Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Českolipsku chybí značkaři cest pro turisty. Na Liberecku je jich dost

  6:30aktualizováno  6:30
Turistickému klubu chybí na Českolipsku značkaři cest. Uvítali by deset až patnáct dobrovolníků, kteří by pomohli se správnou jednoho z nejdokonalejších orientačních systémů na světě.

„Na Českolipsku bychom posilu deseti až patnácti nových značkařů přivítali,“ říká předseda Krajské komise turistického značení Zdeněk Rajsigl. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Na Liberecku máme nadpoloviční většinu značkařů nečlenů. Což v důsledku znamená, že to jsou lidé, kteří skutečně chtějí značit a nikoli se jen vézt, protože je tam někdo nadelegoval z některého turistického odboru,“ komentoval situaci předseda Krajské komise turistického značení Zdeněk Rajsigl.

Horší stav je podle něj na Českolipsku. „Zde bychom posilu deseti až patnácti nových značkařů přivítali. Dříve bylo ctí každého člena Klubu českých turistů stát se značkařem. Bylo to vyznamenání. Dnes v řadě krajů nejsou organizovaní turisté ochotni ve značení kvalitně pracovat,“ posteskl si Rajsigl.

Úskalím je podle něj to, že stát se značkařem vyžaduje dostatečné nadšení. „A to se nedá do nikoho ani nalít, ani naverbovat,“ zmínil Rajsigl s tím, že práce je to dobrovolná a tudíž neplacená. „Zaškoleným a vyškoleným značkařům vzniká při jejich značkářské činnosti jen nárok na cestovní náhradu a cestovné,“ prozradil šéf komise.

Zaškolení zabere tři víkendy

Stát se značkařem přitom není podle Rajsigla zas tak složité. „Nejprve je dobré se zkontaktovat s někým z vedení značkařů buď v kraji, nebo na okrese. Pak vyplnit přihlášku, abychom ho zaevidovali,“ vysvětlil Rajsigl.

Nové zájemce o tuto činnost pak vezme některý z instruktorů značení do terénu, kde se během dvou celodenních akcí seznámí se značkováním turistických tras.

Takto zaškolený značkař následně projde ještě dvouvíkendovým školením zakončeným testy. Pokud uspěje, získá statut vedoucího značkaře a může samostatně do terénu značit. Pro svou práci dostane i veškerý potřebný materiál a nářadí jako barvy nebo pilku.

Máme v Česku nejkvalitnější značení, říká cestovatel Zibura

Že se nejedná pouze o zálibu aktivních důchodců dokládá i zvyšující se zájem mladých. Před nedávnem zvýšil povědomí o práci značkařů Ladislav Zibura, známý cestovatel a propagátor pěší turistiky. Na svém facebookovém profilu motivoval své přátele, aby se o nedostatek značkařů začali zajímat.

„Podle mě je to věc, kterou by dělala ráda spousta mladých lidí, jen je to bez toho prvotního impulzu nenapadne,“ vysvětlil své počínání Zibura, který český orientační systém považuje za vysoce kvalitní.

„Dřív jsem hodně chodil a jezdíval na kole po jižních Čechách. V posledních letech jsem se vydával na pěší poutě a nachodil pár tisíc kilometrů v cizích zemích. Nikde, ani zdaleka, není tak kvalitní značení jako u nás,“ dodal Zibura.

Dobrou zprávou pro turisty v Libereckém kraji je i to, že mají dostatečný rozpočet pro značení tras. „Letos se po mnohaletém úsilí konečně podařilo díky spolupráci s mnohými starosty a mikroregiony přesvědčit odpovědné úředníky kraje o nutnosti pokrytí nákladů na obnovu a údržbu značení v kraji. Takže letos poprvé nemáme deficitní rozpočet,“ zakončil Rajsigl.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Skiareál na Ještědu ukončil sezonu. Jsou ideální podmínky, diví se lyžaři

Lyžaři v areálu Severák v Jizerských horách (10. prosince 2016).

Sněhu dostatek, počasí mrazivé, ale vleky na Ještědu stojí. Nový provozovatel skiareálu Tatry Mountain Resorts (TMR)...

Krajského exradního Bursu viní žaloba z toho, že v roce 2010 chtěl úplatek

Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní  Bursa, Petráček a...

Obžalobě z korupce s nejpřísnější trestní sazbou čelí bývalý krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. Jako tehdejší...

Najdete na iDNES.cz