Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Českolipsku chybí značkaři cest pro turisty. Na Liberecku je jich dost

  6:30aktualizováno  6:30
Turistickému klubu chybí na Českolipsku značkaři cest. Uvítali by deset až patnáct dobrovolníků, kteří by pomohli se správnou jednoho z nejdokonalejších orientačních systémů na světě.

„Na Českolipsku bychom posilu deseti až patnácti nových značkařů přivítali,“ říká předseda Krajské komise turistického značení Zdeněk Rajsigl. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Na Liberecku máme nadpoloviční většinu značkařů nečlenů. Což v důsledku znamená, že to jsou lidé, kteří skutečně chtějí značit a nikoli se jen vézt, protože je tam někdo nadelegoval z některého turistického odboru,“ komentoval situaci předseda Krajské komise turistického značení Zdeněk Rajsigl.

Horší stav je podle něj na Českolipsku. „Zde bychom posilu deseti až patnácti nových značkařů přivítali. Dříve bylo ctí každého člena Klubu českých turistů stát se značkařem. Bylo to vyznamenání. Dnes v řadě krajů nejsou organizovaní turisté ochotni ve značení kvalitně pracovat,“ posteskl si Rajsigl.

Úskalím je podle něj to, že stát se značkařem vyžaduje dostatečné nadšení. „A to se nedá do nikoho ani nalít, ani naverbovat,“ zmínil Rajsigl s tím, že práce je to dobrovolná a tudíž neplacená. „Zaškoleným a vyškoleným značkařům vzniká při jejich značkářské činnosti jen nárok na cestovní náhradu a cestovné,“ prozradil šéf komise.

Zaškolení zabere tři víkendy

Stát se značkařem přitom není podle Rajsigla zas tak složité. „Nejprve je dobré se zkontaktovat s někým z vedení značkařů buď v kraji, nebo na okrese. Pak vyplnit přihlášku, abychom ho zaevidovali,“ vysvětlil Rajsigl.

Nové zájemce o tuto činnost pak vezme některý z instruktorů značení do terénu, kde se během dvou celodenních akcí seznámí se značkováním turistických tras.

Takto zaškolený značkař následně projde ještě dvouvíkendovým školením zakončeným testy. Pokud uspěje, získá statut vedoucího značkaře a může samostatně do terénu značit. Pro svou práci dostane i veškerý potřebný materiál a nářadí jako barvy nebo pilku.

Máme v Česku nejkvalitnější značení, říká cestovatel Zibura

Že se nejedná pouze o zálibu aktivních důchodců dokládá i zvyšující se zájem mladých. Před nedávnem zvýšil povědomí o práci značkařů Ladislav Zibura, známý cestovatel a propagátor pěší turistiky. Na svém facebookovém profilu motivoval své přátele, aby se o nedostatek značkařů začali zajímat.

„Podle mě je to věc, kterou by dělala ráda spousta mladých lidí, jen je to bez toho prvotního impulzu nenapadne,“ vysvětlil své počínání Zibura, který český orientační systém považuje za vysoce kvalitní.

„Dřív jsem hodně chodil a jezdíval na kole po jižních Čechách. V posledních letech jsem se vydával na pěší poutě a nachodil pár tisíc kilometrů v cizích zemích. Nikde, ani zdaleka, není tak kvalitní značení jako u nás,“ dodal Zibura.

Dobrou zprávou pro turisty v Libereckém kraji je i to, že mají dostatečný rozpočet pro značení tras. „Letos se po mnohaletém úsilí konečně podařilo díky spolupráci s mnohými starosty a mikroregiony přesvědčit odpovědné úředníky kraje o nutnosti pokrytí nákladů na obnovu a údržbu značení v kraji. Takže letos poprvé nemáme deficitní rozpočet,“ zakončil Rajsigl.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz