„Na Českolipsku bychom posilu deseti až patnácti nových značkařů přivítali,“ říká předseda Krajské komise turistického značení Zdeněk Rajsigl.

„Na Českolipsku bychom posilu deseti až patnácti nových značkařů přivítali,“ říká předseda Krajské komise turistického značení Zdeněk Rajsigl. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na Českolipsku chybí značkaři cest pro turisty. Na Liberecku je jich dost

  • 0
Turistickému klubu chybí na Českolipsku značkaři cest. Uvítali by deset až patnáct dobrovolníků, kteří by pomohli se správnou jednoho z nejdokonalejších orientačních systémů na světě.

„Na Liberecku máme nadpoloviční většinu značkařů nečlenů. Což v důsledku znamená, že to jsou lidé, kteří skutečně chtějí značit a nikoli se jen vézt, protože je tam někdo nadelegoval z některého turistického odboru,“ komentoval situaci předseda Krajské komise turistického značení Zdeněk Rajsigl.

Horší stav je podle něj na Českolipsku. „Zde bychom posilu deseti až patnácti nových značkařů přivítali. Dříve bylo ctí každého člena Klubu českých turistů stát se značkařem. Bylo to vyznamenání. Dnes v řadě krajů nejsou organizovaní turisté ochotni ve značení kvalitně pracovat,“ posteskl si Rajsigl.

Úskalím je podle něj to, že stát se značkařem vyžaduje dostatečné nadšení. „A to se nedá do nikoho ani nalít, ani naverbovat,“ zmínil Rajsigl s tím, že práce je to dobrovolná a tudíž neplacená. „Zaškoleným a vyškoleným značkařům vzniká při jejich značkářské činnosti jen nárok na cestovní náhradu a cestovné,“ prozradil šéf komise.

Zaškolení zabere tři víkendy

Stát se značkařem přitom není podle Rajsigla zas tak složité. „Nejprve je dobré se zkontaktovat s někým z vedení značkařů buď v kraji, nebo na okrese. Pak vyplnit přihlášku, abychom ho zaevidovali,“ vysvětlil Rajsigl.

Nové zájemce o tuto činnost pak vezme některý z instruktorů značení do terénu, kde se během dvou celodenních akcí seznámí se značkováním turistických tras.

Takto zaškolený značkař následně projde ještě dvouvíkendovým školením zakončeným testy. Pokud uspěje, získá statut vedoucího značkaře a může samostatně do terénu značit. Pro svou práci dostane i veškerý potřebný materiál a nářadí jako barvy nebo pilku.

Máme v Česku nejkvalitnější značení, říká cestovatel Zibura

Že se nejedná pouze o zálibu aktivních důchodců dokládá i zvyšující se zájem mladých. Před nedávnem zvýšil povědomí o práci značkařů Ladislav Zibura, známý cestovatel a propagátor pěší turistiky. Na svém facebookovém profilu motivoval své přátele, aby se o nedostatek značkařů začali zajímat.

„Podle mě je to věc, kterou by dělala ráda spousta mladých lidí, jen je to bez toho prvotního impulzu nenapadne,“ vysvětlil své počínání Zibura, který český orientační systém považuje za vysoce kvalitní.

„Dřív jsem hodně chodil a jezdíval na kole po jižních Čechách. V posledních letech jsem se vydával na pěší poutě a nachodil pár tisíc kilometrů v cizích zemích. Nikde, ani zdaleka, není tak kvalitní značení jako u nás,“ dodal Zibura.

Dobrou zprávou pro turisty v Libereckém kraji je i to, že mají dostatečný rozpočet pro značení tras. „Letos se po mnohaletém úsilí konečně podařilo díky spolupráci s mnohými starosty a mikroregiony přesvědčit odpovědné úředníky kraje o nutnosti pokrytí nákladů na obnovu a údržbu značení v kraji. Takže letos poprvé nemáme deficitní rozpočet,“ zakončil Rajsigl.