ve dvojicích a samozřejmě se nebaví s cizími lidmi,“ dodal ředitel.

Kolem školy obcházejí každý den městští strážníci a jejich pomocník z řad důchodců dohlíží na bezpečné přecházení dětí u škol. To jsou ale stálé služby, žádní jiní policisté u školy prý nově nehlídkují. „Ale samozřejmě pokud nemají uniformu, tak je nepoznám,“ zmínil Dvořák.

Také v obou zbylých případech, které se staly v blízkosti základní školy Jabloňová, stihly děti utéci. „Poprvé se snažil muž nalákat do auta žáka čtvrté třídy. Zřejmě i díky důkladnému proškolení na začátku školního roku se zachoval přesně podle pokynů učitelky, k autu vůbec nešel a rychle utíkal pryč domů, kde všechno oznámil mamince. Policii pak toho muže popsal, pamatoval si dost detailů,“ přiblížila Iva Havlenová, ředitelka ZŠ a ZUŠ Jabloňová. Pár dní na to prý muž lákal do tmavého vozu druháka. I podle jeho výpovědi by prý mělo jít o stejného řidiče.

„Ihned jsme informovali učitele i rodiče. Zvýšil se také dohled kolem školy, častěji zde objíždí policejní hlídka,“ uvedla ředitelka.

Děti šly ze školy domů

Podle policie se odehrály případy v rozmezí od 8. do 20. září, vždy ve chvíli, kdy šly děti ze školy domů. „Nechceme způsobovat paniku, na druhou stranu tuhle informaci sdělit musíme, aby to rodiče věděli a děti doma poučili,“ upozornila Šrýtrová. Do blízkosti škol začalo zajíždět více hlídek, které ve spolupráci s městskými strážníky okolí monitorují.

„Budeme hlídat zejména u těch škol, kde k událostem došlo, ale určitě se zaměříme i na ostatní školy v Liberci. Není totiž vyloučeno, že to muži zkusí i na jiných místech,“ dodala mluvčí.

Větší strach mají teď někteří rodiče. „Když vozí ráno manžel syna do školy, tak trvám na tom, aby ho doprovodil až ke vchodu. Také jsem ho doma dostatečně varovala před cizími lidmi a muži v autě. Jinak si myslím,že se o tom rodiče baví hlavně na facebooku a sociálních sítích. Informace ale dostávám i ze školy,“ prohlásila maminka druháka ze základní školy Jabloňová.

Nebavte se s cizími lidmi, radí policie

Také policisté radí, aby se děti nepouštěly s nikým cizím do rozhovoru, byť by jim vyprávěl všelijaké, více či méně věrohodné povídačky. Třeba typu, že rodiče je dnes nemohou vyzvednout, nebo, že mamince se stal úraz a dotyčný má za ni dítě dovézt.

„Rozhodně se nesmí nechat děti na nic nalákat, na hračky nebo na mobil, nesedat k cizím lidem do auta, udržovat si bezpečný odstup, aby je nemohl někdo do vozidla vtáhnout. Od neznámých si nebrat žádné jídlo ani pití a rychle utéct, pokud možno tam, kde je pohyb lidí,“ sdělila policejní mluvčí.

Každé podezřelé chování či bližší kontakt s cizím člověkem by pak měly děti oznámit rodičům, učitelům nebo přímo policii na linku 158. „Školáci by měli při chůzi vždy sledovat zrakem i sluchem prostor a dění kolem sebe. Není vhodné si pouštět do uší naplno hudbu. V případě, že by neznámý člověk chtěl školáka někam odvléci, je dobré co nejhlasitěji volat o pomoc, kopat, bít kolem sebe rukama, škrábat, kousat a snažit se o útěk,“ dodala.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Kamiony nemají kde parkovat. Překáží a ničí dlažbu a lampy

Řidiči odstavují kamiony i podél silnic.

V kraji zoufale chybí odstavná parkoviště pro kamiony. Nákladní auta zaparkovaná na nejrůznějších místech trápí nejen...

Rampa pro vozíčkáře a infopanely. Nové autobusy nahrazují zastaralé karosy

Kmotrem moderních autobusů se stal herec Ivan Vyskočil, sám je držitelem...

Jsou moderní, ekologické, snadno do nich vjede kočárek či vozíčkář a navíc umí komunikovat i s nevidomými. Do téměř...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz